Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hodnota majetku, kteří Češi vlastní a přitom ho nemohli získat legálním způsobem, činí stovky miliard korun. V Hospodářských novinách to uvedl ředitel finanční policie Vladimír Zimmel. Český právní řád přitom, na rozdíl od jiných zemí, neumožňuje policii v takovém případě zasáhnout.

Hodnota majetku, kteří Češi vlastní a přitom ho nemohli získat legálním způsobem, činí stovky miliard korun. V Hospodářských novinách to uvedl ředitel finanční policie Vladimír Zimmel. Český právní řád přitom, na rozdíl od jiných zemí, neumožňuje policii v takovém případě zasáhnout. "Můžete tedy být člověkem, který má na svých osobních účtech stamiliony, které jste legálně získat nikdy nemohl, přesto však nemusíte policii nic vysvětlovat, a ani vám nic nehrozí," uvedl Zimmel. Podle českého práva musí existovat prokazatelná souvislost mezi majetkem na straně jedné a zločinem na straně druhé. Část zločinů, které není potíž prokázat, je promlčena, což je taky překážka pro zabavení výnosů z nich. Další problém nastává, když byl původní zločin spáchán v zahraničí, píšou Hospodářské noviny. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se uzákonění zabavování majetku, jehož původ nedokáže vlastník doložit, brání. "Cítím v tom prolomení presumpce neviny,"řekl listu. Ochotný je diskutovat jen o zdanění neprokázaných zisků, píší Hospodářské noviny.


Aféra kolem odposlechů politiků a novinářů je hlavním tématem komentářů tisku. Deníky upozorňují na odpovědnost soudců při povolování odposlechů a poukazují také na skutečnost, že celou kauzu provází řada nepodložených, protichůdných a nesrozumitelných politických prohlášení. Podle Hospodářských novin celý rozruch kolem odposlechů znovu upozornil na odpovědnost soudců. Díky počítačům a rozšíření mobilů se nasazuje odposlech s nesnesitelnou snadností. Stálo by podle deníku za to zveřejnit statistiku, kolik žádostí o odposlech soudci zamítli. Je možné, že tradiční institut soudního přivolení se začíná přežívat, že je to relikt z dob, kdy měl "podezřelý" jednu dvě pevné linky, píše list. Pokud něco pomůže chránit soukromí, bude to právo znát informace, které o nás stát nashromáždil. Jeden z mála rozumných návrhů proto přednesl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: Pokud odposlech nevedl k obvinění, stát by to měl "napíchnutým" povinně sdělit. Ten nápad by neměl zapadnout, až bude konečně po volbách, píšou Hospodářské noviny.

Mladá fronta Dnes v souvislosti s informacemi o odposleších připomíná slova myslitele Konfucia: Nenaslouchej tvrzením, která nemohou být prověřena. Podle listu si vyjádření politiků v kauze Kubiceho zprávy a odposlechů protiřečí, jsou předpojatá, zamlžená a nesrozumitelná. Na vyřešení kauzy čekají lidé zatím marně. Podle listu není pochyb, že postup šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl nestandardní. Místo důkladného vyšetření (protože některá obvinění z kauzy Kubice skutečně vážná jsou) jsou ale lidé nuceni sledovat další dějství trapného divadelního kusu. Slyší jen stranické hašteření, lidskou trapnost, nesmyslná obvinění a tvrzení a populismus zleva i zprava, píše list.


Lepší Mirek Topolánek s výhradami než Jiří Paroubek s komunisty, řekli si podle Práva asi zelení, když se rozhodovali, jak budou postupovat při hlasování o důvěře vládě ODS. List v této souvislosti připomíná, že Topolánek v minulých dnech několikrát prohlásil, že by jeho kabinet mohl vládnout i bez důvěry, což je zpochybnění ústavní procedury hlasování o důvěře vládě. Podle Lidových novin není podpora zelených ODS iracionální. Ačkoli má zelené hnutí kořeny v radikální aktivistické levici, nezosobňuje v Česku reakční establishment prezident Václav Klaus ani neideologický Mirek Topolánek, ale Jiří Paroubek a policejní těžkooděnci, které poslal na CzechTek. Mezi velkými stranami dnes ve vztahu k životnímu prostředí není podstatný rozdíl; když už, tak je to spíše sociální demokracie, která se instinktivně brání změnám a hájí zájmy různých betonových lobby. ODS má vzdělanější voliče, kterým bude přechod na ekologickou, na znalostech založenou ekonomiku víc vyhovovat, píšou Lidové noviny.


Vláda ČR ztratila důvěru občanů. Potvrdilo to Centrum pro výzkum veřejného mínění...
Lidi po volbách nejvíce rozčarovalo počínání předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes. Na otázku, který politik po volbách nejvíce zklamal, uvedlo jméno expremiéra zhruba třicet procent oslovených. Za Paroubkem následují bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek a šéf ODS Mirek Topolánek. Kalousek je zároveň mezi předsedy parlamentních stran nejvíce kritizovaný od vlastních voličů. Na post předsedy strany rezignoval po té, co ve straně neprosadil jednání o vládě s ČSSD, kterou by podpořili komunisté. Nejlépe dopadl šéf KSČM Vojtěch Filip, jeho povolební počínání zklamalo dvě procenta lidí.


Alkoholiček přibývá, píše Mladá fronta Dnes. Počet žen s alkoholickým deliriem vzrostl během deseti let na dvojnásobek, na 4408. Uvádí to zpráva psychiatrů, kteří se zabývají léčbou závislostí. Ženy s deliriem nejsou žádné zkrachovalé existence, ale naopak velmi často vysokoškolačky s náročnou prací. Podle psychiatra Karla Nešpora žije v Česku kolem tří set tisíc lidí závislých na alkoholu. A ženy rychle dohánějí muže. Poruchy vyvolané pitím se loni staly úplně nejčastější příčinou hospitalizací pacientů na psychiatrických lůžkách. Až daleko za alkoholem jsou duševní nemoci, jako je třeba schizofrenie.


Škoda Joyster,  foto: ČTK
Vůz joyster, jehož designérskou studii představila společnost Škoda Auto minulý týden na pařížském autosalonu, půjde téměř jistě do výroby. Vytvoří tak vedle fabií, octavií, superbů a roomsterů pátou modelovou řadu škodovek. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to připustil personální šéf Škody Auto Martin Jahn. Sportovně pojatým třídveřovým vozem s prosklenou střechou by chtěla Škoda oslovit především mladou klientelu. Zavedení joysteru do výroby, předpokládané nejdříve v roce 2010, bude muset ještě schválit vedení mateřského koncernu Volkswagen. Škodovka však nepředpokládá, že by povolení koncernu nezískala. Škoda Auto v současnosti zaměstnává 26.000 osob a vyrábí automobily kromě Česka také v Bosně a Hercegovině, Indii, Kazachstánu a na Ukrajině. Automobily Škoda se prodávají v 90 zemích.


Taťána Kuchařová,  foto: ČTK
Český tisk se věnuje i úspěchu Taťány Kuchařové z Opočna. Jak píše Právo, vůbec poprvé v šestapadesátileté historii světové soutěže Miss World vyhrála Češka klání o nejkrásnější dívku světa. Jak se svěřila novinářům, vítězství ji šokovalo a myslela si, že tak daleko nedojde. Už během doprovodných soutěží o sobě dala vědět. V kategorii Miss Bikini skončila druhá, později pak v doprovodné soutěži Miss Designer se za společenské šaty návrhářky Hany Havelkové umístila na šestém místě. A v celosvětové tipovací internetové soutěži obsadila čtvrtou příčku. I polská média ji zařadila mezi favoritky. Bohužel o zážitek z finále prestižní světové soutěže byli ochuzeni čeští diváci. Žádná z našich televizních stanic totiž Miss World nevysílala. Taťána nyní odlétá do Londýna, kde bude mít během příštího roku své sídlo a odkud bude vyrážet na charitativní akce do celého světa. Plní se jí tak sen - cestovat. Taťánu mohou tak trochu považovat za svou i Slováci, protože se narodila v Trnavě. Soutěž sledovali i obyvatelé Opočna. Už před finále věřili, že uspěje. V soutěžích krásy totiž není nováčkem. Už jako desetiletá vyhrála soutěž Miss Mléko a od 14 let se věnuje modelingu.