Přehled tisku

0:00
/
0:00

V kauze údajných odposlechů některých ústavních činitelů a novinářů chybí podle komentátorů tisku jedna důležitá věc - důkazy. Pokud by se však tyto informace potvrdily, bylo by to alarmující. Mladá fronta Dnes píše, že nerozhodný výsledek voleb donutil ODS a ČSSD k nejtvrdšímu možnému stylu hry - strany se navzájem podezřívají z používání zločineckých metod.

Ivan Langer, foto: ČTK
V kauze údajných odposlechů některých ústavních činitelů a novinářů chybí podle komentátorů tisku jedna důležitá věc - důkazy. Pokud by se však tyto informace potvrdily, bylo by to alarmující. Mladá fronta Dnes píše, že nerozhodný výsledek voleb donutil ODS a ČSSD k nejtvrdšímu možnému stylu hry - strany se navzájem podezřívají z používání zločineckých metod. O tom, že kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho může být odposloucháváno zhruba dvacet ústavních činitelů a žurnalistů, se dozvěděl ministr vnitra Ivan Langer (ODS) z novinářských kruhů. Původně nechtěl věc zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na tiskové konferenci novinář Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván. Podle komentáře Lidových novin by si měl Langer uvědomit, že už není stínovým ministrem. Autor soudí, že měl informaci nejdříve prověřit. V podobném duchu hodnotí kauzu také komentátor Práva. Pozastavuje se přitom nad tím, že Langer informaci získal právě od novináře. "Normálně doluje informace novinář od politika a ty pak předá veřejnosti. Tady politika informuje novinář a ministr s tím běží na veřejnost," poznamenává autor glosy. Mladá fronta Dnes připomíná, že Topolánek už v předvolebních diskusích obvinil Paroubka ze styků s organizovaným zločinem. Špičky ČSSD zase viní ODS z toho, že se spikli s plukovníkem Kubicem a zveřejněním jeho zprávy zvrátili výsledek voleb. List připomíná, že zatahování tajných služeb a odposlechů do politického boje má již v Česku tradici - pronásledováni se cítili Josef Lux, Jan Kalvoda i Miloš Zeman a nedávno byl skutečně odposloucháván i Topolánek v takzvaném případu Kořistka. "Ve změti polopravd a divokého vzájemného obviňování je nadmíru těžké zjistit, kdy policie odposlouchává někoho legálně, s řádným svolením soudce, a kdy s temnými úmysly," upozorňuje deník. Podle něj teď nelze říci, kdo je viníkem aféry. "Říci však lze, že možnost dohody mezi ODS a ČSSD, byť na předčasných volbách, se vzdálila do nedohledna. Jenže kriminalizace politiky je bohužel nebezpečná nejen pro Paroubka a Langra. Dlouhodobě ničí zemi," míní autor komentáře.


Miloš Zeman
Bývalý předseda ČSSD a expremiér Miloš Zeman je přesvědčen, že všechna sociální opatření, která politici navrhli a přijali před letošními parlamentními volbami, jsou nadbytečná. Navíc zvyšují sociální výdaje státu o víc než 60 miliard korun. "Mám obavy, že minimálně jedna třetina z nich byla přijata zcela zbytečně. A měla by se zrušit,"řekl Zeman Hospodářským novinám. Připomněl, že jeho vláda v letech 1998 až 2002 schodek rozpočtu snižovala a v posledním roce jeho vlády mohl rozpočet skončit dokonce přebytkem deseti miliard, pokud by se nezpozdily platby z privatizace. Zeman se v minulých dnech dvakrát setkal s ministrem financí Tlustým, obsah jejich hovoru deníku ale odmítl prozradit. Exministr Sobotka v neděli prohlásil, že Tlustého návštěva odráží spíše mocenský boj v ODS či snahu ODS rozštěpit sociální demokracii. Podle Mladé fronty Dnes navštívil Zemana i bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek. Strávil u něho tři hodiny. Bez komentáře ponechal spekulaci, že by se vyjednávalo o takové variantě vlády, kterou by dokázala domluvit trojice Tlustý, Kalousek a Zeman.


Lidé už mají právo účinněji se bránit útokům. Verdikt Nejvyššího soudu osvobodil bývalého příslušníka bezpečnostní služby Karla Sochora, který zastřelil domnělého zloděje. Zatímco dříve platilo, že obrana může být pouze přiměřená povaze útoku, tedy nůž proti noži, pistole proti pistoli, nyní je tomu jinak. "Obrana musí být účinnější než útok. Útočník prostě musí vědět, že nese hlavní riziko," řekl Právu soudce Petr Braun. Další experti s ním souhlasí. První soud kvalifikoval Sochorovu obranu jako vraždu, později jako ublížení na zdraví s následkem smrti a dostal pět roků na základě názoru, že pistole je proti kameni nepřiměřeným nástrojem obrany. Přitom vržený kámen může zabít stejně jako pistole, uvádí komentář Práva. Rozsudky zřejmě předpokládaly, že Karel Sochor měl odložit služební pistoli a jít hledat kameny pro přiměřené bránění. Je úlevné, když verdikt z nejvyšších soudních pater je v souladu s rozumem, píše Právo.


V Bulharsku vypukl korupční skandál, který bude mít velmi pravděpodobně přesah i do Česka. Tamní policie udělala razii u ředitele Teplárny Sofie, který byl podezřelý z braní úplatků a praní špinavých peněz. V trezoru u něj našla bankovky, jejichž část byla označena páskou z nejmenované české banky. Na páskách prý byly podpisy dvou českých bankéřů. Píše to Mladá fronta Dnes, která se odvolává na bulharské noviny Standart. Policie si nyní slibuje, že až zjistí, kdo peníze v Česku vybral, bude také vědět, kdo uplácel. Zdroje bulharských médií uvádějí, že úplatky mohly pocházet od firem, které se měly podílet na obnově turbín v sofijské teplárně. Teplárnu v Sofii vlastní napůl stát a napůl město. Nyní se hledá cesta, jak ji s dalšími teplárnami prodat. Jedním z uchazečů je i český ČEZ, který nedávno koupil tři bulharské distributory elektřiny a nyní dokončuje koupi elektrárny ve Varně. Tuto privatizaci také v minulých týdnech napadl jeden z poslanců bulharského parlamentu a obvinil ČEZ z korupce.


Česká pojišťovna oznámila, že se chce podílet na řízení Českých aerolinií. "Pokud se budeme účastnit navýšení kapitálu, chceme se podílet i na řízení aerolinií," sdělil Hospodářským novinám mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Česká pojišťovna je jediným soukromým subjektem, který vlastní akcie ČSA. O navýšení kapitálu aerolinií se nyní vyjednává. "Vedení ČSA má v říjnu předložit řešení, jak se nedostat do sporu s obchodním zákoníkem,"řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Pokud celková ztráta na konci roku přesáhne polovinu základního jmění, hrozí firmě bankrot. ČSA proto v srpnu oznámily, že potřebují od státu 1,5 až dvě miliardy korun. Již v pololetí vykázaly ztrátu 773 milionů korun. Vedení ČSA bude muset podle Hospodářských novin ujistit svého konkurenta, společnost Travel Service, že případné peníze od státu nepoužije v konkurenčním boji proti ní.


Kriminalisté prý už brzy objasní "loupež století", při které bylo před čtyřmi lety přepadeno auto bezpečnostní služby převážející 153 milionů korun. Znají možný okruh pachatelů a nyní je sledují, píše Mladá fronta Dnes. Policisté podle ní dostali tip, podle nějž o pozadí neobjasněné loupeže hodně vědí Tomáš Půta a Maroš Šulej, údajní členové takzvaného Berdychova gangu. Oba jsou nyní v Irsku, kde byli na základě eurozatykače zadrženi. Policisté však zatím se zatýkáním vyčkávají, protože tento tip mají jen na část "týmu", který patrně tvořilo asi osm pachatelů. Člověk, o němž si policie myslí, že je hlavním organizátorem, žije už delší dobu v zahraničí. Pachatelé se podle Mladé fronty Dnes dosud chovali obezřetně a peníze ve velkém neutráceli. Policie vůbec netuší, kam lup zmizel. Zvrat ve vyšetřování tentokrát nezpůsobilo sledování stop od místa činu, ale tip z podsvětí. Policisté pak zjistili, že jejich informátor zná skutečnosti, které mohla vědět buď jen policie, nebo pachatelé.


Černý prospektor David Šrejma, který posledních osm let těží v podkrkonošské Zadní Ždírnici české granáty, musí skončit. Nelegální těžbu mu zakázala Česká inspekce životního prostředí. Jak píše Právo, prospektor, který zprvu koupil zhruba hektar granátonosného pozemku údajně za účelem stavby nemovitosti, postupoval podle listu stylem zlatokopů někdejšího Klondiku. Ložisko drahokamů v chráněné nivě Ždírnického potoka drancoval těžkou technikou. Podle Marka Jedličky z ekologické organizace Arnika zdevastoval vzácnou louku s chráněnými upolíny. Povolení k těžbě amatérský geolog ani získat nemohl. Těžbu v dané lokalitě povolit nelze. Prospektorův zisk z vlastního a svévolně užívaného pozemku odhadují odborníci podle množství prodaných drahokamů v řádech milionů korun. Stát údajně mohl černou těžbou přijít o statisíce korun na daních, protože drahokamy patří mezi nerosty podléhající dani z dobývacího prostoru a desetiprocentnímu odvodu zisku.


Mezi platy učitelů a učitelek je propastný rozdíl. Zatímco průměrná mzda mužů pracujících na základních a středních školách činí 21.863 korun, ženy si vydělávají v průměru 16.754 Kč. Informuje o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na analýzu, kterou si letos nechala vypracovat Otevřená společnost. Jedním z důvodů velkého platového rozdílu ve statistikách je podle analýzy fakt, že muži častěji pracují ve vedoucích funkcích. "Všechno však na tento důvod svádět nejde," podotkla jedna z autorek práce Irena Smetáčková. Studie totiž potvrdila, že i řadoví učitelé berou vyšší platy než jejich kolegyně působící na srovnatelné pozici. Hlavním důvodem je podle listu to, že mužů je ve školství málo a školy se je snaží udržet stůj co stůj.


Zahraniční turisté by měli v posledních dnech letošního roku utratit v ČR víc než deset miliard korun. To je ve srovnání s loňským koncem roku zhruba desetiprocentní nárůst. S odvoláním na ředitele analytické společnosti Mag Consulting Jaromíra Beránka o tom informují Lidové noviny. Turistů by však mělo přijet zhruba stejně jako o rok dřív, podle Beránka jich bude kolem 350.000. "Důvodem je růst cen," vysvětlil příčinu jejich vyšších útrat. Nejvíc turistů přijíždí do Čech oslavit Nový rok pár dní před Silvestrem.