Přehled tisku

Prezident Václav Klaus

Zpravodajství deníků věnuje velkou pozornost případu tří českých novinářů, kteří jsou od neděle pohřešováni v Iráku. Komentáře se zamýšlí nad plánovanou cestou prezidenta Václava Klause do Číny. Několik organizací zabývajících se lidskými právy chce dopisem požádat prezidenta, aby se na své oficiální návštěvě Číny přimluvil za čínské politické vězně. Jejich požadavky podle autora komentáře Práva mluví z duše každému, kdo ctí západní koncepty lidských práv.

Zpravodajství deníků věnuje velkou pozornost případu tří českých novinářů, kteří jsou od neděle pohřešováni v Iráku. Komentáře se zamýšlí nad plánovanou cestou prezidenta Václava Klause do Číny. Několik organizací zabývajících se lidskými právy chce dopisem požádat prezidenta, aby se na své oficiální návštěvě Číny přimluvil za čínské politické vězně. Jejich požadavky podle autora komentáře Práva mluví z duše každému, kdo ctí západní koncepty lidských práv. Zmíněné organizace ale podle něj pravděpodobně příliš pozorně nesledovaly vývoj světa v posledních letech, narozdíl od Václava Klause. Podpora lidských práv na celém světě byla jednou z priorit Západu počátkem 90. let minulého století. Mezitím ale rostoucí bohatství a tím i sebevědomí asijských vlád změnilo distribuci moci ve světě, myslí si komentátor. Západní export představ o univerzálnosti lidských práv od té doby klesl na minimum. "Václav Klaus, jenž umí hrát svou prezidentskou roli, se jistě nebude chtít v Pekingu dostat do konfliktní situace. Téměř bych se vsadil, že bude o lidských právech mlčet," uzavírá komentátor Práva.

Ke své návštěvě Číny se v Mladé frontě Dnes vyjadřuje přímo prezident Klaus. Zdůrazňuje, že Číně je oprávněně věnována pozornost. "Téměř všechny státy světa včetně našich hlavních spojenců reagují na rostoucí význam této země a rozvíjejí s ní nejen ekonomické, ale i politické vztahy," píše Klaus. Čína podle něj zůstává zemí velkých kontrastů a velkých problémů včetně odlišného konceptu lidských práv, přesto je ale rozvíjení česko-čínských vztahů v zájmu České republiky. "Ve vztazích k Číně nelze rezignovat na naše přesvědčení o přednostech standardních demokratických principů a výsostného postavení jednotlivce ve společenském mechanismu. Úspěch však může mít náš postoj pouze tehdy, stojíme-li o dialog, a to o dialog založený na respektu k druhé straně," myslí si prezident. To, jak komplikované je pokoušet se zavádět západní hodnoty, způsoby chování a instituce v zemích s jinou tradicí a kulturou, podle něj denně dokazuje mimo jiné situace v Iráku.


Korupce v České republice a zemích přistupujících do Evropské unie začala ustupovat, píše Mladá fronta Dnes na základě nejnovější studie Světové banky. Klesá přitom jak počet úplatků, tak náklady, které firmy na uplácení vynakládají. Menší je i dopad úplatky ovlivněných zakázek na podnikání. "Podle odpovědí manažerů v téměř polovině z reformních ekonomik došlo v období od 1999 do roku 2002 k poklesu placení úplatků a k poklesu dopadu korupce na byznys," řekla Cheryl Greyová ze Světové banky. Je podle ní těžké odhadnout, zda zlepšování bude pokračovat, důležité ale je, aby vlády pokračovaly ve snaze a reformách zaměřených na vymýcení korupce. Autoři zprávy ale varují, že není důvod k oslavám. I když korupce částečně ubývá v oblasti státních služeb, naopak jí přibývá v oblasti daní a při udělování státních zakázek. V České republice se nejvíc úplatků platí za získání licencí a povolení a za vládní zakázky. Dalším nebezpečným trendem je fakt, že úplatky platí častěji menší než velké firmy. A víc a častěji platí také nově vznikající podniky. Navíc všude včetně České republiky narostly úplatky za účelem ovlivňování podmínek k podnikání.


Z blížícího se květnového vstupu Česka do Evropské unie nejsou Češi nadšeni. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro Mladou frontu Dnes udělala společnost Median. Mírně nadpoloviční většina, přesně 51 procent, má ze vstupu do unie obavy a dvě třetiny lidí tvrdí, že členství v unii nám přinese spíše více nevýhod než výhod. Největší strach mají přitom lidé ze zdražování, které podle nich vstup Česka do EU přinese. Jsou jejich obavy oprávněné? Cenový pohyb, a to oběma směry, by měla přinést změna DPH, pokud vládní koalice v parlamentu dokáže přehlasovat veto prezidenta. Podražit by pak měly například některé služby - třeba holič nebo stravování v restauracích. Mírně zlevnit by naopak mohlo například oblečení a elektronika. Politiky zřejmě před volbami čeká ještě hodně práce, aby lidé vůbec přišli volit. Více než polovina z nich podle průzkumu ani neví, že volby budou už v červnu. Přesné datum 11. a 12. června dokázala přitom určit jen tři procenta lidí, dodává Mladá fronta Dnes.


Stovky míst v Česku jsou zamořeny jedy. Hospodářské noviny se odvolávají na nejnovější studii ministerstva životního prostředí. Úřad si nechal vypracovat nejrozsáhlejší inventuru výskytu dvanácti toxických organických látek, k jejichž likvidaci se Česká republika zavázala před třemi lety podpisem Stockholmské úmluvy. Tak podrobný přehled nemá zatím žádný jiný stát na světě. Z inventury vyplynulo, že DDT, polychlorované bifenyly, dioxiny a další látky se ve větším nebo menším množství vyskytují po celé zemi. Toxické organické látky mohou způsobovat rakovinu, narušovat hormonální rovnováhu nebo poškozovat imunitní a nervový systém. Člověku, který s těmito látkami přijde do kontaktu, nehrozí bezprostřední zdravotní potíže. Hospodářské noviny ale upozorňují, že největším problémem těchto látek je to, že se mohou postupně hromadit v organismu. Jejich životnost dosahuje stovky let.


Rakušané se bojí dálnice Praha-Linec. Jak informují Lidové noviny, plánovaná výstavba dálnice z Prahy do Českých Budějovic a dál do Rakouska se stává vážným mezinárodním problémem. Zatímco Jihočeši stavbu dálnice prosazují kvůli údajnému zvýšení zaměstnanosti, v Horních Rakousích projekt vyvolává stále větší obavy. Bojí se kamionové laviny. Hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober tvrdí, že před tím než Rakušané dokončí svůj úsek, se musejí obě vlády dohodnout na způsobu, jakým by byla větší část nákladní dopravy přesunuta na železnici. Lidové noviny dodávají, že stavba dálnice, která neustále naráží na problémy s vykupováním pozemků a nedostatkem financí, by měla být hotová do roku 2013. S dokončením moderního železničního koridoru se pak předběžně počítá do roku 2016.


Lidové noviny si všímají srovnání přistupujících zemí do Evropské unie ve využívání rychlého připojení na internet prostřednictvím technologie ADSL. Česká republika a Slovensko jsou v této statistice na posledních místech mezi desítkou zemí. Podle Lidových novin je toto zjištění smutnou sklizní ostudné setby. Za tento stav se dá vystopovat i politická odpovědnost. "Ruku v ruce za něj mohou ČSSD a ODS, které držely ochrannou ruku nad Telecomem v době opoziční smlouvy a prosadily telekomunikační zákon, který zdržel rozvoj konkurenčního prostředí v zemi," uvádí deník. Doba se ale změnila a Telecom, kterému teče do bot v oblasti telefonování po pevné síti, rozumně vsází na rozvoj vysokorychlostního internetu.


První obchůzky při hledání zaměstnání by už pro mladé absolventy učilišť a škol do budoucna neměly být tak nepříjemnou zkušeností jako dosud. Ministr práce Zdeněk Škromach totiž přichází s ambiciózním plánem, jak dostat co nejvíc mladých lidí do práce. Podle Mladé fronty Dnes není recept nijak složitý, ale bude znamenat další výdaje státu. Škromach totiž chce, aby stát určitý čas platil za přijaté mladé lidi místo firem sociální pojistné. To tvoří plných 35 procent hrubé mzdy a je jedním z nejvyšších v Evropě. Snahou je, aby co nejvíce mladých lidí dostalo záhy po skončení školy práci. Tím, že se sníží náklady na jejich místo, budou firmy mít větší chuť je i bez pracovních zkušeností přijímat, uvádí Mladá fronta Dnes.


Nejlepší reklamní kampaň loni v tuzemsku neměly velké mezinárodní firmy, ale Ústřední automotoklub. Jeho televizní a tiskové reklamy, které s černým humorem upozorňují na nebezpečí na silnicích, získaly hlavní cenu za nejlepší reklamu Louskáček. Jak píše Mladá fronta Dnes, z velkých reklam pak nejvíce zabodovala televizní kampaň na minerální vodu Korunní. Její zvláštností bylo, že každý spot byl k vidění jen jediný den. Za reklamu loni české firmy utratily 16,4 miliardy korun, letos to má být o několik set milionů více.


Svíčková omáčka Kamilu Hamerskému příliš nechutná, a přece k ní spořádal za hodinu 65 knedlíků. Jak píší Lidové noviny, o víkendu zvítězil v soutěži jedlíků Varnsdorfský Otesánek. Když jednatřicetiletý muž snědl šedesátý houskový kynutý knedlík, bylo už jasné, že vítězství má v kapse. Druhý v pořadí, domácí borec Miloš Janeček, totiž skončil na 50 knedlících. Jak říká vítěz Kamil Hamerský, zbytek knedlíků snědl, protože je měl na talíři. Doma prý snědl ještě víc než na závodech. S lékaři se neradil, i když podobné heroické hostiny považuje za nebezpečné. Vždycky ale zatím odhadl, kdy s jídlem přestat. Otesánek se konal už počtvrté a přilákal bezmála 100 diváků.