Přehled tisku

Poslanec ČSSD Michal Kraus
0:00
/
0:00

Deníky komentují případ cesty poslance ČSSD Krause a podnikatele Riga, který je teď ve vězení za stamilionové podvody, do Ghany. Současného šéfa poslanců ČSSD Michala Krause, který v září 2001 navštívil s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem a rakouským podnikatelem Alfredem Augustinem Ghanu, nepovažovali ghanští představitelé za turistu, ale za ředitele firmy ProAfri, která chtěla koupit akcie tamějšího podniku na kakaové boby. Kraus však tvrdí, že do Ghany jel jako turista s cílem mimo jiné sondovat možnosti spolupráce země s ČR.

Poslanec ČSSD Michal Kraus
Deníky komentují případ cesty poslance ČSSD Krause a podnikatele Riga, který je teď ve vězení za stamilionové podvody, do Ghany. Současného šéfa poslanců ČSSD Michala Krause, který v září 2001 navštívil s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem a rakouským podnikatelem Alfredem Augustinem Ghanu, nepovažovali ghanští představitelé za turistu, ale za ředitele firmy ProAfri, která chtěla koupit akcie tamějšího podniku na kakaové boby. Kraus však tvrdí, že do Ghany jel jako turista s cílem mimo jiné sondovat možnosti spolupráce země s ČR. V rozhovoru pro Právo Kraus uvedl, že krátce po návratu z Ghany poskytl Rigovi spořitelní účet své matky pro převod 50.000 dolarů (asi 1,2 milionu korun) v korunách, jež měl podle Krause Rigo zaplatit jako kauci vyplývající ze smlouvy, kterou v Ghaně podepsal a měl v té době údajně zablokovaný účet. Podle Riga však byl Kraus jeho společníkem, který prý zmíněných 15 milionů dolarů slíbil do projektu přinést. Kraus mu údajně řekl, že to měly být peníze z úplatků z velké státní zakázky, která se stále odkládala. Kraus se ale od projektu i od Rigova obvinění distancoval. K cílům cesty do Ghany Kraus Právuřekl: "Pokud by se opravdu rozběhl obchod s Ghanou a já se nestal poslancem, což v té době hrozilo, mohl bych mít perspektivu obživy i do budoucna. Nenastala však ani jedna z těchto variant." Lidovým novinám navíc řekl, že jeho motivy byl i politologické. "Tehdy jsem studoval, myslel jsem, že získám nějaké studijní materiály," řekl k cestě do africké země.


Registrované partnerství by v budoucnu mohli uzavírat nejen homosexuálové, ale i lidé opačného pohlaví. O této změně v zákoně o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví uvažují podle Mladé fronty Dnes někteří senátoři. Zákon, který už byl schválen ve Sněmovně, by se tak do ní mohl znovu vrátit. Návrh chce předložit šéf ústavně-právního výboru Senátu Jaroslav Kubera z ODS a zamlouvá se i předsedovi klubu senátorů KDU-ČSL Adolfu Jílkovi. Podobný model podle Jílka funguje například ve Francii, dodává Mladá fronta Dnes. Zástupci českých homosexuálů podle listu nevěří, že tato změna zákona může parlamentem projít. Připustil ale, že i změnu, kterou navrhuje Kubera, by čeští homosexuálové přijali.


Foto: ČTK
Nedávné problémy s dodávkami ruského zemního plynu z Ruska do Evropy, které způsobil spor Ruska s Ukrajinou, ukázaly, že samozřejmost, s níž se společnost dívá na energetické zdroje, není dlouhodobě udržitelná. Tvrdí to v komentáři pro Lidové noviny expert z oblasti fyziky Petr Otčenášek. Upozorňuje přitom na monopolní postavení majitelů ropných polí a ložisek zemního plynu, které přináší dlouhodobý trend růstu cen energií. Cena ropy, která se z necelého dolaru za barel v roce 1970 vyšplhala na současných více než 60 dolarů, se stává pro světové hospodářství i životní úroveň jednotlivců nepřijatelná, říká Otčenášek. Správná jsou opatření zaměřená na růst energetické účinnosti a regulaci spotřeby. Patří mezi ně i vývoj nových generací jaderných elektráren a rozumné využívání obnovitelných zdrojů, upozorňuje Otčenášek.


Pokud budou mít sociální demokraté silné slovo ve vládě, která vznikne po letošních volbách, pacienti budou platit u lékaře, rodiče se dočkají více peněz od státu a vysoké školy zůstanou bez školného. Počítá s tím první verze volebního programu ČSSD, o níž informují Hospodářské noviny. ČSSD podle nich zvažuje zvýšit rodičovský příspěvek na polovinu průměrné mzdy, tedy na 9500 korun. Plán ČSSD pro rok 2010 počítá s částkou 12.500 korun. Mezi plány sociálních demokratů je i snížení daní z příjmů firem, zvýšení investic do vědy a výzkumu o deset procent ročně a zavedení nového předmětu ve školách - povinné výuku rodičovství. Hospodářské noviny napsaly, že první verze programu nenabízí žádné zásadní reformy důchodů, daní ani sociální sítě či vzdělání.


Ministr zdravotnictví David Rath,  foto: ČTK
Ministr zdravotnictví David Rath předloží poslanecké vyšetřovací komisi nové příklady toho, jak se Všeobecná zdravotní pojišťovna dostávala do dluhů, zjistily Hospodářské noviny. Hlavní příčinou zadlužování jsou podle zpráv, kterými chce Rath argumentovat, výjimky, kterými pojišťovna překračuje mantinely ministerských předpisů. Často jde například o rehabilitace, které VZP povoluje poskytovat praktickým lékařům, i když nemají odbornou atestaci. Díky výjimkách například v závěru roku 2003 vykázalo 12 praktiků výkony, které jim vynesly přes 50 tisíc korun. Podle Ratha přitom záleželo jen na pojišťovně, komu dala možnost si přivydělat. Někteří lékaři třeba směli se souhlasem VZP překračovat stropy výdajů za léky. Rathův výklad odmítá stínový ministr zdravotnictví a senátor za ODS Tomáš Julínek. Jak píší Hospodářské noviny, také on připouští, že v některých okresních pobočkách VZP je možné najít nepořádek, pro dluhy je ale podle něj rozhodující špatně nastavený systém.


Cestování vyšší "business" třídou, přednostní odbavení na letištích, snazší přístup k levným letenkám. To jsou výhody, které čeští politici zdarma dostávají jako "speciální" klienti Českých aerolinií. ČSA tyto výhody politikům poskytují i přesto, že jsou ve ztrátě, informuje Mladá fronta Dnes. Běžní cestující navíc obdrží zlatou kartu OK Plus, se kterou mají nárok na všechny tyto výhody, až když nalétají 50 tisíc mil. Politici se k ní ale mohou dostat snadněji. Aerolinky jim ji buď dají zdarma, jako v případě ministrů nebo hejtmanů, nebo ji dostanou jako poslanci a senátoři, kteří často létají ze severní Moravy. Létání přitom hradí stát, ale nalétané míle se načítají příslušnému politikovi. Podle ČSA jde ovšem o standardní marketing společnosti, dodává Mladá fronta Dnes.


Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Lidovci kritizují premiéra Jiřího Paroubka za jeho údajné vměšování se do případu podnikatele Tomáše Pitra. Podle křesťanských demokratů politici nesmějí zasahovat do vyšetřování v žádné jeho fázi. Premiér se proto dopustil relativizace základních principů demokratického státu, uvádí deník Právo. Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala má premiér právo nechat se informovat, nesmí ale nikoho úkolovat. Paroubek se minulý týden na schůzce s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem ptal na některá údajně pozastavená trestní stíhání týkající se Pitra a vyžádal si přesnou zprávu o jejich zastavení. Paroubka za to už kritizoval stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil, uzavírá Právo.


Uvolnění nájmů v příštích letech pocítí stovky tisíc Pražanů, píší Lidové noviny. Odhaduje se, že v hlavním městě se bude deregulace nájemného týkat asi 150-ti tisíc bytů. Zdražení se pak citelně dotkne hlavně důchodců, kteří žijí v nájemních bytech sami. Někteří z nich se tak pravděpodobně budou muset odstěhovat do levnějších částí metropole nebo zažádat o pobyt v domově důchodců.


Půjčky pro zájemce o nové bydlení budou zřejmě letos dražší. Bankéři i ekonomové shodně očekávají, že Česká národní banka letos alespoň jednou zvýší úrokovou sazbu. Nebude to však podle nich zřejmě hned v prvních měsících roku, napsala Mladá fronta Dnes. ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby v říjnu. K jejich dalšímu zvyšování by mělo vést očekávané zdražování. Zvedají se ceny elektřiny, plynu, odvozu odpadků či městské dopravy. Dodatečně se začne projevovat také zvýšení spotřební daně z cigaret. Nejistotu ve vývoji úroků mohou žadatelé o hypotéky částečně řešit tím, že si vezmou hypotéku s pevně daným úrokem na tři až pět let. Podle bankéřů se případné zvýšení sazeb ČNB projeví hlavně ve zdražení hypoték s úrokem fixovaným na jeden rok.


Lidé v Karlovarském kraji se stále více zadlužují a rychle přibývá těch, kteří nejsou schopni splácet. Vloni dorazilo k okresním soudům v kraji přes 20.000 návrhů na exekuce majetku dlužníků. Počet lidí, kteří se dostali do problémů, tak oproti roku 2004 stoupl o čtvrtinu, píše Mladá fronta Dnes. Roste především počet žalob různých leasingových a úvěrových firem. "Žalob přibývá také proto, že věřitelé vidí, jak roste úspěšnost exekucí. Mají tedy větší šance domoci se svých peněz a práva," řekla místopředsedkyně Okresního soudu v Chebu Anna Grimová. Vymáhání pohledávky podle exekutorů trvá od šesti týdnů do tří let..


Lesníci vykoupili zásoby sněžnic, píší Lidové noviny. Sněhová kalamita totiž po mnoha letech donutila jihočeské lesníky obout výbavu, která byla obvyklá před několika staletími. Přívaly mokrého a poté zmrzlého sněhu, na kterém leží tisíce padlých stromů, neumožňují chůzi ani práci v normální obuvi. I když několik párů těchto nezbytných pomůcek pro chůzi v hlubokém sněhu mají lesníci na každém polesí, v současné situaci jejich zásoby zdaleka nestačí. Sehnat ale sněžnice pro celou partu lesních dělníků není v současnosti zdaleka tak snadné.


Humpolec bude mít další turistickou atrakci. Po hliníkové destičce, umístěné na obelisku v městském parku Stromovka, která je věnovaná přistěhovalci Hliníkovi, vzniká v městském kině Hliníkova komůrka. To je pracovní název pro Hliníkovo muzeum, který mu přiřkl jeden z duchovních otců Hliníka Zdeněk Svěrák. Jak informuje deník Vysočina, Hliník je fiktivní postava z úspěšného filmu Marečku podejte mi pero. Právě zde zazněla z úst herce Zdeňka Srstky bájná věta: "Hliník se odstěhoval do Humpolce". Na výstavě proto nebudou chybět ukázky z filmu, část bude věnována artefaktům vytvořeným příznivci této postavičky, a recesisty. Své místo zde najde i pohled odeslaný z Ameriky na adresáta Hliníka v Aluminiové ulici.