Přehled tisku

Foto: Evropská komise

Česko už není přitažlivé pro německé investory tak jako dřív - píší Hospodářské noviny. Vyplývá to z rozsáhlé studie společnosti Deka-Bank, ve které němečtí podnikatelé hodnotili nové a budoucí členy Evropské unie. Investory z Německa už stejně jako Česko moc nelákají ani Maďarsko a Polsko, atraktivní jsou pro ně naopak Slovensko, Litva a Lotyšsko.

Foto: Evropská komise
Konec omezení při vývozu a dovozu souvisící s květnovým vstupem Česka do Evropské unie přináší zemi více peněz. Jak píše Mladá fronta Dnes, vývoz zboží pod značkou Made in Czech totiž v květnu a červnu prudce stoupal. Rychleji rostl naposledy před 6 lety, kdy se Česko vzpamatovávalo z recese. Situaci si firmy pochvalují. Rostoucí vývoz však kalí druhá stránka statistiky. Podobně jako vývoz rostou i dovozy. Zahraniční obchod bude proto i letos v červených číslech, ačkoli v samotném červnu se vyvezlo více, než do republiky přiteklo v dovozech. V poslední době navíc roste znepokojení kvůli drahé ropě. Analytici proto nečekají, že by letos ekonomika rostla nějak dramaticky rychle, dodává Mladá fronta Dnes.


Schodek státního rozpočtu na příští rok bude nižší než se uvádí, a to přibližně o 11 miliard korun. Právu to řekl premiér Stanislav Gross v reakci na nedělní kritiku prezidenta Václava Klause. Prezident Klaus řekl v pořadu České televize, že Grossova vláda by měla přehodnotit navrhovaný rozpočet směrem k větším škrtům. Rozpočet na rok 2005 by podle zatím platných koaličních dohod neměl překročit 94 miliard korun. Faktický schodek je podle Grosse menší, než se uvádí. "Příští rok budeme poprvé platit 28 miliard do rozpočtu EU, což je skryto ve státním rozpočtu. Zpět ale dostaneme 17 z těchto 28 miliard a další peníze půjdou mimo státní rozpočet do krajů a obcí. Fakticky je tedy schodek nižší o 11 miliard," tvrdí premiér. Termín odevzdání návrhu státního rozpočtu do parlamentu připadá na druhou polovinu září. Gross řekl, že nechce připustit rozpočtové provizorium, neboť by nešla uskutečnit většina nových výdajů, včetně těch, které souvisejí s členstvím v EU a spolufinancováním evropských projektů, uvedlo Právo.


Foto: Evropská komise
Česko už není přitažlivé pro německé investory tak jako dřív - píší Hospodářské noviny. Vyplývá to z rozsáhlé studie společnosti Deka-Bank, ve které němečtí podnikatelé hodnotili nové a budoucí členy Evropské unie. Investory z Německa už stejně jako Česko moc nelákají ani Maďarsko a Polsko, atraktivní jsou pro ně naopak Slovensko, Litva a Lotyšsko. A důvody, proč Česko u německých podnikatelů pohořelo? Investoři kritizují vysoké daně, korupční prostředí a také stoupající náklady na mzdu. Samotní představitelé ekonomických ministerstev podle Hospodářských noviny přiznávají - ve vytváření příznivého podnikatelského prostředí máme rezervy.


Aféra kolem šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka nabírá na síle. Hospodářské noviny zjistily, že už třetí podnikatel obvinil Venclíka ze zpronevěry sponzorského daru. Brněnský živnostník Leopold Spáčil, který prodává plastová okna, měl lídrovi jihomoravských občanských demokratů předat koncem roku 2002 sto tisíc korun. Za to mu měl Venclík slíbit přidělení veřejné zakázky. Spáčilův příběh má stejný scénář jako ty, které před několika dny v listu zveřejnili dva jiní podnikatelé. Všichni tvrdí, že Venclíkovi dali za příslib obecních zakázek peníze pro ODS. Poté, co mu obnos předali, se jim ale začal vlivný brněnský politik vyhýbat. Sám Venclík ale tato obvinění odmítá. Je přesvědčen, že jde o řízený útok na ODS. Vedení strany se k případu zatím nevyjádřilo.


Příliš pomalé soudy se Česku začínají pořádně prodražovat - upozorňuje

O tom, že je u nás pokud jde o délku čekání na spravedlnost situace neudržitelná, informuje i čerstvá analýza o stavu českého soudnictví zpracovaná skupinou německých a britských expertů. Dokument, který Mladá fronta Dnes získala, vznikl na zakázku ministerstva spravedlnosti. Zahraniční odborníci v něm mimo jiné navrhují, abychom zjednodušili pravidla pro doručování soudních obsílek, u rodinného práva by pak podle nich pomohlo, kdyby stát zavedl pevné tabulky pro stanovení výživného. Návrhů, jak zrychlit práci soudů, je ale v dokumentu mnohem víc.


Češi, kteří mají zkušenosti se zpracováním projektů zaměřených na čerpání peněz z Evropské unie, mohou své znalosti prodat ve východoevropských tátech. Jak píší Lidové noviny, mezinárodní poradenské a projektové agentury začaly vyhledávat české odborníky schopné radit třeba rumunským a bulharským kolegům, jak nejlépe využít nabídku fondů EU. Jak dodávají Lidové noviny, práci v nových kandidátských zemích EU mohou skutečně najít skovky Čechů. Zatímco při konkursech na úřednická místa do Bruselu hrály největší roli jazykové znalosti a všeobecný přehled, pro manažerské kontrakty na Balkáně bude rozhodující zkušenost se stejnou prací v Česku. Češi, kteří se uplatní v oblasti projektového poradenství třeba na území Rumunska, budou placeni Evropskou unií.


Když Češi odpovídají na otázku, které cizí země jim jsou sympatické, hraje u nich největší roli to, jak blízko tato země leží, jakou má náboženskou tradici, jak je veliká a zda je zdrojem neklidu. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které poskytla Mladé frontě Dnes agentura SC&C. Podle nich nedůvěřujeme zemím, kde převládá jiné náboženství než křesťanské, a také státům, které jsou příliš velké a mocné nebo jsou ve válečném konfliktu - sem řadíme Izrael, Čínu a Spojené státy. Pozitivní vztah máme naopak k sousedním zemím, protože je známe lépe. Na první místo mezi nejoblíbenější země řadí Češi Slovensko. Kladný vztah mají také k Francii a Velké Británii. Zvláštní kapitolou je Praha, která je obecně k cizincům otevřenější dodává Mladá fronta Dnes.


Vláda už ví, jak chce mladé lidi přesvědčit, aby zakládali rodiny a plodili děti. Jak píše Mladá fronta Dnes, novomanželské půjčky, které chce kabinet zavést, by měly sloužit nejen na bydlení, ale i na zařízení bytu. Bude se z nich platit mizivý úrok a navíc z půjčené sumy stát dlužníkovi pár tisícovek odpustí za každé narozené dítě. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, když jako první z členů vlády přijal návrh listu a skoro půl hodiny diskutoval s "obyčejnou" matkou. Sedmadvacetileté Martině Metličkové z Rožmitálu pod Třemšínem také slíbil, že se zasadí o zavedení plošných přídavků na děti. Také rodičovský příspěvek by se měl podle ministra výhledově zvýšit z 3700 korun až k pěti tisícům.


Ruské cestovní kanceláře si stěžují prezidentu Václavu Klausovi na pomalé vydávání víz na českém konzulátu v Moskvě. Jak uvádí Právo, napsaly prezidentovi otevřený dopis, v němž ho žádají, aby se zasadil o zrychlení a zjednodušení vízové procedury. Ruským cestovním kancelářím vadí údajné přehnané byrokratické překážky na českém konzulátu v Moskvě. Upozorňují, že zavedení víz v roce 2001 způsobilo Česku ekonomickou ztrátu 19 miliard korun. České ministerstvo zahraničí kritiku odmítá. Podle mluvčího Víta Koláře ruské cestovní kanceláře podávají žádosti na poslední chvíli a den před odjezdem turistů požadují vydání tisíců víz, což není v silách úřadu. Ministerstvo pro místní rozvoj uznává, že Česko přišlo v souvislosti se zavedením víz s Ruskem o miliardy korun. Údaje uvedené v dopise - tedy 19 miliard korun však považuje za nadnesené. Podle ministerstva ztráty dosahují asi deseti miliard.


Litomyšl
Japonští manžeři cestovního ruchu testují Litomyšl a další města sdružení Česká inspirace, jejichž památky jsou zapsány v seznamu UNESCO. Díky nim by se Český Krumlov, Telč, Kutná Hora a Litomyšl mohly stát cílem cest japonských turistů. Jak uvádí Lidové noviny, Litomyšl i další města navštívili během prázdnin představitelé společností, které zprostředkovávají japonským turistům cesty do Evropy. Jak uvedla mluvčí litomyšlské radnice Michaela Severová, ubytování Japonců může leckterému hotelu působit problémy. Turisté totiž požadují pokoje s oddělenými postelemi, a koupelnu s vanou. Například v Litomyšli by tak mohl 20 Japonců přijmout jediný hotel. V Japonsku podle manažerů vzrůstá zájem o Českou republiku. Každoročně jich přijede na 100 tisíc. Překvapením je, že mají například zájem o návštěvy v typicky českých rodinách. Podle statistik patří Japonci mezi cestovatele s největší denní útratou na osobu.