Přehled tisku

urednici.jpg
0:00
/
0:00

České státní úřady okupují straníci bez odbornosti, konstatují Lidové noviny.

Zatímco zemi vládne úřednický kabinet, čelné posty ve stěžejních orgánech státní správy obsazují lidé se stranickými knížkami či aktivní politickou minulostí, píší noviny a jako nejnovější příklad uvádějí rozhodnutí vlády, která v čele Pozemkového fondu potvrdila Radima Ziku, vlivného člena ODS. Právě jeho šéf strany Mirek Topolánek loni označil jako jednoho ze svých možných nástupců. A jak deník dodává na jiném místě, Zika přitom patří do skupiny tzv. kmotrů, kteří podle Topolánka neomezeně vládnou straně v krajích a snaží se tahat za nitky i na celostátní úrovni. "Politické partaje se tváří, že spolu soupeří, v praxi si však pouze férově parcelují státní sféru," cituje deník Tomáše Kramára z občanského sdružení Oživení, které bojuje proti střetu zájmů a klientelismu. I otevřený dopis nevládních organizací vládě Jana Fischera konstatuje, že "Česko je poslední zemí unie, která nereguluje vztah administrativy a politické reprezentace při výkonu státní správy“. Úředníci jsou podle dopisu vybíráni podle stranických zájmů a dohod spíše než odbornosti. A jak dodávají Lidové noviny, tyto státní "trafiky" navíc nabízí politikům snadné, často více než statisícové výdělky.


Jan Fischer (vlevo) a Martin Bursík, foto: ČTK
Pokud premiér Jan Fischer ve skrytu duše koketoval s myšlenkou vytrvat v nejvyšší politice, v úterý viděl, co znamená rčení chodit s pány na led, píše deník Právo. Populární premiér, jehož vláda se těší rekordní oblibě mezi lidmi, to ve Sněmovně schytal nebývalým způsobem za to, že s vládou ustoupil odborářům kvůli zdanění zaměstnaneckých benefitů. Nejtvrdší kritika přitom zněla na adresu premiéra z řad ODS, která ho do čela vlády vyslala. Za loutkovou vládu a kabinet pošťáků zase Fischerem vedený sbor označil poslanec a bývalý šéf zelených Martin Bursík. Podle deníku Právo ale premiér, který ústupek odborům vysvětlil snahou nepřispívat k vyostřování už tak napjaté politické situace v zemi, nelibě nesl, že ho kritici vháněli do náruče levice, jejíž poslanci se premiéra vehementně zastávali.


Radek Polma stál 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze v řadách pohotovostního pluku proti demonstrantům. Policisté ten večer protestující studenty zmlátili. Dnes je Polma na čtvrtém místě liberecké kandidátky ČSSD do sněmovny, tedy má velkou šanci, že se stane poslancem. Tvrdí, že on osobně studenty nemlátil, píše Mladá fronta Dnes. Fakt, že kordony se tehdy sestavovaly ze studentů policejních škol, kteří třeba nechtěli nic jiného, než být kriminalisty, vyslovuje na Polmovu obranu místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, který také dobře hodnotí deset let Polmovy práce na protidrogovém oddělení. Kdyby se ale ukázalo, že neřekl pravdu a zákroku se zúčastnil aktivně, i bitím studentů, ČSSD by prý jeho kandidaturu znovu zvážila.


Dosud lokální pražská strana, které průzkumy dávají šanci na vstup do sněmovny, se jmenuje Věci veřejné. Její zákulisí je však tajemné, za stranou stojí vlivní podnikatelé, tvrdí Hospodářské noviny. Popisují příběh ekonoma Aleše Hodiny, který chtěl za tuto stranu kandidovat do sněmovny. Ve vnitrostranických volbách, kde členové i příznivci stran vybírali lídry kandidátek, uspěl. Vedení Věcí veřejných ale rozhodlo, že v Plzni hlasovalo málo lidí, jen 9 procent, a proto výsledek voleb zrušilo. Znovu už však Hodina kandidovat nesmí, i když chce. Nelíbí se mu, že dopředu nikdo neřekl, kolik lidí se musí účastnit. Navíc na Plzeňsku hlasovalo 150 lidí, zatímco na Vysočině si lídra zvolilo jen 69 hlasujících a stačilo to, protože tam má strana málo příznivců.

Dále si Hospodářské noviny všímají, že bývalý zaměstnanec bezpečnostní a detektivní agentury ABL před pěti lety jako člen vedení strany odmítal spojení s touto firmou a jejím majitelem Vítem Bártou, který se nakonec stal sponzorem a dnes kandiduje do sněmovny. na tom by sice podle deníku nebylo nic špatného, za zvláštní ale považuje spojení politické strany s detektivní agenturou. Věci veřejné totiž například neberou každého. "Máme měsíční čekací dobu, abychom žadatele filtrovali a přesvědčili se, o co jim jde. Taky o nich za tu dobu dostáváme nějaké informace," citují noviny předsedu strany Radka Johna. Odmítá ale, že informace o zájemcích zjišťovala agentura ABL. Ta však disponuje množstvím informací. Od pražského magistrátu a některých čtvrtí například nedávno dostala zajímavou zakázku, v rámci které prověřuje užívání městských bytů. „Díky tomu se musel stěhovat Mirek Topolánek a jeho partnerka Lucie Talmanová. Právě ABL tehdy městu 'zjistila', že mají pronajatý městský byt za zbytečně nízké nájemné,“ dodávají Hospodářské noviny.


Jiří Janeček
Českou televizi čeká od dubna největší reforma za dobu její porevoluční existence. Generální ředitel Jiří Janeček by měl představit na zasedání televizní rady utajovaný plán změn, píše Mladá fronta Dnes v den jednání rady České televize. Ta musí spořit a podle neoficiálních informací se například uvažuje propuštění asi stovky lidí, jinde by ale televize nabírala nové. Manažeři ale zatím změny nekonzultovali ani s mocnými odbory, uvádí deník a cituje slova odboráře Antonína Dekoje: "Nebráníme se úsporám, ale nechceme žádné bezhlavé vyhazování lidí."Ředitelé útvarů České televize by nově společně tvořili programovou radu, která by objednávala pořady, a na obrazovce se změny projeví tak, že televize bude méně vyrábět původní pořady a více nakupovat, tvrdí Mladá fronta Dnes.

Totéž téma jinak interpretují Hospodářské noviny. Podle nich chce Janeček své plány představit až na konci března a určitě to budou obsahovat zeštíhlení počtu ředitelů. Jediným kandidátem, o kterém se v kuloárech Kavčích horách jmenovitě říká, že o své místo přijde, je podle novin zatím jen ředitel zpravodajství Milan Fridrich a nahradit by ho mohla bývalý televizní zpravodaj v USA Roman Bradáč. Všechny tyto informace jsou ale neoficiální, naproti tomu se Česká televize výslovně brání jakýmkoliv podezřením, že by snad změny mohly souviset s blížícími se volbami. "Volební zpravodajství už je připravené a pevně naplánované. Není možné, že by ho mohly personální změny jakkoliv ovlivnit," citují Hospodářské noviny vedoucího redakce aktuální publicistiky Jiřího Vondráčka.


Úplně každý zákazník hypermarketu nebo obchodu s elektronikou bude už letos sledován kamerami po celou dobu svého nákupu. Českým řetězcům totiž došla trpělivost se stále drzejšími zloději a chystají se zavést revoluční sledovací technologii, píší Lidové noviny. Podle firmy, která systém vyvíjí, bude možné s pomocí speciálních kamer pokrýt úplně celou prodejní plochu. Když návštěvník vejde do obchodu, systém se ho chytí a jde s ním po celou dobu strávenou v obchodě. Ví, kdy přesně vstoupil, kudy a kam šel, kdy se dostal k pokladně. A tuto informaci o každém jednotlivci bude prý systém umět vykreslit i zpětně.

Podle novin přitom nejde o vizi ze vzdálené budoucnosti. Zkušební provoz v prvních prodejnách se má rozjet během dvou až tří týdnů a už letos by ho do provozu rády zavedly přední sítě hypermarketů a prodejců spotřební elektroniky. Obchodníci se tímto způsobem snaží bojovat s nárůstem krádeží. Hodnota odcizeného zboží v republice podle průzkumu britského Centre for Retail Research loni vzrostla o 6,5 procenta na téměř 9 miliard korun, dodávají Lidové noviny.