Přehled tisku

Bohuslav Sobotka v rozhovoru se Stanislavem Grossem, foto: ČTK

Deníky se věnují především čtvrtečnímu jednání sněmovny, na němž se poslanci zabývali vládní reformou veřejných financí a zákony nakonec v prvním čtení podpořili. Vláda a premiér Vladimír Špidla, který s reformou spojil své setrvání v úřadu, ale podle komentářů listů vyhráno nemá. Vsměs se shodují v tom, že rozhodující bude až závěrečné čtení zákonů, které se uskuteční v září.

Premiér Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Deníky se věnují především čtvrtečnímu jednání sněmovny, na němž se poslanci zabývali vládní reformou veřejných financí a zákony nakonec v prvním čtení podpořili. Vláda a premiér Vladimír Špidla, který s reformou spojil své setrvání v úřadu, ale podle komentářů listů vyhráno nemá. Vsměs se shodují v tom, že rozhodující bude až závěrečné čtení zákonů, které se uskuteční v září.

Premiér Špidla se sice o osud své vlády nebojí, podle Hospodářských novin by však měl. Deník se domnívá, že už totiž nejde ani tak o reformu, jako o Špidlu samotného. "Není vyloučeno, že se jej uštvat podaří," soudí Hospodářské Noviny. Podle listu bylo od počátku jasné, že koaliční vládu budou provázet problémy. Postupně se ale ukazovalo, že hlavní problém nebude s menšími členy kabinetu, ale se zvládnutím strany, která vyhrála volby a disponuje tedy největším poslaneckým klubem. "ČSSD neví, co chce a Vladimír Špidla není ten, kdo by jí uměl nebo chtěl vnutit jednotný směr," tvrdí Hospodářské noviny. A dodávají, že v září bude při schvalování zákonů souvisejících s reformou a návazně i státního rozpočtu záležet především na sociálních demokratech, zda chtějí víc Špidlovu hlavu, nebo faktický podíl na moci.

Josef Hojdar,  foto: ČTK
S tímto názorem souhlasí také autor sloupku Lidových novin (LN). Mimo jiné uvádí, že "teprve při schvalování pozměňovacích návrhů uvidíme, zda premiér Špidla ustojí svou pozici i pod tlakem protichůdných zájmů personifikovaných jmény Hojdar a Marvanová". Případné ústupky rebelům v ČSSD totiž podle Lidových novin zvyšují pravděpodobnost odmítnutí reformy některými poslanci Unie svobody.

"Co je pro poslance z chudších regionů, alias zemanovce, v reformě málo levicové, je pro koaliční partnery příliš levicové," píše Mladá fronta Dnes. Ekonomická situace sice podle listu dává za pravdu zastáncům razantnější podoby reformy, padající preference ale zas naopak levému křídlu ČSSD. Špidla, jak tvrdí deník, je v nezáviděníhodné situaci. Za bukem totiž číhají komunisté, kteří se pro sociálně slabé mohou stát alternativou sociální demokracie. Špidla na sebe riziko zatracení bere. S ním i bez něj tu však pořád bude stejná, širokorozchodná strana, která si nerozumí, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Bohuslav Sobotka v rozhovoru se Stanislavem Grossem,  foto: ČTK
Ke čtvrtečnímu jednání Sněmovny se vrací rovněž komentátor Práva. Připomíná vystoupení poslance ODS Jana Klase, ve kterém napadl údajně laxní práci policie v případě trojnásobné vraždy v Litvínovicích. Proti výpadům Klase se důrazně ohradil ministr vnitra Stanislav Gross. Před celou sněmovnou začal na poslance křičet, že ODS dělá z mrtvol politiku a že to je hanebnost, za kterou by se měl každý slušný člověk stydět. Právo připomíná, že ministr vnitra na závěr hádky podotkl, že si připadá jako v pavilonu opic. Zabývat se ve Sněmovně konkrétním kriminálním případem je neobvyklé, domnívá se list. "Pravda je asi taková, že šlo o problém zástupný, o ventil na emoce, nastřádané vzrušenými debatami o reformě veřejných financí". Opozice sice boj o reformu ve čtvrtek prohrála, nemusí však naříkat. "Situace v zákonodárném sboru slibuje, že v září při druhém čtení se může opičí vřeštění proměnit v řev šelem," dodává Právo.


Restaurace u nás mají stále problémy s dodržováním hygienických předpisů. Podle Mladé fronty Dnes s tím nic nesvedly ani přísné hygienické normy, které platí od začátku července. Poslední kontroly ukazují, že v řadě podniků se pořád vaří ve špinavých kuchyních a že se potraviny skladují v nevyhovujících podmínkách. Ve stáncích kontroloři nejčastěji trestají vystavování potravin na slunci nebo nedostatečné hygienické zázemí bez teplé vody. V kamenných restauracích ale není situace o moc lepší. Mladá fronta Dnes konstatuje, že přes všechna rizika zatím hygienici neregistrují letos v létě žádný případ vážných zdravotních komplikací. Na zkažené potraviny nebo jídla kontaminovaná mikroby narazili kontroloři ve stáncích i restauracích jen občas. Nebezpeční jsou pro strávníky především prodavači a kuchaři. Ze špinavých rukou, pracovních stolů a špatně uložených potravin lidem hrozí nejvíce problémů.


Firma Boeing ovládající 35 procent v Aeru Vodochody, vetovala účast bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka v představenstvu Aera - píše Právo. Zamítnutí navrženého zástupce státu je v rozporu jak s pondělním vládním usnesením, tak s uzavřenou akcionářskou smlouvou mezi Českem a společností Boeing. Vláda bude muset s Aerem Vodochody řešit i další problém. Podnik totiž neplní výrobní program a je ztrátový. Zdroj blízký vládě Právuřekl, že pokud se stát s Boeingem nyní nedomluví, bude se snažit hledat jiného partnera.


Jak zjistily Lidové noviny, prvních osm českých obcí už vydělalo na prodeji emisí. Díky zavedení ekologických kotelen na biomasu totiž vypouštějí do vzduchu méně škodlivin než dříve a ušetřené emise od nich odkoupila holandská firma BTG. Ta je chce prodat holandské vládě. Miliony korun se kontech zmíněných obcí ocitnou ještě tento měsíc. Takový obchod umožňuje dohoda o snížení emisí plynů způsobujících globální oteplování, uzavřená v roce 1997 v Kjótu. Podle ní mohou města nebo podniky, které vypouštějí do vzduchu méně škodlivin než stanovuje mezinárodní limit, prodat "přebytek" čistého vzduchu těm, kteří limit naopak překračují. Lidové noviny dodávají, že provoz biokotelen se tak stává pro obce lukrativní záležitostí - a to i díky tomu, že na jejich stavbu poskytuje dotaci Státní fond životního prostředí.


Hospodářské noviny si všímají toho, že firmy bez odborů často porušují Zákoník práce. V době, kdy je nedostatek zakázek, totiž posílají zaměstnance domů a krátí jim mzdu na 60 procent. Právnička Českomoravské konfederace odborových svazů Eva Dandová ovšem poukazuje na to, že firma, kde nejsou odbory a která zaměstnance pošle domů kvůli nedostatku práce, mu musí vyplácet náhradu mzdy v plné výši. To ale podle Hospodářských novin někteří podnikatelé ani nevědí, a riskují tak až čtvrtmiliónovou pokutu od úřadu práce. Pokud předpisy poruší opakovaně, hrozí jim dokonce pokuta až jeden milión korun. Pokud naopak podnikatel ve firmě odbory má, může se s nimi dohodnout, že zaměstnancům vyplatí pouze 60 až 80 procent platu.


Lidovci - známí odpůrci potratů - chtějí prosadit rychlé adopce dětí - píše Mladá fronta Dnes. Do sněmovny poslali návrhy zákonů, které by měly snížit počet malých dětí v přeplněných ústavech. Návrhy se týkají jak dětí, o které nemají rodiče po porodu zájem, tak těch, které mohou být adoptovány. Matka by nově mohla dát souhlas s adopcí okamžitě po porodu, a ne jako nyní, kdy je to možné nejdříve šest týdnů po narození dítěte. Účinnosti by sice souhlas nabyl až po uplynutí šestinedělí, ale odpadl by problém, kdy matka po porodu není k zastižení. Lidovci tak chtějí ženám umožnit přivést dítě na svět, aniž by volily interrupce. Zároveň přicházejí s možností takzvaného utajeného porodu. Matka by potomka mohla nechat přímo v porodnici a její jméno by nebylo ani v rodném listu dítěte. Utajené porody by měly řešit situaci nastávajících matek v těžké životní situaci - uvádí Mladá fronta Dnes.


Plzeňský soud se ve čtvrtek zastal ženy, která dostala loni okamžitou výpověď, protože odmítla jet na služební cestu kvůli obavám z povodní. Soud označil postup zaměstnavatele za neplatný, píše Mladá fronta Dnes. Dvaadvacetiletá Martina Kuklová odmítla v době loňských záplav řídit auto, kterým měla odvézt svého nadřízeného na služební cestu z Plzně do Budapešti. "Obavy žalobkyně vyplývaly z objektivního stavu a byly posíleny tím, že nebyla proškolenou řidičkou. Pokud by se stejně zachovala za situace, kdy povodně nebyly, pak by o hrubé porušení kázně šlo," cituje deník předsedkyni soudního senátu. Zaměstnanci mají podle zákona právo odmítnout práci, pokud by ohrožovala život nebo zdraví jejich nebo druhých lidí. Dívka pracovala pro plzeňskou firmu Intech Products jako sekretářka, píše Mladá fronta Dnes. Den před služební cestou, 12. srpna, byl už Plzeňský kraj zasažen povodněmi natolik, že pro něj premiér Vladimír Špidla vyhlásil stav nouze. "Druhý den ráno jsem vyjela ze vsi, kde bydlím, do Plzně. Cestou jsem projížděla silnicemi, po kterých tekly potoky vody, viděla jsem stržené mostky a vyvracené stromy," řekla Kuklová. Média navíc informovala o tom, že hladiny řek stále stoupají a že řidiči nemají vyjíždět, pokud to není nutné. Kuklová se proto rozhodla cestu do Budapešti odmítnout. Ještě téhož dne si z firmy odnesla své věci a zbytek mzdy, uvádí list. Její nadřízený si našel náhradního řidiče a cestu do Budapešti a zpět bez problémů absolvoval. Na tom, že trasa byla průjezdná a žádné problémy se neobjevily, také stavěl svou obranu u soudu. Argumentoval tím, že podobné odmítání práce nemůže žádný podnikatel tolerovat. Proti rozsudku se odvolal, dodává Mladá fronta Dnes.