Přehled tisku

Gripen

Nikdy v historii svobodného a nezávislého Československa či Česka žádná z vlád uspokojivě nevyřešila obranu jeho vzdušného prostoru, konstatuje Právo. Na druhou stranu vyjmenovává úspěchy českých letců v obou světových válkách i například v mezinárodních soutěžích. "Dnes opět nemáme čím střežit vzdušný prostor, navíc hrozí, že přijdeme i o piloty. Odcházejí z varty, kterou považují za ztracenou," píše Právo.

Nikdy v historii svobodného a nezávislého Československa či Česka žádná z vlád uspokojivě nevyřešila obranu jeho vzdušného prostoru, konstatuje Právo. Na druhou stranu vyjmenovává úspěchy českých letců v obou světových válkách i například v mezinárodních soutěžích. "Dnes opět nemáme čím střežit vzdušný prostor, navíc hrozí, že přijdeme i o piloty. Odcházejí z varty, kterou považují za ztracenou," píše Právo. Domnívá se, že z leckoho lze přes noc učinit třeba ministra nebo poslance, ale piloti musí mít náročný výcvik a po něm stále létat. Pokud si chce vláda půjčit nějaké stíhačky, bude podle autora komentáře trvat dva roky, než se tak stane. Rok, než je letci a pozemní personál zvládnou. Sloužit přitom budou čtyři - pět let a "budeme tam, kde jsme".

Škrty ve výdajích na obranu nejsou samy o sobě tragédií, komentují úspornou podobu reformy armády Lidové noviny. "Je to spíš jen nepříjemná zvěst pro prezidenta Václava Klause, který by si tak rád 'užíval' samostatnosti. Česká obrana totiž bude ještě více závislá na pomoci spojenců," poznamenává autor sloupku. Hlavním důvodem k "nespavosti" není snížení obranyschopnosti: děsivá je především lehkost, s níž se vláda vypořádává s naprostým selháním své povinnosti plánovat zásadní kroky v oblasti obrany s náležitým předstihem. "Nemluvě již o tom, jak se kabinet zostudí snížením národního příspěvku ke společné obraně NATO v době, kdy se současně bude ucházet o větší spojeneckou výpomoc," domnívá se komentátor Lidových novin.


Proti rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu bratrů Hartmanových se česká vláda neodvolá. Uvedl to pro deník Právo ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Soud ve Štrasburku uznal žalobu Jana a Jiřího Hartmanových, kteří napadli nepřiměřeně dlouhé projednávání svých restitučních nároků českou justicí. Stát má Hartmanovým vyplatit 10.000 eur odškodnění za morální újmu a uhradit náklady na soudní řízení. Sedmasedmdesátiletý český rodák Jan Hartman, který žije ve Francii, se obrátil na štrasburský soud se svým bratrem Jiřím. Ten loni zemřel v USA, ale jeho syn se rozhodl pokračovat ve sporu za něj. Kauza se táhne už 10 let. Soud v rozsudku upozornil, že česká justice při projednávání nároků Hartmanových nebrala v potaz jejich vysoký věk a zdravotní stav. Ministr Rychetský Právuřekl, že neustále upozorňuje předsedy krajských soudů, aby každý případ starší tří let sledovali.


Inspekce ministra vnitra vyšetřuje případ, kdy v lednu při požáru chaty na Pelhřimovsku uhořel mladý muž. Podle deníku Právo vyplynulo z dodatečného vyšetřování požáru, že policie, lékařka i veterinář považovali ohořelé tělo za zvířecí a nechali je odvézt do kafilerie. Podle listu našli v lednu přivolaní hasiči namísto chaty u rybníka u obce Stranná již jen spáleniště. Nikdo pak nepátral, zda v chatě v kritickou dobu někdo byl. Pelhřimovští kriminalisté začali případ vyšetřovat až o několik měsíců později, když na naléhání matky pohřešovaného mladíka pracovníci kriminalistického ústavu ověřovali nalezené zbytky z požáru. Odborníci v nich našli stopy lidského tkáně, a mladíkovu totožnost potvrdily s největší pravděpodobností genetické zkoušky, řekl Právuředitel ústavu Jan Hlaváček.


Tuzemské banky možná začnou od příštího roku nabízet nový druh hypotečních úvěrů. Zákazníci o něj budou moci požádat, i když ještě nebudou mít vybranou vhodnou nemovitost. Svůj dům či byt si poté budou vybírat již s potřebným obnosem, který získají hypotékou. Jak píšíLidové noviny, hypoteční úvěr bez předem vybrané nemovitosti mohou využívat klienti již tří slovenských bank. České banky se k jeho zavedení teprve chystají. Pro banky je tento druh hypotéky riskantní, protože úvěr je podepsán bez kupní smlouvy na nemovitost. Na Slovensku se úrokové sazby hypotečních úvěrů pohybují mezi pěti až osmi procenty. V českých bankách se nejnižší sazba pro pětiletou hypotéku pohybuje pod pěti procenty. To podporuje rostoucí zájem klientů o tuto formu pořízení bydlení.


Podle deníku Právo projednala vláda v tichosti nenápadný dokument, který může mít v budoucnu smrtící účinek pro mnohé podnikatele. Jde o základní principy nové právní úpravy daní z příjmů, v jehož rámci chce ministr financí Sobotka od roku 2006 úplně zrušit dosavadní výhodnost leasingu. Ta spočívá v tom, že si podnikatel může splátky odepisovat z daní. Právo upozorňuje, že srovnání leasingových podmínek s podmínkami komerčních úvěrů ovšem může tuto pro podnikatele výhodnou formu pořizování majetku zcela poslat ke dnu. A připouštějí to jak ekonomové, tak někteří ministři. Od počátku byl leasing nastaven tak, aby byl výhodnější, říká ministr informatiky Vladimír Mlynář. Pokud se jeho podmínky sjednotí s ostatními formami, např. úvěry, pak ztratí tato forma úplně smysl. Také generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška považuje tento krok za neštěstí namířené proti rozvoji podnikání.


Všechny hlavní dopravní akce policie, naplánované do konce roku, byly podle Mladé fronty Dnes vyzrazeny. Na internetu totiž koluje kompletní harmonogram plánovaných celostátních akcí proti neukázněným řidičům. Případ se dotkne i policie sousedních států, protože tři z chystaných sedmi kontrolní akcí budou mít mezinárodní rozsah. Příslušníci dopravní policie podle listu tvrdí, že zveřejněný seznam alespoň napomůže prevenci a na silnicích bude v určené dny méně nehod. "Je to podobné, jako když řidiči hlásí do rádií výskyt radarů a tím upozorňují ostatní, aby dodržovali dopravní předpisy," cituje list mluvčí policejního prezidia Blanku Kosinovou.


Téměř sedm tisíc pracovních míst vznikne v tuzemsku díky masivní výstavbě kontaktních zákaznických center. Nyní těchto center existuje zhruba 300, do roku 2007 jejich počet vzroste na 500. Jak píší Lidové noviny, práci v call centrech nacházejí podle výzkumů především absolventi středních a vysokých škol, a to i v regionech s tradičně vysokou nezaměstnaností. Vzhledem k povaze telekomunikačních služeb může být zákaznické kontaktní centrum umístěné kdekoli. Například nové call centrum České pojišťovny by mělo během několika měsíců zajistit vznik dvou tisíc pracovních míst. Podle celosvětového průzkumu firmy Genesys si na neprofesionální přístup pracovníků kontaktních center stěžuje až 85 procent dotázaných. Přitom až 80 procent respondentů uvedlo, že operátoři služeb zákazníkům mají podstatný vliv na jejich vnímání společnosti.


Korunovační klenoty,  foto: ČTK
Zájem o prohlídku českých korunovačních klenotů, které jsou vystaveny do této neděle ve Starém královském paláci na Pražském hradě, nepolevuje. Jak píše deník Právo, spíše naopak. Čekající si krátí čas svačinou, někteří si přinesli i skládací stoličky. O to větší je zklamání, když se vpuštění již nedočkají. Mnoho z lidí přicestovalo do Prahy i stovky kilometrů, aby na vlastní oči spatřili svatováclavskou korunu, královské jablko či žezlo. Přestože je výstava otevřena od devíti do sedmnácti hodin, zavírá se v okamžiku, kdy návštěvnost přesáhne čtyři a půl tisíce lidí. Už to je problém, protože hrozí, že teplota v expozici přestoupí únosnou míru.


Václav Havel s manželkou Dagmar si v neděli při bohoslužbě připomenou nedožité sedmdesáté narozeniny jeho první ženy Olgy. V Mladé frontě Dnes na Olgu Havlovou vzpomíná ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Jak uvádí, paní Olga nebyla člověkem, který by sám sebe zanedbával, jen aby se cele rozdal jiným. Vždy zůstávala sama sebou. Byla krásná a charizmatická žena. Pomoc proto od ní přijímali lidé lehce, bez pocitů viny. Měla velký cit pro to, co se má a co nemá podpořit. Když se rozhodla, byla neochvějná. Ve své nadaci založila projekty pomoci skupinám lidí, na které ostatní zapomínali. Jednou se jí jeden lékař zeptal, jak se odreagovává poté, co spatřuje tolik utrpení. Paní Olga s odpovědí váhala asi vteřinu. Pak řekla: "Mně nevadí stýkat se s lidmi nemocnými a postiženými, mně vadí stýkat se s lidmi bezcharakterními." A to bylo vyznání jejího života.


Praha se v posledních letech stává doménou zahraničních turistů, píše deník Právo. Čechů totiž mezi hosty pražských hotelů a penzionů rok od roku ubývá. Podle ředitele agentury Mag Consulting Jaromíra Beránka se loni jejich podíl na celkovém počtu hotelových hostů snížil na 12 procent, zatímco ještě v roce 2000 byl 26procentní. Důvodem je podle Beránka vysoká cena ubytování, ale i dalších služeb v hlavním městě.


A ještě jedna zajímavost. Jak píší Lidové noviny, v Česku nezadržitelně stoupá obliba kursových sázek. Kancelářím, které se specializují na kursové a sportovní sázky, opět výrazně rostly tržby. Například loni si každý Čech včetně kojenců vsadil průměrně téměř tisíc korun. A pokud se k tomuto druhu sázení ještě přičtou hrací automaty, loterie a kasina, tak během uplynulého roku Češi prosázeli a prohráli neuvěřitelných 70 miliard korun.