Přehled tisku

Zdravotníci pomáhají ve sněmovně ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi, který se i přes zranění zúčastnil klíčového hlasování o DPH, foto: ČTK

Titulní stránky deníků obsadilo zpravodajství ze sněmovny, která ve čtvrtek přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a schválila zákon o dani z přidané hodnoty. Shodují se na tom, že ceny vlivem daňových změn vzrostou a poukazují na nebezpečí plynoucí z chyb v zákoně. Listy také podrobně popisují příjezd zraněného ministra zahraničí Cyrila Svobody. Podle Mladé fronty Dnes nemůže být větší obraz slabosti Špidlovy vlády než zraněný ministr přivezený vrtulníkem. "Tenhle obraz po Špidlovi zůstane určitě desítky, možná stovky let. Zůstane ještě něco jiného?

Zdravotníci pomáhají ve sněmovně ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi,  který se i přes zranění zúčastnil klíčového hlasování o DPH,  foto: ČTK
Titulní stránky deníků obsadilo zpravodajství ze sněmovny, která ve čtvrtek přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a schválila zákon o dani z přidané hodnoty. Shodují se na tom, že ceny vlivem daňových změn vzrostou a poukazují na nebezpečí plynoucí z chyb v zákoně. Listy také podrobně popisují příjezd zraněného ministra zahraničí Cyrila Svobody. Podle Mladé fronty Dnes nemůže být větší obraz slabosti Špidlovy vlády než zraněný ministr přivezený vrtulníkem. "Tenhle obraz po Špidlovi zůstane určitě desítky, možná stovky let. Zůstane ještě něco jiného? Sám zákon o přesunu některých položek, jako je toaletní papír, do vyšší sazby DPH a současné snížení této sazby (lokomotivy, jak se říká, zlevní) rozhodně historickým činem není," míní list. Část přesunů chtěla Evropská unie a část sám premiér, aby pomohl státnímu rozpočtu. Truchlivé divadlo s hlasujícím invalidou se zdá o to trapnější, že bylo zbytečné, píše deník. Mohl mu zabránit sám premiér, kdyby zákony, které po nás chce Evropa, dal do jednoho balíku a zákony, které chce on sám, do druhého. Ten mohl být schválen později, až bude celá koalice v kondici, tvrdí komentář Mladé fronty Dnes.

Čím těžší situace, tím více vtípků, taková už je česká povaha, píše deník Právo. Ve sněmovně se ve čtvrtek nejčastěji žertovalo na adresů bratrů - dvojčat Svobodových. Poslanci se v kuloárech smáli, že za zraněného ministra Cyrila Svobodu mohl zaskočit jeho bratr Josef a nikdo by to nepoznal. Nepatrné rozdíly, které mezi dvojčaty jsou, by se prý daly vysvětlit zhoršeným zdravotním stavem. Podoba bratrů zmátla již nejednoho politika a novináře. Veselí vzbudil nedávný omyl televizního štábu, který zcela vážně požádal o rozhovor na téma zahraniční politika Josefa Svobodu, který v té chvíli přišel do Sněmovny plnit své povinnosti vedoucího odboru ministerstva financí.


Prezident Václav Klaus v Čcheng-tu,  hlavním městě provincie S'-čchuan,  kde se setkal s generálním tajemníkem výboru Komunistické strany Číny Čang Süe-čungem,  foto: ČTK
Deníky komentují také návštěvu českého prezidenta v Číně. Podle Mladé fronty Dnes není důležité, zdali Václav Klaus čínským představitelům předložil seznam pěti vězněných disidentů. Podstatné je, jestli na problematiku lidských práv upozornil v obecné rovině. Pokud tak učinil, lze podle listu jeho úlohu v této věci hodnotit jen kladně. Návštěvu komentují také Lidové noviny. Podle deníku má Klaus tendenci vystupovat jako "čínský advokát". "Cítí se coby pionýr povolaný k otevírání cest do Číny. Vzhledem k žalostné prehistorii mezistátních kontaktů je to oprávněný pocit. Pochopitelná je i prezidentova tendence školit české občany, kteří jsou o potencionálu Číny málo informováni." Klausovo úsilí o dohnání ztráty, kterou máme při soutěži o přístup k největšímu trhu světa, je sympatické. Snad by ale prospělo, pokud by nápravu českých hlav a srdcí prováděl umírněněji, končí Lidové noviny.

V rozhovoru pro stejný list odsoudil cestu prezidenta Klause do Číny jeden z nejznámějších čínských disidentů Harry Wu. "Nechápu, proč prezident Klaus do Číny jel. Odsuzuji ho za to. Obchod se bude rozvíjet i bez jeho osobnosti," řekl Wu deníku. Podle disidenta je totiž Čína stále zemí, kde jsou tisíce táborů nucených prací a kde jsou vedle zločinců popravováni i kritici tamní komunistické vlády. Naopak ocenil bývalého prezidenta Václava Havla, který nabídku k oficiální návštěvě odmítl.


Přeplněné dopravní prostředky, uzavřené ulice, prvomájové demonstrace. To čeká Pražany v příštích čtrnácti dnech. Jak píší Lidové noviny, nadcházející hokejové mistrovství světa v ledním hokeji bude připomínat vojenské manévry. Opatření okolo šampionátu budou připomínat summit NATO v Praze. Celá akce, při které budou v ulicích metropole a Ostravy nasazeny tisíce policistů, vyjde policii asi na 20 milionů korun. Ze strachu z teroristických útoků vyrazí do obou měst i psovodi. Průběh šampionátu se navíc kryje s Prvním májem, během kterého se očekávají násilnosti demonstrantů. Ten den totiž vyrážejí anarchisté se skinheady na protestní pochody Prahou. První máj bude i dnem vstupu Česka do Evropské unie. Proto policie už dopředu počítá s nasazením až tři a půl tisíce policistů.


Vedení západočeské policie přiostřilo v boji proti zneužívání služebního telefonu k soukromým účelům. Jak píše deník Právo, v rámci úsporných opatření zatrhlo řadovým policistům telefonování z pevných služebních linek na mobilní telefony. Kdo si bude chtít zavolat na mobil, musí o to požádat nadřízeného, který hovor zprostředkuje a bude tak mít kontrolu, že se týkal výhradně pracovních záležitostí. Západočeští policisté provolají ročně kolem 20-ti milionů korun - to je zhruba desetina ročního rozpočtu na výdaje. Rozhodnutí o novém systému telefonování přijala většina oslovených strážců zákona s rozpaky, píše Právo. Může totiž například dojít k časové prodlevě, než příslušný policista, který potřebuje telefonovat, zastihne svého vedoucího.


Řada stavebních firem z Horních a Dolních Rakous se hodlá ucházet o obecní zakázky v Jihočeském kraji. Šanci prosadit se na českém stavebním trhu jim dává nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který začne platit 1. května, tedy dnem vstupu České republiky do Evropské unie, píše deník Právo. "Pokud vím, některé české firmy už stavějí u nás v Rakousku a krach našich firem to nepřivodilo. Jedna z českobudějovických společností se prosadila při výstavbě rodinných domků u Lince, a tak nevidím důvod, proč se bát rakouských firem u vás v Čechách," zdůraznil Peter Neumüller z hornorakouského Welsu. Účinnost nového zákona podle vedoucího investičního odboru českobudějovického magistrátu Zdeňka Šedy posílí konkurenční prostředí.


Větrná elektrárna na Božím daru
U Toužimi a Teplé na Karlovarsku chce společnost Czech Venti z Chomutova postavit 41 větrných elektráren. Příprava rozsáhlé investiční akce již začala, píše Právo v regionální příloze. Podle předsedy představenstva Czech Venti Antonína Raise firma nyní zpracovává studie umístění větrných elektráren na pozemcích. Dokončeny jsou propočty celkové výroby elektrické energie a připravuje se dokumentace vlivu stavby na životní prostředí. Jak řekl Rais Právu, společnost se ve smlouvách zavázala poskytnout Toužimi 3,5 milionu korun a Teplé 6,5 milionu korun. Od listopadu 2005 do června 2006 by následoval zkušební provoz, v červenci 2006 pak kolaudace. Vrtule budou mít průměr 72 metrů a stejné číslo - tedy 72 procent komponentů vyrobí české firmy.


Dvanáct let se italský šlechtic Berthold Thun-Hohenstein soudí s obcí Choltice na Pardubicku o vydání choltického zámku společně s přilehlými pozemky. Jak píše Právo, protože nedosáhl svého, změnil žalobu a žádá o vydání těchto nemovitostí jeho otci, který zemřel v roce 1944, tedy téměř před 60 lety. Soudce změnu přijal a šokoval tím choltického starostu. Jak tvrdí Thun-Hohensteinův advokát Miroslav Pytlík, žalovaná strana zatím nepředložila věrohodný doklad o konfiskaci majetku na základě Benešových dekretů. Soudního jednání se tentokrát zúčastnil i sám Berthold Thun-Hohenstein, který žije v Itálii, ale většinu roku jako rejdař pobývá mimo Evropu. Jak uvedl prostřednictvím tlumočnice, soudní řízení zahájil, když mu bylo 51 let. Dnes je mu 64 a chce se dožít spravedlivého rozsudku. K soudu se přišla podívat i desítka choltických občanů, kteří naopak fandí svému starostovi. Thun-Hohensteinové využívají občas zámecké restaurace k rodinným oslavám a v zámecké kapli nechávají oddávat své potomky.


V průměru pět procent českých domácností a firem má podle odborníků problém se splácením úvěrů. Jak informují Lidové noviny, nesplácení úvěrů může vést až k exekuci majetku, přesto se domácnosti stále více zadlužují. Jejich zadlužení vzrostlo za loňský rok o téměř 57 miliard na 236 miliard korun. Za letošní první čtvrtletí banky opět hlásí nárůst objemu úvěrů. Nesplácení půjček se však může domácnostem prodražit. Banky tvrdí, že exekuce nebo dražba dlužníkova majetku jako způsob získání peněz je až na posledním místě. Většinou se snaží s klienty dohodnout. Někteří ekonomové upozorňují, že objem nesplácených úvěrů může vzrůst se změnou ekonomické situace. Například růst úrokových sazeb může splátky úvěrů značně prodražit.


Greenways - zelené cyklistické stezky, které se právě na začátku sezóny otvírají, lákají do regionů desítky tisíc turistů a podle Hospodářských novin tím dávají práci i v krajích s vysokou nezaměstnaností. Do projektu se už u nás zapojilo přes tři sta obcí a měst a několik desítek neziskových organizací a sdružení. Nadace Partnerství, která Greenways financuje a koordinuje, odhaduje, že jen na Moravě by po dokončení projektu a dobudování potřebné infrastruktury mohlo získat práci až tisíc lidí. A to už je srovnatelné s větším investorem. V Česku jsou teď tři pilotní projekty stezek - Greenways Praha-Vídeň, Moravské vinařské stezky a poslední trasa spojuje polský Krakov, města na Moravě a Vídeň.