Přehled tisku

0:00
/
0:00

Čeští vynálezci mají dobré nápady, ale neumějí je prodat - všímají si Hospodářské noviny. Enzymy, které umí zničit jedovatý yperit, plazmová tužka, která řeže keramiku i lidské tkáně, způsob, jak ovládat kurzor počítače pohybem oka - to a mnohé další jsou české vynálezy s velkým tržním potenciálem. Do výroby a na světové trhy se ale ještě neprobojovaly - především proto, že Češi postrádají marketingové a obchodní zkušenosti a schopnost svůj nápad prodat.

Čeští vynálezci mají dobré nápady, ale neumějí je prodat - všímají si Hospodářské noviny. Enzymy, které umí zničit jedovatý yperit, plazmová tužka, která řeže keramiku i lidské tkáně, způsob, jak ovládat kurzor počítače pohybem oka - to a mnohé další jsou české vynálezy s velkým tržním potenciálem. Do výroby a na světové trhy se ale ještě neprobojovaly - především proto, že Češi postrádají marketingové a obchodní zkušenosti a schopnost svůj nápad prodat. Například seznámit svět s novinkou na výstavě je drahé - čtyři dny světové výstavy v Německu mohou firmu stát i jeden a půl milionu korun. Pomohla by finanční pomoc od státu; podpora výzkumu je ale zastaralá. Některé české společnosti si proto našly jinou cestu, jak své vynálezy prodat - ve spojení s renomovanou zahraniční společností.


Podnikatel František Mrázek, kterého letos v lednu zastřelil neznámý pachatel, si v minulosti objednal čtyři vraždy. Jejich vyšetřování údajně negativně ovlivnili dva bývalí příslušníci protikorupční policie, které Mrázek podplácel. Informuje o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na informace ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Ten v březnové zprávě svým nadřízeným napsal, že klíčovou roli při nedbalém vyšetřování vražd sehráli nyní už bývalí příslušníci protikorupční policie Oldřich Kopp a Milan Dvořák. Kopp prý měl těsné vztahy s Mrázkem, podnikatel se tak dostával k citlivým údajům z policejních spisů. Mrázek například sliboval různým podnikatelům, že zařídí zastavení jejich vyšetřování, a inkasoval za to mnohamilionové odměny, uvedla Mladá fronta Dnes. Když se po smrti Mrázka chtěli policisté dostat ke spisům, Kopp a Dvořák odmítli spolupracovat a některé materiály začali ničit. Policisté se nakonec ke zbylým spisům dostali. Kubice se domnívá, že politici ovlivňují vyšetřování kauzy biolíh. Kubiceho nařčením se bude zabývat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Kubice údajně viní z ovlivňování vyšetřování zejména exšéfa úřadu vlády Pavla Přibyla a poslancům předložil policejní dokumenty, jež obsahují vyhodnocení odposlechů jeho telefonních hovorů a sms zpráv za poslední měsíc. Přibyl uvedl, že s kauzou biolíh nemá nic společného. Podle deníku Právo už v této věci podal trestní podnět pro zneužití pravomoci veřejného činitele.


Od prvního července bude platit nový zákon o silničním provozu. Podle deníku


Dvě české společnosti, ČEZ a Zentiva, patří podle posledního vydání časopisu pro investory Euromoney mezi tři nejpřesvědčivější firemní stratégy ve střední a východní Evropě. Píšou to Hospodářské noviny. České firmy ještě nikdy nebyly na žebříčku Euromoney tak vysoko, podotýkají noviny. Cena akcií ČEZ vzrostla za poslední rok o 80 procent, což je nejvíce ze všech sledovaných firem ve střední a východní Evropě. Společnost nakupuje podniky v Rumunsku a v Bulharsku, chystá se i do Ruska. Na východ expanduje i výrobce léků Zentiva, který na žebříčku zaujímá třetí místo. Loni koupil rumunský Sicomed, podniká v Rusku a nyní plánuje vstup i na bulharský trh.


Členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová soudí, že současný systém investičních pobídek zvýhodňuje investice do velkých továren. To koncentruje vývoz do několika málo oborů ve zpracovatelském průmyslu. "Tady by se tvůrci hospodářské politiky měli zamyslet,"řekla v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Týden. "Možná je to jen pokřivení uvnitř investičních pobídek, které více favorizují velké investice do těch závodů. Je ale možné, že je to dáno i tím, že pro úředníky z CzechInvestu je daleko zajímavější prezentovat jeden projekt za miliardu dolarů než deset menších ve stejné celkové hodnotě,"řekla. Připustila, že malá ekonomika, jako je česká, se určité míře specializace nevyhne. Zároveň upozornila, že podíl skupiny strojů a zařízení na celkovém vývozu je více než poloviční. "To může, ale i nemusí do budoucna vyvolávat rizika," podotkla Erbenová.


Devatenáctiletého Filipa Vettera a jeho o dva roky mladšího kamaráda Jiřího Danielise čeká soud kvůli žhářství, kterého se údajně měli dopustit loni v srpnu na Korsice. Oba Češi tvrdí, že jsou nevinní. Jejich rodiny si stěžují, že české úřady chlapcům nepomáhají. Ministerstvo zahraničí to odmítá. Podle Vettera ho policie s kamarádem zadržela loni 19. srpna ve městě Porto-Vecchio. "Šli jsme z procházky zpět do hotelu, kde jsme pracovali. Stopovali jsme auta, ale žádné nám nezastavilo. Pak přijeli policisté, a vyptávali se nás, jestli kouříme a jestli u sebe máme zapalovač nebo sirky,"řekl Vetter Mladé frontě Dnes. Když řekl, že kouří a oheň u sebe má, naložili je policisté do auta a odvezli k požáru. Chlapci listu řekli, že po zatčení strávili měsíc ve vyšetřovací vazbě. Nikdo jim prý neřekl, z čeho jsou podezřelí ani co s nimi bude. Výslechy se údajně konaly v noci bez tlumočníků a Češi podepisovali dokumenty, kterým nerozuměli. Rodiny podezřelých říkají, že proti chlapcům nejsou žádné důkazy a stěžují si, že se české úřady o případ nezajímají. Ministerstvo zahraničí však tvrdí, že české velvyslanectví ve Francii případ sleduje a je v kontaktu s obviněnými i s jejich právníky. Filip Vetter však v Mladé frontě Dnes uvádí, že za ním byli jen jednou ve vazbě a sám je o to požádal.