Přehled tisku

Vepřín v Letech u Písku
0:00
/
0:00

V návrhu státního rozpočtu na příští rok, o němž bude Poslanecká sněmovna hlasovat v pátek, chybějí peníze na vykoupení a přestěhování velkokapacitního vepřína v Letech u Písku. Napsaly to Hospodářské noviny. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Michal Kraus listu řekl, že jediná šance, jak peníze získat, je ta, že vláda sáhne do své rozpočtové rezervy.

V návrhu státního rozpočtu na příští rok, o němž bude Poslanecká sněmovna hlasovat v pátek, chybějí peníze na vykoupení a přestěhování velkokapacitního vepřína v Letech u Písku. Napsaly to Hospodářské noviny. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Michal Kraus listu řekl, že jediná šance, jak peníze získat, je ta, že vláda sáhne do své rozpočtové rezervy. Podle některých odhadů by na vykoupení vepřína bylo třeba 300 milionů korun. Velkovýkrmna stojí na místě, kde byl za druhé světové války nacistický internační tábor pro Romy. Její zrušení či přemístění požadují již roky představitelé některých romských organizací. Hospodářské noviny připomněly, že premiér Jiří Paroubek před necelým měsícem zopakoval, že rozpočet bude na vykoupení a přestěhování vepřína pamatovat. "Žádný takový návrh nepadl, přednost dostává to, co teď obce nezbytně potřebují: školy, čističky, hřiště," vysvětlil listu Kraus to, proč nikdo z poslanců při parlamentním projednávání návrhu rozpočtu vyčlenění peněz na vykoupení a přestěhování vepřína nenavrhl.


Nové členské země Evropské unie se budou zřejmě jen těžko srovnávat s příštím evropským rozpočtem, upozorňují Lidové noviny. Británie, coby předsednická země totiž ve svém nejnovějším návrhu chystá razantní škrty, které citelně zasáhnou fondy. Od nich si právě chudší země slibují peníze na dálnice, čističky a podporu venkova. Naše ministerstvo zahraničí přiznává, že pokud britský návrh projde, nebude pro naši republiku snadné ho akceptovat. Britové zatím nepředložili jediné číslo, proto je těžké říct, které oblasti by škrty postihly, okomentoval Lidovým novinám nejnovější zprávy mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. List se ale domnívá, že Česko může nakonec přijít až o 77 miliard korun.


Veřejný ochránce práv Otakar Motejl dospěl k závěru, že zákrok policistů proti účastníkům červencové technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku byl zákonný. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o šetření, jež ombudsman vedl z vlastní iniciativy. Informuje o tom deník Právo. "Případná překročení zákonných limitů nutno považovat za selhání jednotlivců," napsal Motejl k některým činům policistů při zásahu. Ombudsman se domnívá, že chyby udělala i policie. Vytkl jí "především kvalitu výzev dávaných účastníkům technoparty". "Z tohoto pohledu policisté neprovedli dostatečná preventivní opatření, která by byla byť jen teoreticky způsobilá předejít následujícím zákrokům. Výzvy nebyly dávány v průběhu zákroků," kritizoval Motejl policii. Právo upozornilo, že vyšetřování policejního zákroku ještě není u konce. Podle dozorující státní zástupkyně vyšetřování brzdí lidé, kteří na policisty podali trestní oznámení, ale nejsou k sehnání, uzavřel deník.


Předseda ODS Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Důrazem na sociální reformy, který ODS deklarovala na svém víkendovém kongresu, může tato strana konkurovat sociální demokracii. Část deníků ale s odkazem na dosavadní politiku ODS pochybuje, zda jsou její motivy skutečné a zda je strana schopná je uskutečnit. Komentář Práva uvádí, že předseda ODS Mirek Topolánek má strach z krajských hejtmanů z řad ODS, kteří by jako jediní mohli ohrozit jeho vůdcovství a znemožnit ho. "Celá ODS ví, že právě tito lidé by měli tvořit vedení strany místo ostrých hochů. Že jedině oni, neokoukaní, by mohli sociálními demokraty doháněnou ODS pokropit živou vodou," napsalo Právo.

Komentátor Hospodářských novin píše, že ODS "zjevně přesměrovává kormidlo" a míří nejen do středu, ale chce zabrat i hodně vlevo. "Jen se musíme modlit, aby ODS nakonec nezačala se sociálními demokraty závodit, kdo víc zadluží republiku. Podle prvních výpočtů to vypadá, že takové nebezpečí je docela reálné," uvedl autor. Komentář Mladé fronty Dnes poukazuje na sliby a výsledky práce ODS a ČSSD. Autor píše, že ODS kdysi slíbila dvacetitisícové platy a ekonomického tygra, ale skončila ve stagnaci lemované troskami vykradených bank a podniků - teď slibuje, že se poučila a bude rozumnější. ČSSD podle komentátora slibovala čisté ruce, antikomunismus, práci a snížení dluhů, ale končí po pás v korupci a nezaměstnanosti a ruku v ruce s komunisty rozhazuje svěřené peníze - i ona slibuje, že se polepší, když dostane druhou šanci.


Postižení obyvatelé z celé Moravy by měli v případě teroristického útoku, výbuchu chemičky, povodně či pandemie jakékoli choroby najít útočiště v Zábřehu na Šumpersku. Buduje se zde totiž takzvaná krizová nemocnice, která bude připravena i pro přechodné ubytování lidí, jež přijdou při katastrofách o střechu nad hlavou. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Taková zařízení budou v republice dvě. Jedno pro české kraje u Zdic na Berounsku, asi pětatřicet kilometrů od Prahy, druhé pro celou Moravu právě v Zábřehu. Spíš než o nemocnici jde o víceúčelový objekt.


Foto: Evropská komise
Civilisté bez významnějších pravomocí by se mohli od nového roku stát z uniformovaných příslušníků celní stráže. Nikdo se totiž nezačal včas zabývat následky odkladu platnosti služebního zákona, píše Právo. Ten připraví policisty a hasiče o peníze, celníky by mohl prakticky zlikvidovat. Nyní se připravují návrhy, které budou přidány k některému ze zákonů, který předkládá ministerstvo vnitra. Jenže do konce roku, dokdy je možné věc vyřešit, zbývají už jen týdny. A změnu v zákoně musí schválit Senát, ale také Poslanecká sněmovna a podepsat prezident.


Z původně přísného etického kodexu poslance se stává značně benevolentní norma, která žádného ze členů sněmovny bolet nebude. Jak zjistily Hospodářské noviny, poslanci ji oproti původní předloze svého šéfa Lubomíra Zaorálka velmi zmírnili. Domluvili se kupříkladu na tom, že své prohřešky budou oznamovat sami. Nebudou povinni zveřejňovat své příjmy a lobbisté nebudou povinni se registrovat. Pro neprůhlednou práci lobbistů tak podle listu zůstává nadále volný prostor. Důvodem je skutečnost, že právní řád nezná pojem lobbista, a není tedy jasné, kdo spadá do této kategorie. "Je nesmysl registrovat každé sdružení od zahrádkářů až po církve, které chodí za poslanci," podotkl poslanec za ODS Marek Benda. Hospodářské noviny uvádějí, že autor kodexu, předseda sněmovny Lubomír Zaorálek, nyní hodlá navrhnout právní úpravu, kterou se zavede lobbing jako živnost.


Na obzoru se objevila další překážka výstavbě továrny automobilky Hyundai v Nošovicích. Podle informací Práva tamní zemědělské družstvo požaduje za uvolnění pozemků potřebných pro budoucí areál 147 miliónů korun. Navíc chce družstvo do pronájmu náhradní pozemky na mnohem delší dobu, než nabízí kraj. Zástupce družstva a ani zástupci kraje se listu odmítli k částce vyjádřit s tím, že vše je zatím v jednání. Rozhodující částku pro výkup pozemků pro případnou stavbu automobilky dává stát, i když je vykupuje kraj, připomíná deník. Vláda už 16.listopadu uvolnila na tyto účely půldruhé miliardy korun. Podle Práva ale zatím není jasné, kdo by v případě, pokud by kraj na požadavek družstevníků přistoupil, požadovanou částku zaplatil.


Nový dětský slabikář, který sestavila metodoložka Hana Mikulenková spolu s básníkem Radko Malým a výtvarníkem Matějem Formanem, je podle logopedů nevhodný a příliš těžký. Mladá fronta Dnes cituje odborníky, podle kterých jména jako Tom, Sam nebo Mat budou dětem dělat velké problémy. Dokonce i těm, které nikdy předtím s řečí potíže neměly. Nadšeni z nové učební pomůcky nejsou podle deníku ani psychologové. Pokud bude mít dítě problémy s učením hned na začátku, získá si tak velmi brzy ke škole negativní vztah, obávají se. Nový slabikář se používá například v pražské Základní škole Laudova. Nespokojení rodiče, kteří se večer co večer s dětmi nad slabikářem trápí, se rozhodli sepsat stížnost, v níž by vysvětlili své výhrady k problematické učebnici.


Úřady neví, komu patří chátrající zámek v Toužimi na Karlovarsku. Po vlastníkovi kulturní památky začali pátrat památkáři, policie i město, ale zatím neúspěšně. Majitelem měla být firma Germana Koninina z Ruska. Ten ovšem spojitost se zámkem i firmou odmítá, píše Právo. Koninin chce podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zfalšování zápisu do obchodního rejstříku a už se obrátil i na soud. "Nikdy jsem zámek v Toužimi nevlastnil. Zjistil jsem, že podle obchodního rejstříku jsem se svou matkou společníkem firmy Business Rabbi. Žádnou takovou firmu jsem ale nezakládal, ani ji neznám. Této firmě údajně zámek patří. Domnívám se, že dokumenty jsou falešné," řekl Právu Koninin. Toužimský zámek se už řadu let mění v ruiny, a přitom stojí přímo na náměstí všem na očích. Zdevastovaný objekt je dnes rájem zlodějů, bezdomovců a narkomanů, uvádí Právo.