Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře tisku poukazují na to, že ODS omezila svoji volbu na dvě nejisté možnosti. Buď se domluví na spolupráci s ČSSD, nebo bude riskovat, že se předsedovi druhé nejsilnější strany Jiřímu Paroubkovi podaří v rámci "třetího pokusu" sestavit vlastní kabinet.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Komentáře tisku poukazují na to, že ODS omezila svoji volbu na dvě nejisté možnosti. Buď se domluví na spolupráci s ČSSD, nebo bude riskovat, že se předsedovi druhé nejsilnější strany Jiřímu Paroubkovi podaří v rámci "třetího pokusu" sestavit vlastní kabinet. "Modří jsou dnes nepochybně silnější než oranžoví. Jen jednu věc, chudáci, nevědí. Jak se dostat k moci. Donekonečna se opakují, byť vynalézavě, tytéž argumenty. S Paroubkem, nebo vzhůru k předčasným volbám?" popisuje situaci občanských demokratů Mladá fronta Dnes. ODS podle ní připomíná Buridanova osla. "To nebohé zvířátko, které tak dlouho váhalo mezi dvěma kupkami sena, až zdechlo. Modří neváhají mezi dvěma šťavnatými lákadly, ale mezi dvěma riziky," podotýká deník. Občanští demokraté si podle něj dobře uvědomují, že voliči je v posledních volbách odměnili za zásadovost a relativní slušnost. "Ztratí jich víc, když se vrhnou do náruče Paroubkovi? Nebo budou potrestáni tvrději, když skočí rovnýma nohama do třetího pokusu o vládu a otevřou dveře nekontrolovatelnému politickému gangsterismu, čili tajnému nakupování poslanců?" zamýšlí se autor poznámky. Topolánek podle něj přesvědčivě zdůvodnil, že Paroubkova náruč je mu milejší, a naznačil, že má tajný plán, jak svého soupeře v přátelském objetí umačkat.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Ostrá slova proti spojení s ČSSD, jež na kongresu zaznívala, byla podle Hospodářských novin jen kulisou. Deník píše, že strana sama zúžila volbu na dvě možnosti: jistotu a risk. "Jistotou je společná vláda s tím, koho před volbami líčila jako ohrožení pro celou zemi. Riskem je třetí pokus a na jeho konci Paroubkova vláda s podporou komunistů," poznamenává. Podle Hospodářských novin není vůbec jisté, zda dilema skutečně stojí takto, zda by ČSSD svůj případný pokus opřela o KSČM a přeběhlíky. "Jisté však je, že ODS má strach: ze zrady v modro-černo-zelené stovce. Ten strach je hlavním spojencem Jiřího Paroubka," upozorňuje deník. "Kromě analýzy rozhoduje intuice - a ta Topolánkova zůstala při zdi. Jiný politik by možná v téže situaci rozhodl riskantně; ale takový se v ODS nenašel," dodává. Šéfa ODS čeká podle listu nejtěžší rok kariéry - bude muset být ostražitý na každém kroku. "Politiku vlády má pravidelně dohadovat s šéfem opozice Paroubkem. A ve vedení ODS bude jeho pravou rukou - namísto loajálního Petra Nečase - největší rival, pražský primátor Pavel Bém," píšou Hospodářské noviny.


Foto: ČTK
Antimonopolní úřad téměř po roce znovu prověří smlouvu na dodávku mýtného systému pro nákladní automobily v České republice. Jak píšou Hospodářské noviny, strážcům soutěžního práva se nelíbí uzavření dodatku, kterým se změnily podmínky smlouvy mezi ministerstvem dopravy a společností Kapsch. Stát se podle informací médií v dodatku údajně zavázal hradit společnosti Kapsch některé náklady nad rámec smlouvy, například část výdajů na provoz náhradních zdrojů elektřiny, které budou mýtné brány pohánět. Podle deníku to ale nejsou jediné výhody, které Kapsch dodatkem získal. Na doplnění původní smlouvy se firma dohodla s předchozím ministrem Milanem Šimonovským kvůli zpoždění zahájení výstavby, které zapříčinilo řízení s antimonopolním úřadem. Obě strany souhlasily s posunutím lhůty zprovoznění systému na silnicích první třídy o šest měsíců. Současný ministr dopravy Aleš Řebíček chce ale nevýhodné pasáže anulovat. Když nebude Kapsch s jeho řešením souhlasit, hodlá se obrátit i na soud, informují Hospodářské noviny.


Setuza,  foto: ČTK
Jak píše Mladá fronta Dnes, z firmy Setuza, na kterou soud na návrh vlády uvalil exekuci, původní majitelé v minulosti vyvedli mimo účetnictví firmy některá zařízení či technologie. Část majetku převedli lidé kolem podnikatele Tomáše Pitra na společnosti se sídlem na Kypru. "O větší části majetku na Kypru jsem před podpisem kupní smlouvy s Českým olejem věděli a na jejich navrácení do Setuzy je vázaná velká splátka kupní ceny,"řekl listu spolumajitel společnosti M. L. Moran Zdeněk Šmejkal. "Objevili se však i další technologie na Kypru, o kterých jsme nevěděli, a nyní to řešíme," dodal. Podle Mladé fronty Dnes se vyvedení týká mimo jiné strojů, které se ocitly v majetku leasingových společností sídlících na Kypru. O exekuci majetku potravinářské firmy rozhodl soud minulou středu na návrh vlády. V podniku je dosazený exekuční správce a vlastníci Setuzy mají zakázáno nakládat s majetkem. Vláda se tak snaží vymoci čtyřmiliardovou pohledávku, kterou Setuza nesplácí a navíc ani neuznává. Nový vlastník M. L. Moran navíc kvůli exekuci nevylučuje zahájení mezinárodní arbitráže. Podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové je ale bezpředmětná, poněvadž v tomto případě nejde o zahraniční investici.

Také komentář Hospodářských novin se věnuje vývoji událostí okolo ústecké firmy Setuza. Politici, kteří konečně přestali přešlapovat a do koncernu poslali exekutorku, podle deníku zaslouží pochvalu. I když není jasné, zda exekuce na předního výrobce potravin a biopaliv skončí pro vládu fanfárami nebo naopak blamáží. "První kritický bod je známý. Čtyřmiliardový dluh má takzvanou právní vadu, což jednoduše řečeno znamená, že možná neexistuje," míní komentátor. Právníci se o to vehementně přou, soudy zatím definitivně nerozhodly. A tak je ve hře i možnost mezinárodní arbitráže. V případu ústeckého podniku se ale podle listu několikrát ušpinili až po uši také sami politici. Začalo to, když skupina podnikatele Pitra získala v Setuze první vliv. Výstavní ukázku klientelismu zas údajně předvedl v roce 2002 tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas, když Pitrův akciový podíl navýšil až na 90 procent, proti tajné opci na státní akcie Setuzy. Hru s podnikateli předvedl podle deníku i poslední sociálnědemokratický šéf zemědělství Jan Mládek, když zjara vyhlásil na prodej pohledávky vůči Setuze tendr a po vítězství PPF s nabídkou 815 miliónů korun nabídl zrušení soutěže.


Některé kraje České republiky dosud neobdržely peníze na odstranění škod, které napáchaly letošní povodně na přelomu března a dubna. Jak píše deník Právo, na prostředky z pěti miliard, které pro poškozené regiony vyčlenil parlament, čekají například Jihočeský, Pardubický a Jihomoravský kraj. Odpovědná ministerstva tvrdí, že finanční pomoc je již na cestě. Uvolněné peníze mají sloužit na opravu silnic či kanalizace. Ze schválených více než 735 milionů korun bylo zatím podle deníku vyčerpáno přes 113 milionů korun. Jarní povodně napáchaly podle deníku největší škody v Jihomoravském kraji, kde podle tamějšího hejtmana Stanislava Juránka dosáhly více než miliardy korun.


Bývalý automobilový závodník Martin Koloc, na kterého byl vydám mezinárodní zatykač kvůli podezření z podvodu, občas přebývá na Seychelách, kde našel útočiště uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Píše to Mladá fronta Dnes. Média dosud uváděla, že Koloc žije ve Spojených arabských emirátech. "Mám seychelskou manželku. Žiju tak napůl na Seychelách a napůl v Emirátech,"řekl Koloc. Bývalý závodník čelí podezření, že pomocí fiktivních smluv vyvedl z náchodské společnosti Rubena přes 120 milionů korun. Zatýkací rozkaz na něj vydal v roce 2004 Okresní soud v Hradci Králové a zatím je stále platný. Koloc obvinění odmítá a zároveň tvrdí, že se v cizině neskrývá. Údajně mu svědčí tamní klima a do Evropy se již nechce vrátit. S Krejčířem, který je podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, se Koloc údajně nestýká. Podle Krejčíře se ale na Seychelách potkali. "Koloc sem jezdí pravidelně už dlouho, podle mě ale spíš na dovolenou,"řekl Krejčíř Mladé frontě Dnes.


Do Česka dorazil nový podvod z Afriky. Zaměřil se na majitele luxusních restaturací a hotelů. Jak píše Právo, v posledních dnech dostávají fiktivní objednávky na večírky. Klient z Pobřeží slovonoviny se z nich snaží vylákat rovněž luxusní zboží a platí falešnou kartou. Takový e-mail dorazil do jedné nejmenované pražské luxusní restaurace minulý týden. Zakázka vypadala jako každá jiná. Anglicky mluvící klient si objednal večeři za stovky tisíc korun pro 30 lidí. Dokonce kvůli podrobnostem několikrát volal. Vše chtěl platit kartou, kterou ofotil a kopii do Prahy poslal. Dva dny po projednání detailů se údajný majitel firmy z Abidžanu ozval s tím, že 10 osob nemůže přijet. Místo toho jim chtěl z Česka poslat mobilní telefony. Pražský personál klientovi vyhověl. Balík deseti mobilů ze 170 tisíc korun poslal přes zásilkovou službu do Abidžanu. Pezíze za ně byly strženy z údajné platební karty. Naléhání klienta ale začalo být restauraci podezřelé a objednávku začala prověřovat. Banka upozornila na podvodné zacházení s kartou a restaurace stihla včas zásilku zablokovat. I tak ji stála na 42 tisíc korun, tolik stálo poštovné. A teď řeší, co s mobily. Kuriózní je i to, že stejné restauraci přišel podezřelý e-mail znovu.


Slováci zvítězili nad Čechy v televizním testu národa, i když jen těsně, píše deník Právo. V obou národech si přímý televizní přenos nenechalo ujít téměř 4,5 milionu lidí. Jednalo se o test ze všeobecných vědomostí a kromě soutěžících ve studiu si své vědomosti mohli ověřit i lidé u televize a internetu. Nejlepší skupinou ve studii se stali podle očekávání učitelé. Překvapivě hned za nimi skončili policisté a blondýny. Šok naopak způsobily odpovědi maturantů, kteří příliš nezářili. Nejlepšího výsledku v testu na internetu pak dosáhla právnička Lenka Vyhnánková ze Šternberka. .