Přehled tisku

The pig farm in Lety
0:00
/
0:00

Vláda v návrhu státního rozpočtu pro příští rok počítá s částkou, za kterou by vykoupila od majitelů vepřín v Letech u Písku. Premiér Jiří Paroubek to sdělil Lidovým novinám. Velkovýkrmna stojí na místě, kde byl za druhé světové války nacistický internační tábor pro Romy. Její zrušení či přemístění požadují již roky představitelé některých romských organizací i Evropský parlament.

Vláda v návrhu státního rozpočtu pro příští rok počítá s částkou, za kterou by vykoupila od majitelů vepřín v Letech u Písku. Premiér Jiří Paroubek to sdělil Lidovým novinám. Velkovýkrmna stojí na místě, kde byl za druhé světové války nacistický internační tábor pro Romy. Její zrušení či přemístění požadují již roky představitelé některých romských organizací i Evropský parlament. Na místě vepřína by měl být vybudován památník, který by připomínal památku více než 300 Romů, kteří v Letech zemřeli za druhé světové války. Vláda se bude muset na případném odkupu vepřína dohodnout s firmou AGPI, které pozemky i velkovýkrmna patří. Společnost je ochotna pozemek uvolnit, pokud jí vláda vystaví srovnatelný vepřín jinde.


Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý, foto: ČTK
Občanští demokraté dokončují svůj projekt o univerzální sociální dávce. Měla by nahradit nynější síť 59 dávek, podpor a přídavků. Hospodářským novinám to řekl stínový ministr financí strany Vlastimil Tlustý. "Každý člověk, který nemá zaměstnání, dostane univerzální dávku. Zatím počítáme s částkou mezi 4500 a 5000," řekl deníku Tlustý, který projekt připravuje. Podle něj je návrh ODS výhodný pro lidi, kteří pracují, třeba i za nízký plat. Pohorší si naopak ti, kteří žádné zaměstnání nemají. Sociální reforma ODS také počítá s razantním omezením úředníků. O sociální dávky by se už nestaraly obce ani pracovní úřady. Vyplácely by je výhradně finanční úřady. Reforma ODS je podle Hospodářských novin neprobádanou cestou. Jednotnou sociální dávku totiž nemá žádná země - ani ty, kde občané platí rovnou daň. Břímě, které padne na střední třídu, ještě vzroste: nedostane od státu už vůbec nic, platí přitom hodně, uvádí Hospodářské noviny.


Deník Právo se zamýšlí nad tím, jestli v politice ČSSD převládne ideový nebo manažerský princip. Deník v této souvislosti zmiňuje premiérovu představu o možné budoucí "vládě talentů", ve které by kromě sociálních demokratů zasedli i experti loajální k ČSSD a hodnotí, jaké šance by měl v tomto ohledu David Rath, který byl jmenován ministrem zdravotnictví. Rath může podle deníku sociálním demokratům na kandidátce vadit, protože zatím zdůrazňoval, že je vůči ČSSD v manažerském poměru, tedy že se řídí příkazy Paroubka a vlastní názory neuplatňuje. "Lídr kandidátky - a na méně významné místo by Rath snad při svém vysokém sebehodnocení ani nešel - ale nemůže táhnout kampaň na základě přikázaných hodnot, které nesdílí," píše Právo.


Mladá fronta Dnes komentuje nejnovější volební prognózu, podle které se ČSSD výrazně dotáhla na vedoucí ODS. Deník odkazuje na průzkumy, které se v poslední době nepotvrdily při německých a polských volbách, a domnívá se, že předpovídat téměř osm měsíců před volbami jejich výsledek, nemá smysl. "Nadcházející volby budou poprvé otevřeným střetnutím pravice a levice. Jiří Paroubek totiž při své hře o všechno povolal komunisty z lavice hanby mezi 'slušné' strany," píše list. Bude záležet především na tom, co strany voličům nabídnou. "Peněženka bude volit spíš než srdce," domnívá se list. Roli podle Mladé fronty Dnes budou hrát také případné skandály politiků.


Firmu Setuza, která je klíčovým zpracovatelem řepky a výrobcem suroviny pro bionaftu, ovládne skupina podnikatele Tomáše Pitra, uvádí Mladá fronta Dnes. Společnost Český olej získá od státu 38 procent akcií Setuzy. Převod akcií je podle deníku důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce bezmála 2 miliardy korun, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře. Cena za státní podíl zveřejněna nebyla, podle informací listu se jedná o zhruba 140 milionů korun. K vypořádání obchodu má dojít příští týden. Poté bude mít Český olej celkem 88 procent akcií Setuzy. Podle listu je to překvapivé rozuzlení napjatých vztahů mezi Pitrem a premiérem Jiřím Paroubkem. Pitr figuruje jako svědek v korupčním skandálu kolem privatizace Unipetrolu a podle Paroubka rozkládá ústavní pořádek země.


Není vyloučené, že český program podobný stávajícímu vysílání BBC bude pokračovat. Musel by se ale pro něj najít nový investor. Lidovým novinám to naznačil šéf zahraniční služby BBC Nigel Chapman. Podle něj se BBC rozhodla v následujících dvou měsících zjistit, zda má nějaký investor či mediální společnost, která působí v Česku, zájem spolupracovat na dalším provozování zpravodajského rádia. Jasno má být do konce letošního roku. Zdůraznil však, že provoz zpravodajské rozhlasové stanice bývá drahý. BBC začala vysílat v češtině poprvé v roce 1939, po rozpadu Československa vznikla česká a slovenská redakce.


Státní firma Lesy ČR se chystá založit společný podnik v Číně. Má se jednat o největší zahraniční investici v historii českého lesnictví, informují Hospodářské noviny. Společnost, v níž bude mít Česko 51 procent a Číňané 49, se rozjede příští rok, řekl vedoucí zahraničních vztahů Lesů Miroslav Kravka. Investice do společného podniku budou v řádech milionů dolarů podle toho, na jak velké výměře obhospodařování se obě strany dohodnou. Podnik má poskytnout 6000 pracovních míst pro Číňany, plocha pro zalesnění může dosáhnout až 300.000 hektarů. Státní podnik ubezpečuje, že se do akce nevrhá bezhlavě. Šanci budou mít i soukromé firmy. Ty však upozorňují na to, že Čína je pro lesnické podnikání sice ohromnou šancí, ale i rizikovým a obtížně zvládnutelným trhem.


Rekordní odškodnění, více než 31 milionů korun, požadují po prostějovské nemocnici mladí manželé z Prostějovska, jejichž syn je od narození v tomto lékařském zařízení již tři a půl roku zcela upoután na lůžko. Domnívají se, že nemocnice zanedbala péči. Nemocnice pochybení své sestry těsně po porodu dítěte odmítá. Případem se nyní zabývá soud. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Sestru, která se o novorozence po porodu v roce 2002 měla v prostějovské porodnici starat, již vyšetřovala i policie. Případ ovšem odložila, protože neprokázala porušení zákona. Prostějovská nemocnice má roční tržby zhruba 600 milionů korun. Případná sankce by proto mohla s jejím rozpočtem řádně zahýbat.


Rakouská humanitární organizace chystá pro jihočeské prostitutky speciální slovník, který má zlepšit jejich komunikaci s rakouskými zákazníky, píší Lidové noviny. Její členové oslovili zhruba 50 prostitutek a ze studie vyplývá, že drtivou většinu jejich zákazníků tvoří Rakušané. "Věříme, že ubude násilí vůči prostitutkám, když si ženy a jejich zákazníci budou rozumět," řekla jedna z autorek průzkumu Paulina Wessely. Starostové příhraničních obcí na jihu Čech jsou však rozpačití. Nejsou přesvědčeni o tom, že životní situaci prostitutek výrazně zlepší jen česko-německé slovníky. "Někdy se opravdu zamýšlím nad tím, jaký život vlastně žije v Rakousku otec od rodiny, který pravidelně jezdí za sexem přes hranice," řekl listu starosta Bujanova na Kaplicku Bořivoj Vojče. Naprostá většina starostů v okolí Kaplice soudí, že jedinou cestou, jak by bylo možné prodejné ženy dostat ze silnic, je přijetí zákona o legalizaci prostituce.


Jednu z nejdelších puklinových jeskyní u nás objevili v Beskydech vsetínští a bohumínští jeskyňáři. Jak píše Právo, pojmenovali ji Salajova díra podle prvního muže, který do ní vlezl. V podzemí se jim podařilo projít chodbami dlouhými až sto metrů. Zatím nejrozsáhlejší síť podzemních chodeb, které speleologové prozkoumali, se nachází na nedalekých Pustevnách. Tamní Cyrilka je opředena pověstmi o zlatých pokladech a zbojnících. V Beskydských horách je celkem 200 jeskyní, připomíná deník. Oblast se tak řadí mezi největší evropské lokality. Pro veřejnost ale není žádná z nich přístupná: sestup do nich je totiž rizikový i pro odborníky. Jde v podstatě o pukliny v pískovcové hornině. Balvany jsou tam neustále v pohybu a stává se, že některou z chodeb zavalí, uzavírá Právo.