Přehled tisku

0:00
/
0:00

Internetovou doménu www.eu2009.cz si zaregistroval soukromník. Ministerstvo zahraničí již podniklo kroky, aby adresu získalo. Česko se za tři roky ujme předsednického křesla v Evropské unii a je možné, že si doménu bude muset zpět koupit nebo ji vysoudit, píše deník Právo.

Internetovou doménu www.eu2009.cz si zaregistroval soukromník. Ministerstvo zahraničí již podniklo kroky, aby adresu získalo. Česko se za tři roky ujme předsednického křesla v Evropské unii a je možné, že si doménu bude muset zpět koupit nebo ji vysoudit, píše deník Právo. Držitelem domény je podle listu pražský webový designér Lukáš Novák. "Koupit si adresu mě napadlo loni v dubnu, když jsem brouzdal po stránkách předsednických států EU. Pak stačilo jen zjistit, jak jsou země rozdělené, a doménu podle standardního tvaru zaregistrovat," řekl Novák deníku. Dodal, že je ochoten adresu prodat. Představu o ceně prý ale zatím nemá. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář Právu řekl, že stát doménu nebude muset odkoupit. Podle nějho zákon zná institut, kdy někdo drží značku ze spekulativních, ne obchodních důvodů. Podle právníků, které deník oslovil, však v Česku neexistuje předpis, který by speciálně upravoval záležitosti kolem domén.


Vrchní státní zastupitelství v Praze dostalo žádost, kterou mu údajně adresoval uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Text formuláře naznačuje okolnosti, za kterých by se prý Krejčíř byl ochoten vrátit do Česka. Mimo jiné vyjednává o možnosti, že by nebyl vzat do vazby. Informuje o tom deník Blesk, který již ve čtvrtek údajnou žádost otiskl. Mluvčí zastupitelství Irena Zadražilová řekla, že žádost, kterou deník otiskl, odpovídá té, která byla doručena. Odmítla však tvrzení, že text žádosti zastupitelství odsouhlasilo. Krejčíř v tisku a na svých internetových stránkách tvrdí, že vzor žádosti dostal od vyjednavače ČSSD, který ho jménem Jaroslava Tvrdíka kontaktoval na Seychelských ostrovech, kde se podnikatel ukrývá před spravedlností. Zástupce ČSSD po Krejčířovi údajně chtěl, aby nezveřejnil směnky, které prý dokazují, že podnikatel v roce 2002 tajně půjčil ČSSD 60 milionů korun na předvolební kampaň. Na oplátku podle Krejčíře nabízel mimo jiné právě přijetí kauce, která by mu umožnila návrat do Česka bez vzetí do vazby. Tvrdík již dříve Krejčířova nařčení odmítl a označil je za nesmysl. Mladé frontě Dnes řekl, že na Krejčíře podá trestní oznámení pro pomluvu.


Deník Právo se domnívá, že po zveřejnění posledního průzkumu volebních preferencí, ve kterém ODS dělí od ČSSD jen 1,4 procenta, by se napětí v politické sféře mohlo zvýšit. Výsledek totiž naznačuje, že by po volbách mohli Česku vládnou sociální demokraté za podpory komunistů. Podle deníku je v současné době těžké hodnotit, jaký výsledek by případné spojenectví obou levicových stran mělo. "Je však možné registrovat přípravy, které v obou stranách na tuto variantu probíhají," domnívá se Právo. "Reinkarnace Stalina či Husáka se v Lidovém domě nepřipravuje i proto, že se nepíše rok 1948 ani 1968 a svět vypadá úplně jinak. Co by ale prosazoval premiér Paroubek spolu s komunisty a kde by šel proti jejich názorům, to je téma na další rozbor," uzavírá deník.


Elektrárenská společnost ČEZ si podle Hospodářských novin zřejmě připíše další úspěch při své expanzi, díky které se chce stát nejvýznamnějším hráčem na trhu s energií ve střední a východní Evropě. Bosenskosrbská vláda si totiž vybrala ČEZ jako partnera pro rozvoj svých energetických zdrojů. Tamní Nezavisne noviny uvedly, že se má jednat o investice do elektráren v Ugljeviku a Gacku, na které jsou navázané i doly, píše deník. Obchod zatím nebyl oficiálně oznámen, bosenské zdroje ale pro Hospodářské noviny uvedly, že vláda je projektu velmi nakloněna a jde o jednu z největších investic v oblasti. Český elektrárenský gigant již získal distributory elektřiny v Bulharsku a Rumunsku a chystá další nákupy.


David Rath, Foto: ČTK
Ministr zdravotnictví David Rath na jednání s praktickými lékaři přislíbil, že preventivní prohlídky budou asi vyjmuty z regulací obsažených v nové úhradové vyhlášce. Jak píše Právo, zavedení regulace u preventivních prohlídek, které hrozilo, by podle praktických lékařů vedlo k výraznému zhoršení zdravotní péče pro dospělé i děti. Úhradová vyhláška podle praktiků předem limitovala počet prevencí tím, že by dostali od zdravotních pojišťoven za svoji práci méně peněz než doposud, uvedlo Právo.


Sto tisíc akcionářů vytunelovaného investičního fondu Trend, vesměs drobných investorů z kuponové privatizace, podle Mladé fronty Dnes zřejmě definitivně ztratilo šanci, že se dostanou k penězům ze své investice. I když policie v zahraničí už našla stamiliony z Trendu, na akcionáře z nich mnoho nezbude. Zato se k části peněz prostřednictvím pohledávek dostali lidé napojení na viníky vykradení fondu. A k těm teď míří i další peníze z posledních 120 milionů, jež v Trendu zbývají.


Vládní rozhodnutí o půjčkách mladým komentuje Mladá fronta Dnes. Vláda půjčí mladým výhodně 150 tisíc na opravu bytu. Tato radostná zpráva z normalizace ale neznamená, stejně jako tehdy, že vláda někomu pomohla. Pomohla jen sobě. Jde do volebního boje s pověstí dobrodince, píše list. Podle komentátora ušetří obdarovaní majitelé bytů a domů vládní půjčkou 141 korun měsíčně na úrocích z desetileté hypotéky. "Je to asi sedm piv - kdo si je za měsíc odepře, bude mít stejnou úsporu. Z tohoto hlediska je celá akce s vládní půjčkou spíš humbuk než pomoc," konstatuje list. Podotýká také, že to není sociální: půjčku dostanou majitelé bytů a domů. Skutečně potřební - statisíce mladých lidí, mladých rodin, kteří nemají žádnou šanci dostat se k jakémukoliv bytu, žijí léta v provizoriu, dodává Mladá fronta Dnes.


O výuku německého jazyka není podle Plzeňského deníku zájem ani u hranic s Německem. Tvrdí to učitelé ze západočeských základních i středních škol. Žáci a studenti dávají přednost angličtině, i když vědí, že by si s dobrou znalostí německého jazyka mohli vydělat velké peníze. Na 25. základní škole v Plzni, kde se učí cizí jazyky od první třídy, zbyla v jednom z ročníků ze šesti jazykových skupin pouze jedna zaměřená na německý jazyk. V ostatních se vyučuje angličtina. Mezi učiteli zůstala pouze jedna němčinářka. Na klesající zájem o výuku němčiny již v roce 2004 upozornila Česká školní inspekce. Bez výborných znalostí němčiny přitom nelze získat v Německu dobrou pozici. "Anglicky se tam mluví jen ve vrcholných pozicích v byznysu," uvedla Plzeňanka Gabriela Šandová, která v Německu několik let pracuje.