Přehled tisku

Vladimír Špidla, foto: ČTK

Na zápas o reformu veřejných financí je podle Mladé fronty Dnes vsazena hlava Vladimíra Špidly. Ten spojil s osudem reformy nejen svůj post a další fungování vlády, ale i budoucnost sociální demokracie. Špidla se ani tak nemusí obávat výpadů pravice, která reformě vyčítá, že skutečně neřeší žádný problém. Největší nebezpečí mu hrozí z vlastních řad.

Vladimír Špidla, foto: ČTK
Na zápas o reformu veřejných financí je podle Mladé fronty Dnes vsazena hlava Vladimíra Špidly. Ten spojil s osudem reformy nejen svůj post a další fungování vlády, ale i budoucnost sociální demokracie. Špidla se ani tak nemusí obávat výpadů pravice, která reformě vyčítá, že skutečně neřeší žádný problém. Největší nebezpečí mu hrozí z vlastních řad. Vnitrostranická opozice prezentovaná zejména Zdeňkem Škromachem se hlasitě ozývá. Boj o reformu je tak přímým pokračování boje o Hrad. Špidlovi protivníci však nemají na vybranou. Buď se skřípěním zubů strpí Špidlu, nebo ho setnou a budou riskovat své nebytí, míní komentátor Mladé fronty Dnes.


Osm z deseti Čechů si nepřeje pozdější odchod do důchodu či nižší nemocenské dávky. S požadavky, jimiž odbory chtějí zmírnit vládní reformu veřejných financí, se podle průzkumu agentury SC&C pro Lidové noviny, ztotožňuje většina občanů. Dvoutřetinová většina se také přikládá k návrhu více zdanit lidi s nejvyššími příjmy. Podpora jemnější podoby reformy sociology nepřekvapila. Petr Matějů však označuje počínání odborů za katastrofu. Podle jeho slov je třeba lidem říci, že pokud obhájí sociální systém, na který nemáme, odkládá se tím prosperita.


Miroslav Kůla a Jaroslav Tvrdík, foto: ČTK
Lidové noviny si všímají bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Podle nich je jeho dosazení do vedení aerolinek dílem ministra vnitra Stanislava Grosse. "Tvrdíkovo přistání v ČSA lze vnímat jako zaparkování spícího agenta, který se bude Grossovi hodit za pár let. Otázkou však je, zda se znásilněním státního podniku nestal Tvrdík agentem nepoužitelným, dodávají Lidové noviny. Deník Právo v této souvislosti píše, že premiér Špidla nemohl ponechat exministra obrany na pospas pokoutním zájemcům o informace strategického významu. Proč Jaroslav Tvrdík neřešil svou budoucnost tak, že si ponechá poslanecký mandát, to komentátor listu nechápe. Tvrdík si tak mohl ušetřit hořké chvilky, když ho Boeing nepustil do Aera Vodochody, či když ho ministr dopravy nechtěl do vedení České správy letišť.

Bývalý prezident Českých aerolinií Miroslav Kůla v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdí, že byl odvolán kvůli snaze o kapitálový vstup ČSA do charterové letecké společnosti Travel Servis. To prý bylo v rozporu se strategickými záměry akcionářů, tedy státu. Takto mi odvolání zdůvodnil minulý pátek ministr financí Bohuslav Sobotka, řekl nyní Kůla listu. Oficiálním důvodem odvolání byl přechod na německý model řízení, kde představenstvo je tvořeno managementem, a snaha o návrat firmy do černých čísel. Vstupem do Travel Servisu chtěl Kůla řešit problematiku charterové dopravy. ČSA by po získání podílu přestaly charterovou dopravu provozovat. Jednání však letos na počátku července skončila nezdarem. Travel Servis je největším českým charterovým dopravcem. Spojuje Prahu s celkem 57 destinacemi v Evropě, Africe a Asii.


Ústava EU, foto: ČTK
Sociální demokraté se začínají obávat případného referenda, v němž by Češi měli schvalovat evropskou ústavu. Jak píší Lidové noviny, odborníci z ČSSD dokonce premiérovi doporučovali, ať se uspořádání referenda vyhne. Druhé evropské referendum představuje pro sociální demokracii citlivou záležitost. Strana je totiž tradiční zastánkyní všelidového hlasování. Z výsledku tohoto referenda má však obavy. Státní tajemník pro Evropskou unii Jan Kohout se mimo jiné obává toho, jak by vláda v kampani dokázala vysvětlit složitou problematiku evropské ústavy. Podle jeho názoru by to bylo skoro nesdělitelné. Nyní ve svém úřadě zhotovuje materiál, který by problematiku zjednodušeně vysvětlil.


Bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek zřejmě skončí v soukromé sféře. Původně chtěl premiér Vladimír Špidla najít pro někdejšího šéfa civilní kontrarozvědky, který ve své funkci přicházel do kontaktu s řadou utajovaných informací, místo ve státních službách. Růžek deníku Právo odmítl prozradit, v jaké oblasti hodlá podnikat. Také jeho předchůdci odešli z vedení úřadu do privátní sféry. Stanislav Devátý se věnuje advokacii a Karel Vulterin skončil jako ředitel jednoho pražského kasina. Politici většinou podle Práva nepovažují Růžkův odchod do privátní sféry za nějaké bezpečnostní riziko.


Ruský ministr financí Alexej Kudrin přikývl na návrh svého českého kolegy, aby další část ruského dluhu vůči České republice odkoupila opět společnost Falkon Capital. Informaci získaly Hospodářské noviny z okruhu blízkých spolupracovníků ministra financí Bohuslava Sobotky. O způsobu vypořádání části dluhu ve výši 500 miliónů dolarů by se mělo rozhodnout maximálně v horizontu týdnů. Za první část ruského dluhu Falkon Capital zaplatil 22,2 procenta nominální hodnoty. Nyní podle listu nabízí výrazně vyšší než třicetiprocentní výtěžnost. Přesnou výši však tají. Rusko původně dlužilo České republice 3,6 miliardy dolarů. Poté, co pohledávku 2,5 miliardy dolarů odkoupila od české vlády společnost Falkon Capital za zhruba 22 procent hodnoty, se ruský dluh snížil na 1,1 miliardy dolarů jistiny, včetně nesplacených úroků.


Územní vojenská správa v Chomutově nechá ke druhému kolu letošních odvodů na základní vojenskou službu předvést policií i 250 branců, kteří se bez omluvy nedostavili k odvodu na jaře. Zatímco v minulých letech přišlo k odvodu 80 až 90 procent předvolaných mladíků, letos to byly jen dvě třetiny, napsaly Deníky Bohemia. Nízká účast souvisí podle listu se zmatenými informacemi o konci vojenské služby ze začátku tohoto roku a také se snahou branců vyhnout se vojně ještě před vytvořením profesionální armády. Vojáci si však nechtějí nechat neposlušné brance proklouznout mezi prsty. Všechny, kteří se k odvodu nedostavili, vojenská správa předvolala k podání vysvětlení, na 60 z nich armáda podala podnět k trestnímu stíhání.


Hospodaření ve vojenských újezdech je výhodné. Jak píší Hospodářské noviny, ministerstvo obrany proto stále mění své plány, který výcvikový prostor má být zrušen. Kromě ekonomicky výhodného pronájmu újezdů aliančním armádám se vojáci v armádních prostorech věnují lesnictví, chovu tržních a násadových ryb a skotu. Například podnik Vojenské lesy a statky ročně vydělává několik desítek milionů korun. V újezdech se také pořádají hony, na které čeští generálové zvou své kolegy. Teď hlavně z aliančních zemí. Ačkoliv má mít armáda za tři roky skoro o polovinu vojáků méně než dnes, chce si ponechat všech pět výcvikových prostorů.


Stát chce pomáhat ženám nuceným k prostituci. Podle Mladé fronty Dnes konkrétní podobu pomoci pro ženy, které se rozhodnou vymanit z područí kuplířů a veřejných domů, připravuje ministr vnitra Stanislav Gross. Podle dostupných informací nejdříve půjde o měsíční krizovou intervenci, kdy žena bude s pomocí policie ukrytá na neznámém místě a bude mít psychologickou a zdravotní péči. Dlouhodobější pomoc úřady poskytnou těm obětem, které budou ochotny spolupracovat s policií a pomáhat při vyšetřování. Doposud byla většina žen, které se rozhodly svým "majitelům" utéct, v naprosto bezvýchodné situaci. Cizinky, které obchodníci s bílým masem zavlekli do Česka a přinutili k prostituci, jsou totiž bez jakýchkoli dokladů. Místo pomoci je proto čeká vyhoštění. Na ministerstvu spravedlnosti se zároveň připravuje mnohem tvrdší postih pro obchodníky s lidmi. Kuplíře budou soudy moci zavřít do vězení až na 15 let, dodává Mladá fronta Dnes.


Lupičské gangy, které přepadávají v Ostravě především staré a bezbranné ženy, vede čtrnáctiletý mladík. Jak píše Právo, kriminalisté ho zadrželi těsně před prázdninami. Během nich mladý šéf gangsterů však opět utekl z dětského domova, našel si nové kumpány a loupil dál. Přepadení přitom měla podle policistů drsný scénář. Právě rychlost, s jakou si mladý pachatel dokázal sehnat svoji partu, policisty zarazila. Dva z ní už sedí ve vazbě, ale čtrnáctiletý vůdce bandy stále uniká. Policisté u něho mají zaznamenáno na 40 trestných činů. Jejich práce se však obrací vniveč, protože musejí kvůli patnáctileté hranici trestní odpovědnosti čtrnáctiletého výtečníka pokaždé pustit. Podle policistů se jedná o beznadějný případ. Vůbec si navíc neuvědomuje následky svých loupeží, dodávají pro Právo.


Nejpalčivější problémy české vědy jsou nízké platy, špatné vybavení laboratoří a slabé finanční zázemí pro výzkumné projekty. Jak píší Lidové noviny, výsledkem je mohutný "odliv mozků". Povolání vědec nepatří v Česku mezi nejprestižnější a až na výjimky ani mezi lukrativní. Ve srovnání s vyspělými zeměmi pracuje většina zdejších badatelů v žalostných podmínkách. Přesto někteří z nich dosahují vynikajících výsledků. Zisk z důležitých patentů pak ale většinou plyne do zahraničí. České firmy a podniky zkrátka do výzkumu neinvestují, říká Václav Marek, předseda vědecké společnosti Česká hlava. Tuzemští vědci pracují převážně na projektech, ze kterých pak v případě úspěchu těží zahraniční firmy. Tak to dopadlo například s lékem na AIDS docenta Holého. Bylo to 16 let čekání, ale ta firma z toho teď má obrovské peníze, říká Václav Marek. Vláda chce do budoucna podporovat jen některé špičkové obory. Podle předsedkyně Akademie věd Heleny Illnerové je to krok zpět. Nikdo přece neví, co bude v budoucnosti důležité a co ne, uvádí v rozhovoru pro Lidové noviny.


Společnost New Day z Prahy na svých internetových stránkách nabízí bojovou hru, při níž účastníci plní různé úkoly. Vše se ale odehrává v prostředí, kde umírali vězni koncentračního tábora za druhé světové války, u Janské na Děčínsku, píše Mladá fronta Dnes. Za účast ve hře nazvané Rudá mise požaduje firma 600 korun. První hra, do níž se přihlásilo 16 zájemců, se uskuteční už za dva týdny. Čeká je výlet do tunelů v hoře - do komplexu nacistických podzemních leteckých továren, který přiléhal ke koncentračnímu táboru Rabštejn. Tunely vyrazili vězni a totálně nasazení v letech 1944 a 1945 a pak zde vyráběli části letadel. V Česku již před nedávnem vzbudila pozornost nabídka jiné soukromé firmy, která německým turistům nabízela možnost si zastřílet v areálu terezínské pevnosti.