Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Řadu politiků čeká odchod z české scény, proto podle Mladé fronty Dnes plánují kariéru v cizině. Bývalý lidovecký poslanec Jiří Karas, nesmiřitelný odpůrce potratů a svazků homosexuálů, bude od podzimu reprezentovat Česko jako diplomat v Uzbekistánu. Na české ambasádě by měl být zástupcem velvyslance.

Řadu politiků čeká odchod z české scény, proto podle Mladé fronty Dnes plánují kariéru v cizině. Bývalý lidovecký poslanec Jiří Karas, nesmiřitelný odpůrce potratů a svazků homosexuálů, bude od podzimu reprezentovat Česko jako diplomat v Uzbekistánu. Na české ambasádě by měl být zástupcem velvyslance. Do diplomatických postů, většinou ale na vyšší úrovni, míří i mnoho Karasových minulých i současných kolegů z politiky. Například bývalý sociálnědemokratický ministr a poslanec Petr Lachnit by se měl stát velvyslancem v Polsku. Na velvyslanecký post do Vídně míří i někdejší pražský primátor Jan Koukal. Objevily se nepotvrzené zprávy o tom, že dosluhující ministr obrany Karel Kühnl by se mohl stát velvyslancem v Egyptě, píše Mladá fronta Dnes.


Někteří čeští řidiči už hledají cesty, jak usednout za volant i po případném odebrání řidičského průkazu za 12 trestných bodů. A jak Lidové noviny, zdá se, že jim silniční zákon malou skulinku nabízí. Pro řidiče, kteří mají dostatek peněz, může být řešením druhý řidičský průkaz, vydaný ovšem v zahraničí. Na internetu už se objevily inzeráty, jejichž zadavatelé nabízejí vysokou odměnu například za výměnu slovenského řidičského průkazu za český. Podmínkou je zachování diskrétnosti. Získat řidičský průkaz v některé východoevropské zemi není velký problém. A nemusí to stát ani mnoho peněz. Ministerstvo dopravy sice tvrdí, že každý řidič smí mít jen jeden jediný řidičský průkaz, ohlídat to v praxi ale nedokáže. Zatím totiž nefunguje jednotný registr řidičů, ve kterém by bylo možné zjistit, jestli se žadatel o řidičský průkaz nedopustil vážného přestupku ve své zemi. A pokud by existoval, vztahoval by se nejspíš jen na občany zemí EU - dodávají Lidové noviny.

O dopravě píše i Právo. Bez zapnutého majáku nemůže policista v běžném služebním voze porušovat povolenou rychlost. Listu to řekl ministr vnitra František Bublan. Popřel tak opakované tvrzení šéfa celorepublikové dopravní policie Zdeňka Bambase, podle kterého mohou rychlost kdykoliv překračovat všechny policejní vozy. Podle ministra nemusí rychlost za určitých podmínek dodržovat jen policisté ze specializovaných útvarů, kteří jezdí ve služebních civilních autech. Těžko si prý lze představit, že by policie někoho sledovala se zapnutým majákem. Také podle ministerstva dopravy se na policistu za volantem označeného vozu při běžném popojíždění pohlíží jako na každého jiného řidiče. Zmatky ve výkladu zákona se tím nevyřešily. Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká listu v rozporu s Bublanem tvrdila, že policista rychlou jízdou i bez zapnutého majáčku pravidla neporušuje.


České firmy i domácnosti čeká napřesrok další zdražení elektřiny. Jak píší Hospodářské noviny, většina odborníků odhaduje růst o deset až dvanáct procent. Jasněji bude počátkem srpna po první aukci elektřiny, kterou uspořádá ČEZ. Na ní velkoobchodníci s elektřinou předloží své požadavky a cenové nabídky pro příští rok. Stejnou aukci už uspořádali v Maďarsku a na Slovensku. A v obou zemích byla výsledná velkoobchodní cena vyšší, než trhy čekaly. Na růst ceny v Česku tlačí kromě sílící poptávky i stále dražší elektřina v západní Evropě, především v Německu. Proti zdražování naopak působí nižší cena povolenek na emise oxidu uhličitého a také to, že ČEZ vyrábí většinu elektřiny z vlastního hnědého uhlí. Další růst ceny proudu straší hlavně podnikatele. Některé firmy už kvůli drahé energii zavírají provozy. Hospodářské noviny uvádí, že například textilka Slezan zrušila přádelnu a přízi dováží. Delta Pekárny zase nedávno zdražily pečivo.


Pražský magistrát nesouhlasí s mezinárodním letištěm v Letňanech, o jehož vzniku rozhodla vláda. Jak píší Lidové noviny, proti vystupují také občanská sdružení. Odpůrci provozu mají obavu především z neúměrně vysokého hluku a také z nebezpečí, která s mezinárodním provozem souvisí. V neposlední řadě je důvodem nesouhlasu také ohrožení sysla, který je přísně chráněný. Mezinárodní provoz má být v Letňanech zahájen 21. července. Předseda Aeroklubu Martin Holík uvedl, že v současné době vybavují letadla tlumiči, která značně snižují hlukovou zátěž v okolí a ubezpečuje, že letiště bude sloužit pouze pro letadla do 5700 kilogramů. Ohrožen prý nebude ani sysel, neboť podle propočtů Aeroklubu by měl nárůst pohybů letadel činit pouze jedno až dvě procenta, což je i zhledem k novější letecké technice a jejímu vybavení zanedbatelné. Vznik mezinárodního letiště by měl zásadně zjednodušit letecký provoz. V České republice dnes fungu je 16 mezinárodních letišť.


Za igelitky, budou lidé kvůli dražší ropě platit, píše deník Právo. Uvažují o tom obchodní řetěžce a ekologové to vítají, protože se plastovými taškami neúměrně plýtvá. Navrhují používání papírových tašek, protože se dají recyklovat nebo spálit a tolik nezatěžují životní prostředí. Z řetězců v ČR standardně používá papír jen prodejce nábytku a bytových doplňků IKEA. V prodejnách TESCO se podle mluvčí Jany Matouškové rozdalo loni přes 100 milionů tašek, což společnost vyšlo na 31 milionů korun. Každoročně na celém světě spotřebují lidé neuvěřitelných 500 miliard až jeden trilion plastikových tašek a sáčků, což je odhadem více než milion za minutu.


Výrobce piva Chodovar na Tachovsku čelí kritice kvůli srazu historických automobilů v pivovaru. Spojení aut a alkoholických nápojů se nelíbí brněnskému sdružení Kontext, které tvrdí, že pořádáním akce porušuje Chodovar zákon. Píše to Mladá fronta Dnes. "Zákon o regulaci reklamy výslovně stanovuje, že reklama na alkoholické nápoje nesmí být užita v souvislosti s řízením vozidla,"řekl člen sdružení Milan Berka. Chodovar navíc zřídil koutek pro děti, což podle Berky odporuje zákazu podávání alkoholu lidem mladším 18 let. Vedení Chodovaru s tím nesouhlasí a jeho ředitel tvrdí, nikdy podobné problémy nemuseli řešit. Sdružení Kontext podalo v minulosti stížnosti na několik pivovarů kvůli pořádání pivních soutěží, které údajně nabádaly k nadměrnému pití alkoholu, připomíná deník. Například jihočeský Městský pivovar Platan z Protivína musel zaplatit pokutu 5000 korun za nabádání k nestřídmému pití piva. Příčinou byla reklamní kampaň, v níž v restauracích soutěžila čtyřčlenná družstva, kolik vypijí piva do půl hodiny.