Přehled tisku

Ministr financí Vlastimil Tlustý, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) v deníku Právo připustil, že by při sestavování nové vlády mohla připadat v úvahu i varianta vytvoření menšinového kabinetu občanských demokratů, který by tolerovala ČSSD. Datum předčasných voleb by se podle něj mohlo posunout na červen 2008. ODS přitom zatím tuto možnost, o které hovořila sociální demokracie, odmítala. "Pokud to sociální demokraté myslí vážně, tak tolerance vlády ODS je možná varianta,"řekl Právu Tlustý.

Ministr financí Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) v deníku Právo připustil, že by při sestavování nové vlády mohla připadat v úvahu i varianta vytvoření menšinového kabinetu občanských demokratů, který by tolerovala ČSSD. Datum předčasných voleb by se podle něj mohlo posunout na červen 2008. ODS přitom zatím tuto možnost, o které hovořila sociální demokracie, odmítala. "Pokud to sociální demokraté myslí vážně, tak tolerance vlády ODS je možná varianta," řekl Právu Tlustý. Uvedl také, že podmínkou občanských demokratů jsou předčasné volby. "Preferujeme termín časnější, ale já osobně si myslím, že kompromis červen 2008, jak se zrodil u pana prezidenta, je možný," dodal ministr financí. ČSSD už v úterý deklarovala, že by podpořila menšinovou vládu ODS s mandátem omezeným předčasnými volbami v roce 2008. Občanští demokraté ale zatím trvali na tom, že případné předčasné volby pro ně přicházejí v úvahu jen v roce 2007.


O výstavbu elektronického mýta se začala zajímat protikorupční policie. Ve středu si odnesla z ministerstva dopravy smlouvy, které se týkají miliardového kontraktu na stavbu mýta. Jak píše Mladá fronta Dnes, prověřuje především nevýhodný dodatek k původní smlouvě. Na jeho základě by totiž stát platil více, než se zavázal v samotné smlouvě. Podle Hospodářských novin policisté zkoumají, zda ve výběrovém řízení na elektronické mýtné, z něhož byli vyloučeni všichni účastníci kromě vítězné firmy Kapsch, nehrály roli úplatky. Kapsch navíc výstavbu mýtných bran nestíhá a požádal ministerstvo dopravy o odklad spuštění systému. Vyšetřování je ale na samém začátku a může trvat ještě několik měsíců, dodává deník.


Temelín,  foto: ČTK
Tento týden nabylo právní moci rozhodnutí o kolaudaci Temelína. Podle Lidových novin jsou čeští a rakouští ekologičtí aktivisté, podobně jako i politici v Rakousku, přesvědčeni, že česká strana tím porušila šest let starou dohodu z Melku. Tehdejší premiér Miloš Zeman se v ní zavázal, že Temelín nebude spuštěn do komerčního provozu, pokud na něm experti odhalí bezpečnostní nedostatky. Část rakouských odborníků soudí, že elektrárna stále trpí celou řadou takových nedostatků. Už v sobotu čeká první blok Temelína důležitá zkouška, která má prokázat, zda se společnosti ČEZ podařilo odstranit problém s nepřípustnou deformací palivových článků. Pokud zkouška nedopadne úspěšně, bude reaktor odstaven, potvrdila listu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Stejný deník připomíná, že Drábová bude ve Švédsku oficiálně jmenována šéfkou organizace WENRA a tři roky bude předsedat všem jaderným dozorům v Evropské unii. Pokud by si Rakušané stěžovali na český jaderný dozor u této instituce, bude jim odpovídat právě Drábová, dodává list.


Češi letos utratí v internetových obchodech rekordních 14 miliard korun. S odvoláním na nejnovější odhady obchodníků a Asociace pro elektronickou komerci to uvádějí Hospodářské noviny. Ve srovnání s minulým rokem je to nárůst o čtyřicet procent. Jen pro srovnání, tržby českých hypermarketů a supermarketů letos vyrostou "jen" o šest procent. Přesto na internetu Češi zatím nechají až každou padesátou korunu, kterou se rozhodnou utratit, uzavírá list. Na internetu se dá zakoupit téměř vše. Mezi vyhledávanými produkty převažuje elektronika a domácí spotřebiče. Pomocí počítače si Češi koupili například každý desátý elektrický spotřebič a každý šestý digitální fotoaparát. Velký podíl má internet také na nákupu dovolené. Internetovému obchodu se daří v celé Evropě. Podle agentury Forrester Research by letos výdaje přes internet měly poprvé překročit sto miliard eur.


Příležitost dělá zloděje. Přesně tímto příslovím se řídil čtyřiatřicetiletý policista z obvodního oddělení v Lázních Kynžvart na Chebsku. Jak píše Právo, jako první přijel k dopravní nehodě a z havarovaného auta, jehož řidiče odvezla záchranka do nemocnice, ukradl mobilní telefon. Při sepisování zajištěných věcí z automobilu nalezený mobil zatajil před kolegy z dopravní hlídky, která na místo dorazila později. Používal ho více než měsíc, než mu došel kredit. Nepoctivého strážce zákona usvědčily výpisy z hovorů. Státní zástupkyně muže obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Kromě tříletého vězení, které mu hrozí, přišel ze dne na den i o uniformu. Byl propuštěn do civilu bez nároku na finanční výsluhu a na odchodné.


Kormoráni,  foto: J. M. Garg,  CC BY-SA 3.0 Unported
Rybáři budou moci letos opět střílet kormorány, kteří se vyskytují kolem řeky Bečvy. Povolil jim to olomoucký krajský úřad, který argumentuje tím, že jsou tito chránění ptáci přemnoženi a likvidují rybí násady. Zatímco rybáři povolení nadšeně vítají, s rozhodnutím kraje nesouhlasí ornitologové. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Zabíjení kormoránů podle nás moc problém neřeší. Střelbou se jen rozptýlí na větší území. Za pár dní navíc voda zamrzne, kormoráni se odstěhují, a bude po problému," řekl deníku Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku. Za mnohem vhodnější považuje, kdyby rybáři ptáky jen plašili. S tím však nesouhlasí Lubomír Hužvík z Českého rybářského svazu v Přerově. "Kormoráni jen v okolí Přerova zkonzumují nejméně 60 kilo ryb denně. Navíc ryby zabíjejí i pro zábavu," cituje jeho slova deník. Podle rybářů je navíc na podzim v rybnících takzvaná obsádka pro příští rok, která je proti kormoránům téměř bezbranná, protože v tuto dobu bývá nižší stav vody. Ornitolog Goebel upozorňuje, že by k celé situaci nemuselo dojít, kdyby řeka nebyla neúměrně zarybňována. Kdyby byl podle něj stav normální, kormoráni by se zde nikdy neusídlili a odletěli by více na jih.