Přehled tisku

Prezident ČR Václav Klaus

Deníky komentují skutečnost, že prezident Václav Klaus tento týden vetoval již dva zákony, které jsou součástí vládní reformy veřejných financí. Novela zákona o státní sociální podpoře stejně jako zákon, jenž měl zvýšit živnostníkům zdravotní pojištění, se nyní vrací do sněmovny. K opětovnému přijetí bude kabinet potřebovat hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců.

Deníky komentují skutečnost, že prezident Václav Klaus tento týden vetoval již dva zákony, které jsou součástí vládní reformy veřejných financí. Novela zákona o státní sociální podpoře stejně jako zákon, jenž měl zvýšit živnostníkům zdravotní pojištění, se nyní vrací do sněmovny. K opětovnému přijetí bude kabinet potřebovat hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců. Postup Václava Klause má svoji vnitřní logiku, domnívají se Hospodářské noviny. Klaus reformu veřejných financí kritizuje a občas při tom volí příliš silná slova, připouští autor komentáře. "Ovšem ve chvílích, kdy se rozhodoval, zda podepíše zákony, které jsou její součástí, zatím postupoval uvážlivě," píše. Klaus ve zdůvodněních svých vet nekritizuje reformu jako takovou, zdůrazňuje. Upozorňuje však na fakt, který byl při projednávání reformy mnohokrát kritizován - zákony o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění a o státní sociální podpoře jsou zaměřené vůči živnostníkům. "Jedním z mála momentů, kdy má institut veta smysl, je právě možnost čelit nerovnosti," myslí si komentátor.

Komentátor Práva připomíná dřívější Klausovy výroky, jimiž kritizoval používání prezidentského veta exprezidentem Václavem Havlem. "Přes veškerou snahu se Václavu Klausovi nepodařilo dezinfikovat Hrad od všech virů, které tam po léta pěstoval jeho předchůdce," píše. Bacilu milostí podle něj zatím nový prezident odolává, pokušení tu a tam vládě zavetovat nějaký zákon ale zřejmě nejde odolat. Patrně se proto Klaus Havlovi nyní v duchu omlouvá, že sílu tohoto nutkání nedocenil, když v roce 2001 prohlásil, že prezidentského veta by se mělo používat "jako šafránu - jednou za desetiletí, a ne aby se pan prezident o to pokusil několikrát za týden", píše autor komentáře.

Ve všech případech, kdy prezident veto použil, měl věcně kus pravdy, konstatuje Mladá fronta Dnes. Žádný zákon však není dokonalý, a vetovat by tak šlo každý, kdyby si to muž na Hradě usmyslel, dodává. "Klaus ukázal, že tohoto práva hodlá využívat jako politik. Tedy pro zvýšení vlastní popularity a pro posílení své strany," domnívá se autor komentáře. Klaus podle něj míří přesně. Zdražování, vyšší pojistné, přísnější sociální dávky - to všechno jsou věci, které se nelíbí "lidu". Tyto návrhy však mají silné oponenty i mezi levicově zaměřenými sociálními demokraty, připomíná. Prezident tak podle něj sklízí vlastně dvakrát - poškozuje pověst sociální demokracie a zároveň vylepšuje svou vlastní.


Petra Buzková se Zdeňkem Škromachem před zasedáním vlády,  foto: ČTK
Ministryně školství Petra Buzková hledá další zdroje peněz pro české vysoké školy, aby již nebyly odkázané pouze na státní pokladnu. První sponzory, kteří slíbili finanční pomoc, už našla. Jsou jimi automobilka Škoda, firma Siemens a Mostecká uhelná, píší Lidové noviny. Buzková potvrdila, že s představiteli českého průmyslu intenzivně vyjednává a to se svazem průmyslu i jednotlivými firmamy. Celková částka, kterou by podniky podle představ zástupců vysokých škol měly přispět, se pohybuje kolem 700 milionů korun ročně. Měly by ale dotovat jen vysoké školy s technickým zaměřením. Podle Buzkové by firmy měly dávat peníze školám buď přímo, nebo je alespoň nepřímo podporovat. "Zaměstnanci průmyslových podniků by občas vyučovali na vysokých školách a akademici by zase získávali praxi v živém průmyslu," vysvětlila Buzková. Ministerstvo jedná s představiteli průmyslu také o založení společné nadace, která by podporovala nadané studenty.


Po loňském poklesu trhu se letos znovu oživil zájem Čechů o nové televizory. Za prvních deset měsíců získali obchodníci z prodeje o tři sta milionů korun více než ve stejném období loni. To je opačný trend proti západním vyspělým zemím, kde se prodeje snížily, píší Hospodářské noviny. Konstatují, že letos šly v Česku stále více nad odbyt výrobky z východoevropských zemí a klesal odbyt produkce z většiny západoevropských závodů. Kvalita zboží z východní Evropy se totiž zvyšuje a přitom jsou stále cenově výhodnější. Absolutně nejvíce se prodá polských televizí z tamějších závodů Thomsonu a LG, za nimi se drží výrobky tureckých montážních firem. Těžkou konkurencí se stávají takzvaná domácí kina, jejichž základem je DVD přehrávač. Lidé také chtějí čím dál větší televize.


Značka Peugeot je čtvrtá nejkradenější v ČR
Není vyloučeno, že čeští řidiči budou moci usednout za volant i po vypití malého množství alkoholu. Jak píší Lidové noviny, ministr dopravy Milan Šimonovský prohlásil, že při přípravě novely trestního zákona se bude debatovat i o tom, zda má být zachována současná nulová tolerance, či zda tolerovat například 0,2 nebo 0,5 promile v krvi řidičů. Zatím však možnost tolerance malého množství alkoholu nemá mezi odborníky žádnou podporu. S argumentem, že jedno pivo nemůže řidičské schopnosti ovlivnit, nesouhlasí lékař oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Profous. Domnívá se, že alkohol je nebezpečný už od jednoho piva. Mění náladu, požitek z jízdy, vnáší do ní prvek nezodpovědnosti.


Pro turisty bude příští rok v Česku o něco dráž než letos. Nahoru půjdou ceny cestovních kanceláří, které se orientují na příjezdovou turistiku, zdražovat budou nejspíše i hotely, píší Lidové noviny. "Cestovní kanceláře budou muset od května příštího roku platit DPH 22 procent z přirážky, kterou si účtují za své služby. To se samozřejmě promítne cen. Po dvouletém poklesu by se měly zvýšit i ceny ubytování v hotelích a to navzdory vyšší konkurenci. Podle agentury CzechTourism totiž například jen v Praze vyroste osm nových hotelů. Jak Lidové noviny připomínají, příští rok budou vyšší ceny i v restauracích. Česká republika však po vzoru řady členských zemí usiluje o to, aby mohla na stravovací a restaurační služby uplatňovat sníženou pětiprocentní daň z přidané hodnoty.


Zastupitelé Bezděkova na Klatovsku se rozhodli udržet vlastní malotřídní školu finančním příspěvkem rodinám prvňáčků. Rodiče dítěte, které nastoupí v září 2004 do první třídy zdejší školy, dostanou od obce 20.000 korun. S odvoláním na starostu Bezděkova Jiřího Jílka to píše Klatovský deník. Jestliže se obcím nedaří naplnit minimální počet 13 dětí na jednu třídu malotřídky, mohou žádat o výjimku. Musí ale potom doplatit náklady na mzdy a odvody za chybějící žáky, vysvětlila listu ředitelka bezděkovské školy Marcela Hezoučká. Přibližně stejnou částku, jakou by obec musela kvůli malému počtu žáků doplácet, nabízejí proto zastupitelé rodičům prvňáčků.


Novináři jsou obtížný hmyz, který obtěžuje zákonodárce při jejich práci - jak píše Právo, podle všeho si to myslí předseda Komise pro práci Sněmovny komunista Karel Vymětal. Přišel totiž s nápadem, jak je držet zkrátka a nepustit k tělu politiků. V budoucnu by rád od žurnalistů vyčistil celý sněmovní kuloár, tedy okolí jednací síně, který se stal po listopadu 1989 místem, kde mohou novináři dělat rozhovory s politiky. Místo toho chce šéf komise vybudovat ve Sněmovně nové prostory pro novináře, kam by poslanci a ministři přišli, pokud by to však sami považovali za užitečné. Vymětal svůj úmysl hájí praxí údajně běžnou v zahraničí. Vyhlášení války novinářům se ale brání předseda dolní komory Lubomír Zaorálek. V zákulisí ale někteří politici připouštějí, že podobné kroky jsou odvetou za to, jak novináři informují o dění ve Sněmovně, uzavírá Právo.


Stát vnucuje Českým drahám podle Deníků Bohemia 40 zastaralých ruských motorových vlaků. Ty si už vysloužily nelichotivou přezdívku Baba Jaga a Marfuša. Zdá se, že na obchod s dluhem, který visí v Ruské federaci, nejvíc doplatí daňoví poplatníci. Generální ředitel drah Petr Kousal uvedl, že vozy může železnice koupit jen v případě, že na ně stát poskytne zvýhodněné podmínky financování. Odborníci tvrdí, že provozováním zastaralých ruských vlaků by se České dráhy dostaly o mnoho let nazpět. Motoráky jsou těžké a nemohly by jezdit na mnoha lokálních tratích, které jsou ve špatném technickém stavu, píší Deníky Bohemia.


Strakoničtí Rómové měli dost věčných problémů se vstupy do nočních podniků, píše Mladá fronta Dnes, a otevřeli si vlastní diskotéku. V podniku hraje o víkendu živá romská hudba či diskožokej, přes týden funguje klasický bar. Podle provozovatele Antonína Demetera rozdíly nedělají, mohou tam i bílí. První dvě zábavy se obešly bez jakýchkoliv incidentů a obyvatelům okolních panelových a řadových domů zatím provoz nočního podniku nevadí. Mnozí z nich ani nezaregistrovali, že se bývalá diskotéka a později rockový podnik nyní změnily na rómský klub. Policisté ani městští strážníci dosud neřešili u diskotéky jediný problém.


Největší hemžení archeologů v dějinách země vyvolá stavba dálnice D47 z Lipníka nad Bečvou do Ostravy, informují Hospodářské noviny. Než na trasu nastoupí firmy, budou v osmdesát kilometrů dlouhém pásu staveniště pátrat stovky odborníků. Archeologové musí spěchat, po nové dálnici se má jezdit už za čtyři roky. Právě v těchto místech by se mohlo nacházet až 40 cenných lokalit od pravěku až po středověk. Na území, které protne dálnice, sídlili lidé už od starší doby kamenné. Oblastí Moravské brány navíc vedla legendární Jantarová stezka. Během druhé světové války v těchto místech probíhaly spojenecké operace.


Autoři projektu střediska zimních sportů Chlum, které má za 1,5 miliardy korun vyrůst v části vojenského výcvikového prostoru Boletice na Českokrumlovsku, se ve středu poprvé setkali s místními obyvateli. Většina z nich s megalomanským záměrem nesouhlasila,, píše Mladá fronta Dnes. Zatímco jihočeský krajský úřad projekt lyžařského centra ve výcvikovém prostoru prosazuje, jeho obyvatelé mají jiné představy. Chtějí turisty a bohaté podnikatele nalákat na střelnice a atrakce v podobě jízd v tancích, uvádí list. Z 280 obyvatel vojenského újezdu Boletice, který má rozlohu 22.000 hektarů, sepsalo 85 odpůrců projektu petici a poslalo ji ministrovi obrany. Chápou vše po svém: Armáda je dobrá. Platí jim odvoz komunálního odpadu, veřejné osvětlení, opravuje silnice. Chtějí, aby sama prosadila komerční využívání Boletic. Zástupce přednosty újezdu a bývalý velitel výcvikového prostoru Miroslav Meleg tvrdí, že už dnes pronajímá armáda cvičiště vojskům NATO za slušné peníze, z nichž část jde do místních vesnic. Pokud by se změnil zákon, podle něhož zatím armáda nesmí pronajímat výcvikový prostor civilistům za peníze, viděl by v Boleticích zdroj obrovského zisku bez velkých nákladů.


Žáci kouřimské základní školy se rozhodli pomoci spolužákovi, sedmiletému Lukáši Dandovi z Toušic na Kolínsku. Kvůli ojedinělé vrozené vadě nemůže hýbat obličejovými svaly. Jeho matka několik let žádá marně úřady o pomoc, napsala Mladá fronta. Tato choroba, která postihuje především hlavové svaly a nervy, nebyla v České republice donedávna vůbec zaznamenána. Postižený člověk nemůže sevřít rty ani ovládat výraz obličeje. Lukáš není schopen ani pohybovat očima do strany, mrkat či se usmívat. Lze mu pomoci, ale v ČR zatím nemají lékaři s náročnou operací zkušenosti. Lukášova matka nakonec našla sama specialistu, který se Moebiovým syndromem zabývá. Je ale z kanadského Toronta. Podle videa, které mu rodina zaslala, uznal Lukáše na vhodného kandidáta na náročnou operaci. Měla by stát tři miliony korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítla lékařský zákrok v cizině hradit a ministerstvo ho také nechce podpořit, napsal deník. Matka se proto rozhodla sehnat peníze sama. Oslovila 11 charitativních nadací, ale všechny pomoc zamítly. A tak se nakonec do věci vložili žáci kouřimské školy. Vyhlásili sbírku deseti a dvacetihaléřů, děti ale nosí i větší mince a dospělí posílají i bankovky. Během dvou týdnů škola shromáždila přes 12.000 korun a žáci chtějí ve sbírce pokračovat ještě příští týden. Akce dětí našla odezvu i u obyvatel města, a tak se k veřejné sbírce připojují zastupitelé, radnice, fotbalisté i další organizace a jednotlivci.


Z prezidenta Václava Klause si kdosi s notnou dávkou ironie a vulgarity vystřelil. Jak píše Mladá fronta Dnes, autoři knihy Hrad se třese v základech, která se objevila v obchodech, za sebou zametli stopy. Václav Klaus zažívá to, na to si musel svého času zvyknout i jeho předchůdce Václav Havel. Lze očekávat, že na Klausovi kdosi vydělá. O knihu za 129 korun byl mezi zákazníky ihned zájem. Čtenář se v ní dočte o údajných sexuálních orgiích, které si Klaus na Hradě dopřává, i historku o tom, kterak za prezidentem přišla jeho fanynka a požádala ho, aby jí věnoval své sperma. Na poslední stránce publikace se trojice údajných autorů přiznává, že za informace v knize neručí. Právníci míní, že by se prezident a další osoby vystupující v knize bránit měli. Autoři knih však po sobě pečlivě zametli stopy. Jejich jména jsou pseudonymy. Stejné je to s firmou, která knihu vydala. Na adrese z obchodního rejstříku společnost toho jména nesídlí. Dohledat se dá jen jednatel společnosti, který přiznal, že za to, že autory kryje dostal zaplaceno.