Přehled tisku

0:00
/
0:00

Několik klientů Komerční banky oznámilo, že jim z účtu záhadně zmizely peníze. Zjistil to deník Právo. Stopa navíc kriminalisty nejspíš vede k mezinárodnímu zločineckému gangu. Peníze poškozených lidí podle listu skončily na zahraničních účtech například v Anglii, Belgii ale i na Ukrajině.

Několik klientů Komerční banky oznámilo, že jim z účtu záhadně zmizely peníze. Zjistil to deník Právo. Stopa navíc kriminalisty nejspíš vede k mezinárodnímu zločineckému gangu. Peníze poškozených lidí podle listu skončily na zahraničních účtech například v Anglii, Belgii ale i na Ukrajině. Mezi poškozenými je například rodinná pekárna v Dobřanech na Plzeňsku, které někdo postupně převedl z účtu téměř milion korun. Finanční ztrátu firmě banka nejspíš už nahradila. Deníku se také podařilo zjistit, jak celý systém funguje. Nejdůležitějším článkem je člověk, který pronikne do vnitřního systému banky a z vytipovaných účtů postupně elektronicky převádí peníze na jiné účty v Komerční bance. Jejich majitelé, kteří v transakci figurují jako prostředníci v pozici bílého koně, si je pak jdou vyzvednout v hotovosti na přepážku a podle přesných instrukcí je uloží na účty v zahraničí. "Oni ani nevědí, že dělají něco nezákonného. Jsou to lidé, kteří odpověděli na inzerát, který jim sliboval provizi za to, že z účtu peníze vyzvednou a pošlou dál. Podmínkou byl účet v Komerční bance a perfektní znalost anglického jazyka, protože cílový subjekt v cizině, kam peníze směřovaly, s nimi komunikoval v angličtině,"řekl zdroj obeznámený s případem.


Komentátor Práva si všímá úvah o tom, že by se ODS a ČSSD mohly domluvit na změně volebního systému, která by menší strany - tedy i lidovce a zelené - dostala na politickou periférii. Autor poukazuje na to, jak se předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek distancoval od dohody ODS a ČSSD. Podle komentátora tím vyslal vzkaz voličům před komunálními a hlavně senátními volbami. Komentátor soudí, že pro lidovce je jedinou nadějí do budoucna udržení blokační menšiny pro ústavní zákony v Senátu. Pokud jde o zelené, rýsuje se podle komentátora možnost jejich menšinové vlády s ČSSD s tichou podporou KSČM. "V koaliční smlouvě by si přece jistě vynutili, že ČSSD se vzdá myšlenky na účelovou změnu volebního zákona," píše o možných úmyslech zelených autor komentáře.


Lékaři varují, že boj s rakovinou bude těžší. Jak píše Mladá fronta Dnes, ty nejlepší léky, které zachraňují život pacientům se zhoubnými nádory, nebudou brzy k dispozici všem, kteří by je potřebovali. Nejvíce se to podle onkologů i zástupců pacientských sdružení dotkne hlavně nových pacientů. Může za to prý úhradová vyhláška ministra zdravotnictví Davida Ratha, která začala platit 1. srpna. Lékaři totiž spočítali, že jim nedovolí používat některé důležité, moderní léky, které jsou pro nemocnice moc drahé. Podle vyhlášky mají nemocnice ve druhém pololetí o 5 procent méně peněz než v tom prvním. Léků, kterých se to může dotknout, je celá řada. Moderní preparáty ale pomáhají pacientům v mnoha případech nemoc přežít. Když je lékaři nahradí jinými - levnějšími, může to pacientovi život jen prodloužit, dodává Mladá fronta Dnes.


Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna není ani 9 měsíců po zavedení nucené zprávy venku z finančních problémů. Jak konstatují Hospodářské noviny, snížila sice svůj celkový dluh, ale jen za cenu injekcí ze státního rozpočtu. Systém zdravotního pojištění, který byl podle sněmovní vyšetřovací komise hlavním důvodem problémů, zůstal stejný. Podle šéfa komise k VZP Jozefa Kubinyiho ze sociální demokracie je nutné udělat systémová opatření. Když k tomu nedojde, pak se bude VZP do dluhů dostávat dál. Současný šéf pojišťovny Pavel Horák si naopak myslí, že v každém systému je možné dodržet vyrovnané hospodaření. Minulé vedení si podle něj neumělo pohlídat, aby za investované peníze dostalo adekvátní protihodnotu, uvádějí Hospodářské noviny.


Praha 1 pronajala Karlův most soukromé firmě, píší Lidové noviny. Významná pražská památka zůstane v září na několik dní zavřená pro veřejnost, protože se na ní uskuteční firemní akce. První tři dny zůstane na mostě pro nepozvané návštěvníky jen třímetrový koridor, potom bude most uzavřen úplně. Památku si pronajala módní firma Louis Vuitton pro svou velkolepou firemní oslavu spojenou s natáčením dokumentu o mezinárodní přehlídce veteránů. Společnost prý pro pronájem mostu získala všechna potřebná povolení. Případ ale provázejí nejasnosti. Karlův most pronajala firmě Technická správa komunikací, která se odvolává na souhlas Prahy 1. Zástupci radnice byli ale informací o pronájmu mostu zaskočeni. Pořádání akce totiž podpořil přímo starosta Prahy 1 Vladimír Vihan, který ani místostarosty o svém úmyslu neinformoval, vysvětlují Lidové noviny. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka zamíří na Karlův most dvě třetiny zahraničních turistů, kteří přijedou do Prahy. List napsal, že právě s ohledem na turisty se město neodváží zavřít most dokonce ani během chystané generální rekonstrukce této památky.


Vytvoření centrálního registru dlužníků státu, v němž by si úřady mohly ověřit, zda lidé, či firmy, s nimiž jednají, nemají vůči státu nějaké dluhy, nabralo zpoždění. Registr měl začít fungovat během roku 2007, z informací Lidových novin však vyplývá, že by mohl začít fungovat od ledna 2009. Registr má v současnosti na starosti ministerstvo informatiky a náklady na jeho zavedení se odhadují na 62 milionů korun Deník připomíná, že kvůli úsporám podporuje vznik registru i Hospodářská komora, podle níž je to dobrý způsob, jak omezit administrativu na straně podnikatelů. "Dnes musí neustále dokládat svoji bezdlužnost na jednotlivých instancích - stát přitom informacemi disponuje. Jde jen o to, aby si je dokázal mezi úřady - sociální správou, finančními úřady, celními, živnostenskými a dalšími - předávat," cituje prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka. Náklady na zřízení registru nepřevýší podle Drábka současné výdaje na vedení jednotlivých roztříštěných databází.


Čeští turisté si ve stále větší míře berou na své cesty do zahraničí platební kartu místo hotovosti. Podle Lidových novin se počet výběrů z bankomatů a počet plateb kartou v cizině letos v červnu a červenci proti stejným měsícům loni zvýšil o desítky procent. Kromě růstu počtu transakcí se zvyšuje i částka, kterou Češi utratí a vyberou přes platební kartu. Při služební cestě nebo zahraniční dovolené se přitom kartou platí zejména větší výdaje, jako je úhrada ubytování, útrata v restauraci nebo nákup v obchodě.


Foto: Evropská komise
Zajímavou budoucnost má před sebou devatenáctiletý Jan Šrámek z Dřevohostic na Přerovsku. Čeká ho studium na univerzitě v Cambridge. Jak píše Právo, mladíka z nevelké moravské obce minulý týden obdivně zmínily všechny hlavní britské deníky. Důvodem bylo jeho ukončení studia na prestižní anglické střední škole s výsledky, které tam dlouho nikdo nepamatuje. Zatímco studenti skládají zkoušku, která je obdobou naší maturity, ze tří či čtyř předmětů, Šrámek si zvolil rovnou deset předmětů zaměřených na matematiku, ekonomii a obchod. Ze všech složil zkoušku bez ztráty bodu, tedy na nejvyšší možné úrovni. Student z Dřevohostic získal v roce 2004 stipendium na střední školu. Přestože do Velké Británie odjížděl vybaven dobrými znalostmi a vědomostmi, bylo pro něj nejtěžší zvyknout si na nové prostředí, i vzhledem k tomu, že podstatná část jeho spolužáků pocházela z vysoce postavených rodin. Dřevohostický starosta si mimořádně úspěšného studenta pamatuj ještě jako výborného házenkáře. Jan Šrámek se nyní připravuje na studium ekonomie na univerzitě v Cambridgi, kde vzhledem ke svým výsledkům rovněž obdržel stipendium.