Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Komentář Mladé fronty Dnes si všímá návratu smogu a silné inverze do Česka, kde se hitem letošní topné sezony staly rozsekané pneumatiky. Podle komentátora ještě loni komunální politici tvrdili, že žádné výrazné zhoršení ovzduší nehrozí, dnes již ale vidí, že po každém zdražení plynu houstne vzduch v jejich městech a vesnicích.

Foto: Evropská komise
Komentář Mladé fronty Dnes si všímá návratu smogu a silné inverze do Česka, kde se hitem letošní topné sezony staly rozsekané pneumatiky. Podle komentátora ještě loni komunální politici tvrdili, že žádné výrazné zhoršení ovzduší nehrozí, dnes již ale vidí, že po každém zdražení plynu houstne vzduch v jejich městech a vesnicích. Ministerstvo životního prostředí by podle autora mělo přestat být institucí, která čas od času zakáže nějakou lanovku či sjezdovku, aby tak paradoxně bránila lidem alespoň o víkendu se nadýchat čistého vzduchu. Stát by se měl začít zabývat skutečnými problémy. "Například tím, čím bude tato na plyn chudá země topit, abychom se vzájemně nevykouřili," dodává autor glosy.


Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach,  foto: Zdeněk Vališ
České podniky se pustily do ostré kritiky ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Jak píší Lidové noviny, nelíbí se jim ministrův návrh na snížení počtu lidí bez práce v regionech nezaměstnaností nejvíce ohrožených. Od března by totiž mohl každý zaměstnanec, který si dobrovolně zkrátí úvazek na polovinu, dostat od státu příspěvek 2210 korun měsíčně. Podnikům se ale pracovníci s polovičním úvazkem prodraží. A to včetně dotací na tvorbu pracovních míst od úřadů práce. Dotace zaplatí nového člověka jen částečně. Škromachův záměr kritizují i ekonomové. Podle nich bude efekt na trhu práce mizivý. Navíc může být projekt snadno zneužitelný - získat fiktivní potvrzení o výkonu povolání nebude nijak těžké.


S tím, jak roste ekonomika, stoupá i počet lidí, kteří chtějí podnikat. Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které údaje získává přímo od živnostenských úřadů, se loni zvýšil počet živnostníků - fyzických osob - o 15 tisíc. Ke konci roku jich podle bylo 1,75 milionu, napsala Mladá fronta Dnes. Podle České správy sociálního zabezpečení i Českého statistického úřadu je však trend opačný. naopak počet živnostníků loni klesl. Počet živnostníků klesá. Česká správa sociálního zabezpečení hlásí pokles podnikatelů až o 30 tisíc. "Podstatná je statistika České správy sociálního zabezpečení, tam jsou registrováni ti, kteří mají skutečné příjmy z podnikání. Živnostenské úřady bohužel nesledují, zda držitelé živnostenských listů skutečně podnikají," uvedl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.


Energetici si letos libují. Mrazy ženou spotřebu proudu a plynu vzhůru a za několik dní ještě začíná olympiáda. Mladá fronta Dnes zdůrazňuje, že nastávající olympiáda navíc přitáhne k televizi tolik lidí, že energetici nestačí zásobovat síť. Domácnosti, které mají v domě přímotopy, tepelná čerpadla či elektrické a plynové kotle, čekalo však letos nemilé překvapení. Místo ohlášeného průměrného zdražení proudu o devět procent je letos čeká účet až o 30 procent vyšší. Důvodem pro zvýšení cen elektřiny i plynu při vyšší spotřebě je podle energetiků i regulačního úřadu snaha zohlednit v každém tarifu skutečné náklady na dodávku energie.


Podle podzimní prognózy, kterou měla k dispozici dozorčí rada ČSA, by měla ztráta firmy za loňský rok dosáhnout až 700 milionů korun. Bývalý prezident aerolinií Jaroslav Tvrdík přitom ještě na začátku letošního roku tvrdil, že ztráta bude činit asi 330 milionů. Podle analytiků by toho firma mohla dosáhnout různými majetkovými transakcemi, napsaly Hospodářské noviny. Například koncem minulého roku aerolinie prodaly dvě turbovrtulová letadla zpět výrobci. Podle odborníků se jejich cena mohla pohybovat kolem 300 milionů korun. ČSA ve stejné době pořídily dvě nová letadla ATR 42-500 na leasing. Vzhledem k tomu, že do nákladů se u leasingu započítávají pouze splátky, zatíží tato transakce hospodaření firmy jenom částečně. Důvody hluboké ztráty za minulý rok jsou podle bývalého vedení především vysoká cena ropy a rostoucí konkurence nízkonákladových aerolinií.


Podle deníku Právo prodávají řetězce pětinu zboží pod vlastní značkou. Česko tak patří mezi země střední a východní Evropy, ve kterých je podíl vlastních privátních značek nejvyšší. Na oblibě privátních značek u Čechů mají podíl nízké ceny a tak řetězce nabízejí levně nejen potraviny a nápoje, ale i domácí spotřebiče, a sportovní potřeby. V Česku dosahuje podíl vlastních značek zboží 17-ti procent, stejně jako na Slovensku nebo v Maďarsku. Ale například ve Velké Británii je podíl vlastních značek 40 procent. Naopak v Srbsku, Černé Hoře, v Rusku nebo na Ukrajině je nulový. Na tyto trhy zatím řetězce tolik nepronikají.


Hospodářské noviny se věnují nakupování - tak zvanému emocionálnímu, kdy o nákupu rozhodují nejen cena, ale třeba vůně nebo pouštěná hudba. Jak deník zjistil na pražské konferenci, cílem tohoto tahu obchodníků je co nejvíce zákazníkovi zpříjemnit pobyt v prodejně, zapůsobit na něj, aby se opět vrátil. Podle zkušeností na mladé kupující působí vůně citrusů, starší zákazníci kladně reagují na vůni vanilky. Česko je v emocionálním nakupování pozadu. Prodejci používají jen slabé prvky, takže se prosazují především firmy, které mají podobné zkušenosti ze zahraničí.


Pro rodiče malých dětí začíná být v Plzni obtížné najít lékaře, který by jejich potomka přijal do stálé péče. Důvodem je nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která limituje předepisování léků i preventivní péči o děti. Píše to Mladá fronta Dnes. Někteří lékaři tvrdí, že mají stop stav a další pacienty nemohou přijmout, protože by za ně nedostali zaplaceno. "Velkým problémem je právě limitování preventivní péče. Stát si tuto péči objednává, je dána vyhláškou a zdravotní pojišťovny ji přitom limitují," řekla předsedkyně západočeské pobočky Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Alena Šebková. Pro rodiče to nyní znamená omezení svobodné volby lékaře. Pediatra se jim sice podaří najít, nemohou si však vybrat nejlepšího, ani toho, kterého mají nejblíže.


Mírné pití piva zpomaluje stárnutí a potlačuje cévní choroby, jako je infarkt a ateroskleróza. Prokázala to odborná studie lékařů z plzeňské fakultní nemocnice, kteří tři měsíce testovali necelou stovku mužů středního věku. Píše to Plzeňský deník. Po ukončení testu se u nich snížila hladina nebezpečných krevních tuků, uvedl šéf výzkumného týmu a náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Racek, který se testů zúčastnil. U mužů se zvýšilo množství příznivě působícího cholesterolu v krvi a pivo snížilo množství volných radikálů, které zrychlují stárnutí, mohou vyvolat zhoubné bujení a podporují výskyt infarktu a aterosklerózy. Negativní bylo to, že muži přibrali na váze.


Mladá fronta Dnes popisuje situaci - ranní kávu si milenci dopijí ještě doma v Tel Avivu, svatební koláč už budou krájet o šest hodin později a o tisíce kilometrů dál - v české metopoli. První novomanželskou noc pak stráví zase v Izraeli. Tento scénář není nesmysl - opakuje se pro několik set párů ročně v obřadní síni Prahy 6. Polovinu svatebních párů z pěti set uzavřených sňatků tvoří totiž cizinci, především z Izraele. Tam je totiž přípustný pouze sňatek náboženský. Fenomén rychlých svateb se natolik rozšířil, že se ho radnice šesté pražské části rozhodla dokonce využít pro posílení své turistické politiky a přílivu peněz do městské pokladny.


Deník Právo popisuje jedinečný archeologický nález v remízku u osady Hrádečná v Krušných horách. Hromada hlínou obalených rezavých předmětů byla totiž dva tisíce let stará a kdysi patřila skupině germánských bojovníků. Jde o unikátní soubor zbraní z druhého století našeho letopočtu. Historická hodnota nálezuje je značná - ještě nikdy se na našem území nenašlo 22 germánských zbraní na jednom místě. Poslední podobný nález se podařil v padesátých letech minulého století - tehdy ale šlo o devět předmětů.