Přehled tisku

Чешское министерство иностранных дел

Ministerstvo zahraničních věcí zřídilo oddělení, které má pomoci v boji proti totalitním režimům. Jeho hlavním úkolem je koordinace činnosti jiných částí ministerstva a nevládních organizací. Jak píší Lidové noviny, mezi hlavní úkoly oddělení by podle deníku patřila například podpora samizdatu, pomoc opozici nebo školení lidí ze států, které se zbavily autokratických vládců či diktátorů.

Ministerstvo zahraničních věcí zřídilo oddělení, které má pomoci v boji proti totalitním režimům. Jeho hlavním úkolem je koordinace činnosti jiných částí ministerstva a nevládních organizací. Jak píší Lidové noviny, mezi hlavní úkoly oddělení by podle deníku patřila například podpora samizdatu, pomoc opozici nebo školení lidí ze států, které se zbavily autokratických vládců či diktátorů. Nově vzniklá sekce ministerstva by se měla zaměřovat především na země, jako jsou Bělorusko, Ukrajina, Moldávie či Srbsko. "Jde o země, které jsou nám blízké svou minulostí, zkušenostmi a zároveň jsou to země našeho zájmu například kvůli migraci, ilegální imigraci či organizovanému zločinu," řekla deníku vedoucí oddělení Gabriela Dlouhá. Pozornost ale prý bude věnována i tradičním oblastem, jako jsou Kuba nebo Barma. V příštím roce by pro sekci bylo vyčleněno asi deset milionů korun.


Mladá fronta Dnes a Lidové noviny se věnují především úterní schůzce lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů. Mladá fronta Dnes hodnotí její výsledek a komentuje náhled stran na programové prohlášení nového kabinetu. "Nejzajímavější téma je sociální systém. Nelze očekávat zásadní změny, ale lze počítat s jeho zjednodušením a s tím, že bude lépe odrážet stav veřejných financí," domnívá se deník. Zajímavé i další body - reforma veřejných financí, zlepšení právního prostředí nebo zjednodušení právního řádu. "I když je těch témat dost, nic to neříká, jak na ně vláda půjde." píše deník. V závěru pak hodnotí vztah koaličních stran a budoucí charakter možné vlády. "Všechny tři partaje chtějí do vlády, ale žádná nechce do zajetí. Vznikne-li tato nesourodá vláda, čekají nás dva roky nesmyslných půtek," píše Mladá fronta Dnes.

Zleva předseda ODS Mirek Topolánek,  místopředsedové Petr Nečas a Petr Bendl a předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
Ke schůzce stran dosavadní vládní koalice se vyjadřuje i komentář Lidových novin. Podle deníku se v jednání nijak výrazně nepokročilo. "K postupu při jednání o vládním programu stranám chybí podstatný předpoklad - vzájemná důvěra. Na pořadu dne tak není hledání společných představ, ale brzd a pojistek k ukočírování těch druhých," píší Lidové noviny.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý navrhuje, aby občanští demokraté jednali i o vytvoření úřednické vlády, případně kabinetu složeného ze zástupců všech parlamentních stran kromě komunistů. Takový kabinet by měl vládnout až do řádných voleb v roce 2006. Tlustého návrh však nemá velkou šanci uspět, protože ostatní lidé z vedení strany stále připouštějí pouze variantu předčasných voleb. Podle Lidových novin Tlustý zdůvodňuje svůj postoj tím, že je nutné "nedopustit ekonomickou katastrofu". Právě uskutečnění reforem by mělo být smyslem tohoto kabinetu. "Mé varianty se samozřejmě odklánějí od toho, co je výhodné pro ODS. Ale jdou směrem k tomu, co je smyslem politiky. A to je návrat k normální situaci v zemi. Nyní je situace totiž opravdu hodně zlá... a až ODS vyhraje volby v roce 2006, bude muset řešit ekonomickou katastrofu," vysvětluje v listu svůj postoj Tlustý.


Titulní strany deníků ovládla také síťová lůžka - a jejich zrušení ministerstvem zdravotnictví po kritice britské spisovatelky Rowlingové. Mladá fronta Dnes cituje lékaře psychiatrické léčebny v Bohnicích, že jejich osm nezvladatelných pacientů nyní čekají pouta nebo více léků. Lidové noviny ve svém sloupku píší, že kouzla existují, jen musíte vědět, jak na ně. Tak jako spisovatelka Rowlingová. Za několik dní dokázala to, o co se nevládní organizace i některá média snažily měsíce. Jenže nežijeme v Bradavicích a ministr zdravotnictví Kubinyi není Brumbál - v pohádkách je třeba zlo vykořenit, nikoliv odstranit jeho projevy. Českým problémem je systém ústavní léčby, nikoliv klece. Na jiném místě Lidových novin ošetřovatelky z kritizovaného ústavu sociální péče v Rábech na Pardubicku vyzývají - ať si to paní Rowlingová přijde na jediný den zkusit. A klecové postele pro velmi těžce mentálně a zároveň psychiatricky postižené lidi přirovnávají k dřevěné ohrádce, kam matka odkládá dítě v době vaření nebo úklidu.


Policie se vrátí ke kontrolám, které byly po našem vstupu do Evropské unie zrušeny. Jak píší Hospodářské noviny, na hranicích se opět začnou vážit kamióny. Ne však všechny jako dříve, ale jen namátkově vybrané. Zatím ale není jasné, kdy kontrola začne. Hlavním důvodem je fakt, že přetížené vozy ničí tuzemské hlavní tahy. Podle odhadů celníků a policistů je například na jihu Moravy přetížena až polovina kamiónů. Navíc jich díky volnému pohybu osob a zboží jezdí až o třetinu víc - nemusejí už jako dřív čekat na českých hranicích ve frontách.


Evropská komise údajně schválila státní záruky pro Československou obchodní banku, protože neporušují konkurenční pravidla Evropské unie. ČSOB tak nebude muset vracet několik desítek miliard korun, které dostala v roce 2000 v rámci státních záruk za problémový majetek zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Píšou to Lidové noviny s odvoláním na agenturu Bloomberg, které to sdělily zdroje blízké celé záležitosti. Deník dodává, že státní záruky pro ČSOB byly největší podporou, kterou stát bankám poskytl. Již dříve komise povolila pomoc například pro Komerční banku a Českou spořitelnu. Státní pomoc ČSOB však byla považována za nejproblematičtější, protože stát jí v roce 2000 neomezené záruky, což se Bruselu nelíbilo.


Foto: Evropská komise
Deníky se v ekomických komentářích zamýšlejí nad úterním verdiktem Evropského soudního dvora, který odmítl prominout Německu a Francii rozpočtové deficity. Rozhodnutím Evropského soudního dvora, že Evropská komise má právo uvalit sankce na Francii a Německo za porušení rozpočtových pravidel unie, si podle komentátorky Mladé fronty Dnes Brusel zametl práh. Do té doby totiž podle ní platilo, že v Evropě někdy platí jen ta dohodnutá pravidla, která se zamlouvají velkým státům. Francie a Německo unikaly tvrdým finančním trestům za to, že mají příliš velké rozpočtové schodky a porušují tím Pakt stability. Otázkou však je, zda přísná pravidla Paktu stability přežijí. Také podle komentátora Hospodářských novin potvrzuje rozhodnutí Evropského soudního dvora základní princip, že pravidla jsou pro všechny stejná.


Sponzoři dají na tým, který bude Českou republiku reprezentovat na letních olympijských hrách v Aténách, 290 milionů korun. Podle Lidových novin jen za titul generálního partnera zaplatí Plzeňský Prazdroj, Škoda Auto, Český Telecom a ČEZ po 35 milionech korun. Důvodem vynakládání těchto peněz je podle marketingových odborníků dobré jméno svých značek. Firmy ale utrácejí i za další reklamu. Například ČEZ dá několik milionů za sponzorování přenosů na druhém programu České televize. Živnobanka utratí za celou kampaň asi šest milionů a Prazdroj desetimiliony. Česká televize by měla získat za prodej reklamy zhruba 25 milionů korun. Náklady na zpravodajské zajištění olympiády však již dříve veřejnoprávní televize pro ČTK odhadla na 100 milionů korun, uvádí Lidové noviny.


Kampa
Deníky Bohemia se vrací k rozsudku, který patrně ovlivní i případ související s majetkem po známé herečce Slávce Budínové. Nejasnosti kolem toho, kdo zdědí krásný renesanční dům na pražské Kampě, tak nabyly ostřejších rozměrů. Trestní senát totiž odsoudil za pojistný podvod třiapadesátiletého muže. A právě tento muž krátce po smrti slavné herečky zašel k notáři a předložil dokument, že je jejím univerzálním dědicem. Přitom už tenkrát se zdálo, že Slávka Budínová zemřela bez závěti. Policisté zjistili, že podpis Budínové na údajném testamentu pochází z jiné doby, než poslední vůle sama.


Lidové noviny si všimly faktu, že z měst mizí hospody a nahrazují je herny. Provozovatele restaurací prý k tomuto kroku nutí zvýšená daň z přidané hodnoty na stravovací služby. Provoz výherních automatů hostinským sice přináší mnohem víc peněz než prodej svíčkové a guláše, oborníci ale varují před počtem gamblerů a růstem kriminality. Kvůli patologickému hráčství skončí v psychiatrických ústavech a ordinacích stovky lidí ročně. Psychiatři připodobňují rozšíření automatů k rozšíření nabídky drog. A pokud obce a stát vydělávají na automatech, je to jako by vydělávaly na drogách.


Hoteliéři a majitelé penzionů v Orlických horách považují letošní letní turistickou sezonu za ztracenou. Pobyty na horách si zamluvilo podstatně méně lidí než v minulých letech. Odrazuje je chladné a deštivé počasí. Uvedla to Mladá fronta. "Letos je to bída. Na pobytu tu není ani noha, občas někdo přijde o víkendu. Lidé si navíc zamluvené pobyty odhlašují," řekl si správce Masarykovy chaty na Šerlichu v Orlických horách Zdeněk Vorel. Podobně letošní sezonu vidí i majitelé hotelů a ubytoven na Králicku. "Letos už lidé nepřijedou, i kdyby byl srpen horký. Čekáme na zimní sezonu, ta už se snad vydaří," uvedl vedoucí rekreačního zařízení v Čenkovicích Ivo Ševeček. Králicku se letos vyhnuli i rekreanti z Polska a Německa, kteří na východ Čech jezdí každoročně. Poláci podle hoteliérů nepřijeli kvůli vysokému kurzu koruny.


Nejchladnější jihočeský 13. červenec za posledních čtyřiadvacet let zaznamenali meteorologové v úterý v Kocelovicích u Blatné na Strakonicku. Rtuť teploměru vyšplhala odpoledne na pouhých 13,7 stupně Celsia, čímž o tři desetiny stupně pokořila maximum z roku 1980, píší jihočeskéDeníky Bohemia. Podle Zdeňka Vondry z meteorologické stanice provázel podobný ráz počasí polovinu července i v roce 1993. "Tehdy jsme třináctý červencový den naměřili 15 stupňů Celsia," uvedl. Ode dneška se snad počasí umoudří. Teploty se podle meteorologů mají pohybovat kolem letních 23 stupňů Celsia.