Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Ostatky českých vlastenců, které nacisté popravili, slouží zřejmě na německých či rakouských univerzitách k výuce lékařů. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Jsou mezi nimi pravděpodobně i těla parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří zlikvidovali v Praze v roce 1942 třetího nejmocnějšího muže nacistického Německa Reinharda Heydricha a kteří pak padli v boji s přesilou německých vojáků.

Ostatky českých vlastenců, které nacisté popravili, slouží zřejmě na německých či rakouských univerzitách k výuce lékařů. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Jsou mezi nimi pravděpodobně i těla parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří zlikvidovali v Praze v roce 1942 třetího nejmocnějšího muže nacistického Německa Reinharda Heydricha a kteří pak padli v boji s přesilou německých vojáků. Podle listu skončily jako preparáty v anatomických a patologicko-anatomických ústavech ostatky stovek popravených hrdinů českého protinacistického odboje. Z popravišť putovaly především do východoněmeckých a rakouských univerzit. Případ podle deníku otevřeli němečtí vědci z berlínské Humboldtovy univerzity. České velvyslanectví se postavilo za ty vědce a studenty, kteří navrhli uspořádat mezinárodní vědeckou konferenci, která by se měla pokusit s tímto temným odkazem německé historie vyrovnat.


Lidové noviny komentují průzkum veřejného mínění, podle kterého v popularitě předstihl ministr kultury Vítězslav Jandák premiéra Paroubka. Ministr kultury podle deníku hraje roli "žoviála, který vzešel z lidu, je s lidem a sejde s lidem" a jehož heslo je: "Dejte mi prachy na kulturu." Jandákovi nehrozí, že by se z výsluní žebříčku popularity dostal až na jeho dno podobně jako někdejší premiér Stanislav Gross. "Tomuto osudu se Jandák snadno vyhne, premiérování mu nehrozí a v kultuře se nedá nic zkazit, protože na ni ministr nemá žádný vliv," píší Lidové noviny. Vzestupem Jandáka na vrchol popularity mezi politiky se zabývá i komentář Práva. "Fištrón, sociální inteligence, herecká minulost, pracovitost a smysl pro roli a je tu superstar Jandák. Jak prosté. A jak potupné pro drtivou většinu našeho letitého establishmentu," píše Právo. Podle deníku k ministrově popularitě přispělo mimo jiné to, že hovoří srozumitelně, lidově a neagresivně. Dále pak to, že má při veřejných diskusích připraveny konkrétní návrhy na řešení daného problému a že na svém úřadu nasadil "pekelné" pracovní tempo, což také nezapomněl veřejnosti dát vědět.


Česko má - podle Hospodářských novin - další světový unikát. Vznikají tu totiž první programy pro bezpečné šifrování textových zpráv, které se dají nahrát do většiny mobilních telefonů. Podle jejich autorů není možné kód třetí stranou rozluštit, takže korespondenci nemohou číst ani mobilní operátoři, ani tajné služby. Do roka by měl vzniknout podobný software pro dokonalé šifrování hlasu. To, co výrobci mobilních telefonů nabízejí za stovky tisíc, se u nás bude brzy dát koupit za zlomek ceny. Mobilní aplikace zvaná SMS 007, kterou vyrábí malá pražská firma Circle Tech, se tak postarala v branži o pořádný rozruch. Jeden z autorů šifrovacího programu Marian Kechlibar a jeho společník Jiří Šatánek se netají tím, že je k uvedení softwaru na trh inspiroval i letošní technofestival CzechTek. Kdyby totiž jeho organizátoři mezi sebou komunikovali zabezpečeně, mohli se vyhnout střetu s policií.


Do kauzy bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti Pavla Minaříka, který připravoval v první polovině 70. let atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, se bude muset už potřetí vložit Nejvyšší soud. Jak informuje Právo, tentokrát bude muset rozhodnout, jestli se má případ dál soudit v Brně, nebo v Praze. Případ Minařík se táhne už patnáctý rok. Už v září 1993 byl přitom bývalý komunistický rozvědčík odsouzen Městským soudem v Praze ke čtyřem rokům vězení. Pak vrchní soud rozsudek zrušil a žalobce stíhání zastavil. Rozhodnutí znovu zrušil Nejvyšší soud. Právo doplňuje, že na Minaříka byla už počtvrté podána obžaloba letos v srpnu.


Komentátor Hospodářských novin pozitivně hodnotí výrok Ústavního soudu, který vrátil novináři Ivanu Brezinovi naději, že se mu bývalý premiér Miloš Zeman bude muset omluvit za obvinění z korupce. "Rychetského soud našel svou parketu a předvedl se v nejlepším světle," píše deník. Hospodářské noviny také připomínají vztah bývalého premiéra k novinářům. "Zeman o novinářích rád říkával nadávky, jaké je trapno opakovat. V případu Brezina ale propadl ze základů řemesla. Štěstí, že se nikdy jako novinář profesionálně neživil: se svým ležérním přístupem k ověřování informací by napáchal hodně škody, než by skončil jako redakční poslíček," uvádí list.


Každý 40. obyvatel Jesenicka podle nových průzkumů užívá pervitin. Při letošním průzkumu jesenické drogové scény streetworkeři zjistili, že pervitin v tomto horském okresu pravidelně užívá 1200 narkomanů, z toho 250 ještě ani nebylo 18 let. Odborníci považují situaci za alarmující. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Kdo si myslel, že drogy jsou doménou pouze městských center, hluboce se zmýlil. Drogy pronikly už před lety i do takzvaně chudých oblastí. Ale rychlost, s jakou se šíří na Jesenicku, šokuje i odborníky," řekl deníku šéf nízkoprahového centra Virtus v Jeseníku Petr Němec. Podle průzkumu marihuanu kouří až 60 procent mladých do 18 let. Zkoušejí ji přitom již devítileté děti. "Situace je vážná. Stále přibývá zejména mladých lidí závislých na drogách. Zvlášť alarmující je, že k nám vozí už i heroin," řekla deníku Ludmila Liberdová z jesenické radnice, která má drogovou problematiku na starosti. Streetworkeři také zjistili, že tisícovka především mladých lidí pravidelně čichá toluen. Oblíbené jsou i lysohlávky. Uživatelů pervitinu na Jesenicku přibývá přesto, že je mnohem dražší než ve velkých centrech. Narkomani na Jesenicku musejí za jednu dávku zaplatit čtyřikrát až pětkrát víc než například v Praze.


Sokolovská uhelná se po sporu o pozemky dohodla s Loktem, který schválil její plán rozšiřování dolů na příštích pět let. Těžební firma za to slíbila, že splní některé požadavky města. Část loketských pozemků, na kterých SU bez uzavřených smluv těží nebo hospodaří, si od města pronajme a část odkoupí, píše Mladá fronta Dnes. Těžařská firma zaplatí městu Loket za pozemky jednorázově 11 milionů korun. "Jde o finanční vyrovnání za užívání našich pozemků v uplynulých pěti letech. Tedy jakýsi nájem," řekl starosta Lokte Jiří Kolářík. Smír mezi Loktem a Sokolovskou uhelnou byl uzavřen na poslední chvíli. Dohodu o vyřešení vztahu k pozemkům musí Sokolovská uhelná oznámit báňskému úřadu do konce listopadu. Dalších 41 milionů korun by měl Loket získat od těžařské firmy později prodejem jiných pozemků.


Přistání na pražském ruzyňském letišti bude pro letecké společnosti, včetně ČSA, od příštího roku dražší. A to přesto, že ještě minulý týden požadoval šéf ČSA Jaroslav Tvrdík jejich snížení. Poplatky se zvednou o 1,6 procenta. Hospodářským novinám to potvrdil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Pro České aerolinie to podle deníku bude znamenat zvýšení nákladů o přibližně deset milionů korun. Tvrdík přitom usiloval o snížení nákladů, aby snížil ztrátu dopravce, která se letos očekává v řádu několika set milionů korun. Pražské letiště má podle informací Asociace leteckých dopravců nejvyšší přistávací poplatky v Evropě. Mluvčí letového provozu Klíma však tvrdí, že srovnání je zavádějící. Podle něj ne všechny přistávací poplatky v sobě zahrnují i stejné služby. "Pokud sečteme všechny služby, pak je Praha až šestá nejdražší v Evropě. Jen o něco dražší je Brusel. Nejvíce se platí v Curychu," řekl Hospodářským novinám.


Generálním sponzorem běloruského olympijského týmu se podle Mladé fronty Dnes stala česká projekční a inženýrská firma Chemoprojekt. "Mohu potvrdit, že jsme běloruskému olympijskému výboru poskytli částku 50 tisíc dolarů na přípravu sportovců této země na příští olympijské hry. Další je v jednání," cituje marketingovou manažerku Chemoprojektu pro sportovní činnost Natalii Manasovou. Dohoda mezi oběma stranami je však širší a počítá se čtyřletou spoluprací, podle níž by Chemoprojekt měl poskytnout výboru, jemuž předsedá sám autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, celkově 400 tisíc dolarů, v přepočtu skoro 10 milionů korun, píše list s odvoláním na ruskou informační agenturu Regnum. Kdyby se Chemoprojekt chtěl stát generálním partnerem Českého olympijského výboru, musel sáhnout hlouběji do kapsy, napsala Mladá fronta Dnes. "Na čtyřleté olympijské období získáváme od sponzorů a partnerů okolo 250 milionů korun.


Scéna jako z hororu se odehrála v Mladé Boleslavi. Velký orel zde zaútočil na psa rasy shi-tzu. Dravec si asi sedmikilovému psovi stoupl pařátem na krk a snažil se jej zabít. Majitelce se jej naštěstí včas podařilo odehnat. Podle mínění znalců to byl zřejmě dravec, který ulétl nějakému sokolníkovi v okolí. Uvedly to Deníky Bohemia. Ornitolog Pavel Kverek soudí, že takto nemohl zaútočit divoce žijící orel. "Musel by být cvičený. Běžný orel by neútočil v blízkosti člověka," řekl.


Hon za vánočními dárky se rozjel naplno - konstatují Hospodářské noviny. Zkušenost z prvního nákupního víkendu naznačuje, že obchody půjdou historicky nejlépe. V posledních letech se výdaje Čechů na vánoční dárky pohybovaly v průměru kolem 4600 korun. To se má podle analytiků letos změnit. Vyšší předvánoční tržby předurčuje i optimismus zákazníků. Víc než polovina lidí nakupuje vánoční dárky v hypermarketech a specializovaných prodejnách. Jen zhruba desetina spotřebitelů se chystá některý z dárků koupit na tržišti. Stále víc lidí také dává přednost nákupu vánočních dárků přes internet a tento trend bude pokračovat i letos.