Přehled tisku

0:00
/
0:00

Předčasné úniky informací o výsledcích průzkumů volebních preferencí snižují jejich důvěryhodnost, píše tisk s odkazem na den předem zveřejněné šetření agentury STEM. Výsledky volebních preferencí jsou samé překvapení, ČSSD poskočila za měsíc o čtyři procenta, předtím ohromil prudký skok zelených přes pětiprocentní hranici, všímá si Mladá fronta Dnes. Vrtkavost průzkumnických výsledků je podezřelá: co když si s námi hrají, své předpovědi manipulují a přizpůsobují přání, ptá se list.

Ačkoli zákon o sociálních službách od 1. ledna 2007 nepočítá s užíváním klecových a síťových lůžek, ministerstvo práce a sociálních věcí bude jejich používání ještě nějaký čas tolerovat. Deníku Mladá fronta Dnes to řekl minstr Zdeněk Škromach (ČSSD). Jeho vyjádření přišlo den poté, co Martin Žárský z ministerstva práce na semináři zástupcům ústavů sdělil, že od roku 2007 praxe používání klecových a síťových lůžek končí. Kraje i ústavy se shodují na tom, že odstranění těchto lůžek stojí v cestě nedostatek peněz na mzdy. Podle ředitele Ústavu sociální péče ve Slatiňanech na Chrudimsku Miroslava Kubína bude nutné zřejmě zřídit pro určité klienty jednolůžkové pokoje, což někteří těžce snášejí. Ostatní se budou muset naopak sestěhovat, čímž se jim sníží komfort. Stihnout původně oznámený lednový termín je pro něj téměř neřešitelný problém. Za síťová a klecová lůžka kritizovala Českou republiku řada nevládních organizací. Česko je podle Střediska pro práva lidí s mentálním postižením jedinou evropskou zemí, která je v ústavech sociální péče stále používá.


Předčasné úniky informací o výsledcích průzkumů volebních preferencí snižují jejich důvěryhodnost, píše tisk s odkazem na den předem zveřejněné šetření agentury STEM. Výsledky volebních preferencí jsou samé překvapení, ČSSD poskočila za měsíc o čtyři procenta, předtím ohromil prudký skok zelených přes pětiprocentní hranici, všímá si Mladá fronta Dnes. Vrtkavost průzkumnických výsledků je podezřelá: co když si s námi hrají, své předpovědi manipulují a přizpůsobují přání, ptá se list. V zemi, kde i obyčejný fotbal je předmětem rozsáhlého podplácení a podlé režie ze zákulisí, nejsou podle Mladé fronty Dnes takové obavy přehnané. Agentury zjišťující volební preference hrají podle listu o život. Pokud se výsledky voleb budou výrazně rozcházet s jejich dnešními poznatky, čeká je rychlá smrt. A občany rozpačité zjištění.


Češi nechali loni rekordně vydělat firmám, které prodávají přípravky na hubnutí. V roce 2005 za ně utratili více než tři čtvrtě miliardy korun, píšou Hospodářské noviny s odvoláním na údaje výrobců a distributorů. Letos zájem Čechů, kteří jsou podle statistik druhý nejobéznější národ v Evropě, o přípravky k redukci váhy neutuchá. Podle prodejců se na rostoucím zájmu podepsala masivní reklama. Za tu firmy vyrábějící potravinové doplňky k hubnutí utratily jen v prvních třech měsících letošního roku téměř 200 milionů korun. Paradoxem podle Hospodářských novin zůstává, že zatímco za léky a prostředky na hubnutí Češi neváhají vydat stovky milionů, na zelenině a zdravé výživě šetří. Stále častěji totiž nakupují v diskontech, kde při nákupu potravin upřednostňují nízkou cenu před kvalitou.


Součástí chystané státní maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury bude i povinná četba. Její seznam obsahuje téměř šest set titulů. Některé ze středoškolských kantorů zaskočilo, že se studenti budou muset naučit takové množství státem vybraných spisovatelů a jejich děl. "Je proti filozofii současné reformy školství, aby někdo nařizoval studentům, co musí číst. Pro většinu učitelů i studentů je seznam knížek velkým a nepříjemným překvapením," řekla Mladé frontě Dnes Alena Duhajská z gymnázia J. S. Machara v Brandýse nad Labem. V seznamu jsou podle deníku navíc tituly autorů, které se v současné době ve školách neprobírají. Podle státem řízeného Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, které maturitu připravuje, si studenti během posledního ročníku vyberou ze zmíněného seznamu dvacet děl, z nichž jedno si pak při zkoušce vylosují. K němu dostanou texty, se kterými budou muset při zkoušce pracovat. Učitelé s žáky však budou muset probrat všechna díla ze seznamu, informuje list.


Češi si adopci dětí homosexuálními páry nepřejí. V průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes odmítlo uzákonění takové možnosti 65 procent dotázaných. Opačný názor zastává 22 Čechů, zbylí na danou problematiku nemají názor. Z průzkumu také vyplývá, že více odpůrců adopcí homosexuálními páry je mezi muži a nesouhlas roste i s věkem, píše list. Zastánci adopcí homosexuálními páry argumentují většinou tím, že by dětem bylo u dvou otců či matek, které je budou mít rády, postarají se o ně a zajistí je, lépe než v ústavech. Odpůrci naopak tvrdí, že chlapci a děvčata budou žít v "nenormálním prostředí" a neuvidí tradiční mužské či ženské vzory. Adopce dětí či osvojení partnerových potomků umožňuje v Evropě Británie, Dánsko, Island, Německo, Nizozemsko, Španělsko, Švédsko a Belgie.


Po zhruba 40 letech si musí pětapadesátiletá Anna Krauskopfová z Plané na Tachovsku změnit rodné číslo. Ministerstvo vnitra ji informovalo, že její číslo je chybné a doporučilo jí, aby začala obíhat úřady. Ve vlastním zájmu si urychleně požádejte o nový občanský průkaz, pas a všechny další doklady, stojí v dopise z ministerstva. Jak píše Mladá fronta Dnes, chybné číslo si ponechat nesmí, protože stejné má jiná žena. Výměnou základních dokladů však obíhání úřadů nekončí. Rodné číslo je totiž i na oddacím listě, řidičském průkazu, účtech v bance, i v zaměstnání. V Česku musí změnu rodného čísla ročně absolvovat desítky lidí. Ministerstvo vnitra nyní archivy vedené různými způsoby, včetně klasické lístečkové kartotéky, nyní postupně převádí do digitální podoby. Ne všichni ale pokynům ministerstva vyhoví. Například Jan Tkadlec z Ostravy občanský průkaz s novým číslem odmítl. Argumentuje tím, že se nenechá připravit o živnost, nemovitosti, vzdělání a úředně i o manželství. Od státu požaduje odškodné čtyři miliony korun.


Tajuplný muž, kterého objevila 21. dubna posádka švédského tankeru v moři mezi Dánskem a Norskem, je podle informace švédského rozhlasu Čech. Jak píše Právo, novodobý "robinson" je údajně z Domažlic a je mu devětačtyřicet let. Muž původně tvrdil, že je Američan, a strávil několik dní plavbou na voru postaveném z dřevěných fošen a čtyř plechových sudů. Námořníci ho našli s omrzlinami na nohou a dehydrovaného. Záhadný trosečník udával, že byl vyhozen z lodi, na jejíž jméno si však nepamatuje. Neměl u sebe žádné doklady, ale mluvil perfektně anglicky a tvrdil, že se jmenuje George Williams. Dlouhou dobu údajně trávil ve Spojených státech, ale narodil se v Kapském Městě v Jihoafrické republice. Stejně jako záhadný "pianista", jehož příběhem loni žila Velká Británie, přijel i tento podivín prakticky odnikud a za každou cenu tajil své pravé jméno i původ. Po téměř měsíční usilovné práci však seveřané jeho totožnost vypátrali, uvedl rozhlas. Podle jeho údajů má podivín "zcela běžné české jméno", které však nezveřejnil. Ve Švédsku se spekulovalo i o tom, že by mohlo jít o Rusa. Policie zatím údaje švédského tisku odmítá podrobně komentovat.


Český Krumlov,  foto: CzechTourism
Unikátní keramický model historického jádra Českého Krumlova z roku 1800 zapíše pelhřimovská agentura Dobrý den do Knihy rekordů. Žádost o zapsání podalo město společně s Regionálním muzeem, kde je model vystaven, informují Deníky Bohemia (DB). Podle ředitele Regionálního muzea v Českém Krumlově Petra Jelínka je 5,5 metru dlouhý model ojedinělý z hlediska měřítka, materiálu i výtvarného pojetí. "Jedná se o jeden z nejdominantnějších muzejních exponátů. Zobrazuje plochu 56 hektarů s 800 objekty, domy, městskými hradbami a branami, mosty i řekou Vltavou," dodal Jelínek. Model je rekonstrukcí stavu města z období kolem roku 1800, ještě před zbouráním městských bran a hradebních systémů. Jeho tvůrci jsou bývalý českokrumlovský památkář Petr Pešek a jeho žena, keramická výtvarnice Jana Pešková. Na díle z pálené hlíny pracovali téměř osm let.