Přehled tisku

Mnohaletý růst cen bytů v Česku se letos poprvé zastavil. S odvoláním na předběžné údaje Institutu regionálních informací v Brně to píše Mladá fronta Dnes, podle níž průměrné ceny starších bytů klesají a ceny nových bytů od loňska stagnují. Ceny starších bytů podle listu klesají ve všech krajských městech s výjimkou Olomouce a Ústí nad Labem. Starší byt ve většině měst tak stojí o desítky tisíc korun méně než loni.

Jiří Paroubek,  foto: Zdeněk Vališ
Lidé by si nejčastěji přáli mít za příštího předsedu vlády volebního lídra ČSSD a současného premiéra Jiřího Paroubka. V říjnovém průzkumu agentury Median tak odpovědělo 41 procent dotázaných. S velkým odstupem za ním skončil šéf ODS a volební lídr strany Mirek Topolánek s 28,5 procenta, píše Mladá fronta Dnes, pro kterou agentura průzkum vypracovala. S šesti procenty se na třetím místě v průzkumu umístil šéf komunistů Vojtěch Filip. Předseda lidovců Miroslav Kalousek získal 4,2 procenta. Jiného politika by hledalo osm procent lidí, což je podle Přemysla Čecha z Medianu relativně málo. Podle něj průzkum dokumentuje, že Topolánek je vůči Paroubkovi v defenzivě. Mladá fronta Dnes dává výsledky průzkumu do kontrastu s tím, že Paroubek podle telefonického hlasování prohrál nedělní televizní duel s Topolánkem. Topolánkovi více věřily zhruba dvě třetiny volajících, což Paroubka podle listu rozčililo. "Ani má vlastní žena se na ty linky nemohla dovolat. Tohle bylo skutečně naposled. V případě, že by to mělo pokračovat, nebudou politici ČSSD do takovýchto diskusí chodit," řekl Mladé frontě Dnes. Podle mluvčí televize Nova ale k žádné chybě nedošlo.


Tisíce lidí v Česku mají svůj domov na radnicích. Alespoň podle adresy trvalého pobytu, která uvádějí při styku s úřady. Jak píše Právo, jen v Ostravě jich jsou tři tisíce. Donedávna to byli hlavně bezdomovci. V poslední době k nim přibývají i neúspěšní podnikatelé, vyhýbající se touto anonymitou věřitelům nebo lidé, kteří se dostali do konfliktu se zákonem a doufají, že se tak vyhnou postihům. Například radnici jako svou trvalou adresu udává každý stý obyvatel Zlína, celkem přes 900 lidí. Skutečných bezdomovců je přitom ve Zlíně podle evidence městské policie jen dvanáct. Ke skrývání před úřady pod adresou radnice nahrává i zákonná úprava. V případě přestupku mohou být viníci s adresou úřadu v klidu. Nepřevezmou-li si rozhodnutí, jako by se přestupku nedopustili. Trest jim totiž nikdo nedoručí, což je u přestupku podmínkou.


Česká republika by měla v rámci reformy penzijního systému a podpory trhu práce odrazovat lidi od předčasného odchodu do důchodu. Naopak by měla finančně zvýhodnit ty, kteří v práci zůstávají. Jak píše deník Právo, toto jsou příklady doporučení, které Česku dala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Starší lidé ekonomice nabízejí velkou potencionální hodnotu, často jsou však nevyužitým zdrojem a řada opatření jim omezuje možnosti pracovat, píše se ve studii OECD. Stárnutí populace v ČR je mnohem výraznější než ve většině dalších zemí OECD. Problém se prohlubuje tím, že se v zemi zvyšuje počet lidí, kteří pracovní trh opouštějí dříve. Jedním z klíčových aspektů ke zmírnění potíží, které z toho plynou, je zlepšení možností zaměstnávání starších lidí.


Počet alergiků se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil. Některou z alergií trpí 880.000 lidí a s nějakou formou alergie se již léčí každé třetí dítě do 14 let. Každý rok také přibývá 40 až 50 tisíc lidí, u kterých se objeví cukrovka. Celkem se s ní léčí asi 750.000 lidí, píše Mladá fronta Dnes s odvoláním na novou statistickou ročenku Státního zdravotního ústavu. V případě cukrovky lékaři mluví už o civilizační epidemii. "Patří mezi nejčastější choroby dneška a počet nemocných rok od roku stoupá. Za posledních dvacet let se počet diabetiků v Česku víc než zdvojnásobil," řekla listu Šárka Kováčková z Ústavu státních zdravotnických informací a statistiky. Pokud jde o alergie, lidé nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem. Stejně jako cukrovka i alergie kvůli nárůstu počtu pacientů s touto diagnózou podle Mladé fronty Dnes představuje "novou hrozbu současnosti".


Mnohaletý růst cen bytů v Česku se letos poprvé zastavil. S odvoláním na předběžné údaje Institutu regionálních informací v Brně to píše Mladá fronta Dnes, podle níž průměrné ceny starších bytů klesají a ceny nových bytů od loňska stagnují. Ceny starších bytů podle listu klesají ve všech krajských městech s výjimkou Olomouce a Ústí nad Labem. Starší byt ve většině měst tak stojí o desítky tisíc korun méně než loni. Například byt o 68 metrech čtverečních v Karlových Varech je letos o 150 tisíc korun levnější než před rokem. Zároveň se zvětšují regionální rozdíly v cenách bytů. V Praze, kde jsou byty nejdražší a nejvíc se s nimi obchoduje, teď stojí starší byt první kategorie o velikosti 68 metrů čtverečních bezmála dva miliony korun, což je dvakrát víc než v Českých Budějovicích nebo v Olomouci, ale téměř osmkrát víc než v severních Čechách, píše Mladá fronta Dnes.


Odliv zákazníků teleshoppingových firem komentují Lidové noviny. Podle deníku je pochopitelný a manažeři teleshoppingu, kteří letošek označují za černý či nejhorší rok v historii, se mu nemohou divit, protože se umějí jen nejapně vymlouvat. I nejhloupějšímu zákazníkovi jednou dojde, že kupovat bezcenné věci není důvod ani v případě, že je propagují celebrity. O pokud se firma obhajuje tvrzením že závadné výrobky pocházely jen od jednoho z dodavatelů, pak nic nepochopila. "Asi jako pekař, který by šváby zapečené v houskách vyvažoval kvalitou vánoček. Taková argumentace manažerů současně vysvětluje, proč dodavatelské a internetové prodeje ve světě prosperují a u nás moc ne," píšou Lidové noviny. Podle deníku nepochopily ani supermarkety, které neochvějně pokračují v klamání kupujících. "Pro mnohé poctivé maloobchodníky převálcované laciným šmejdem sice zákaznické prozření přišlo pozdě, ale ti, kteří dožili dneška, mají naději: když si osvojí některé přednosti nových forem prodeje a spojí je s kvalitou, mohou uspět," píšou Lidové noviny.


Obří mobilní rentgen na kontrolu kamionů a kontejnerů je novou zbraní českých celníků v boji proti pašerákům. Zařízení, které je zatím jediné svého druhu ve střední Evropě, vyzkoušeli celníci o víkendu na dálničním hraničním přechodu Rozvadov. Píše to deník Právo. "Rentgen dokáže během několika minut prohlédnout celý náklad kamionu anebo kontejneru a vyhodnotí, zda není v nákladu jiné zboží, než je deklarováno. Dále zjistí případné tajné schránky nebo jiné úpravy vozidla k ukrytí kontrabandu. Vše je okamžitě vidět na počítačových monitorech v kabině, která je součástí mobilního zařízení," řekla Právu mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová. Rentgen bude sloužit k odhalení drog, vojenského či radioaktivního materiálu, odpadů či chráněných zvířat. Díky jeho mobilitě ho bude možné využít i na letištích, kontejnerových překladištích nebo přímo na silnicích.


Až 200 tisíc korun ročně může přijít obec narození trojčat nebo čtyřčat. Jak píší Lidové noviny, podle zákona totiž musí obecní úřad zajistit rodině pečovatelskou službu. Pro malé obce jde přitom o obrovskou částku. Nejvíc trojčat na kilometr čtverečních se zřejmě rodí na Táborsku. V obcích Milevsko, Dmýštice a Dražice se v posledních letech narodila čtyřikrát trojčata a v Božeticích dokonce čtyřčata. Když ale po takové nevšední události odjedou televizní štáby, starostové začnou počítat, kolik peněz jim zbývá v obecní pokladně. Takové Dražice mají 700 obyvatel a trojčata se tu letos narodila už podruhé za posledních sedm let. Pečovatelská služba přitom může vyjít až na 200 tisíc, což pro napjatý obecní rozpočet údajně představuje zničující částku.


Nad případem, který se stal v Rovné na Sokolovsku, kroutí nevěřícně hlavou i policisté. Jak píše Právo, zřejmě pod vlivem alkoholu se ve tři hodiny ráno rozhodli hosté tamní restaurace, že si vyzkoušejí role herců akčních amerických filmů. Čtyřicetiletý muž předal pistoli dalšímu třiačtyřicetiletému, aby v praxi vyzkoušel, jaký účinek má speciální obranný náboj s broky na zastavení útočících osob. Prohlašoval, že tato střela nemůže člověka zranit, a chtěl, aby ho střelil do zad a jeho názor tak přesvědčivě názorně potvrdil. Muž nejdříve nechtěl, ale pak se nechal přesvědčit. Nad tím skutečně zůstává rozum stát, uvedl tiskový mluvčí policie západočeského regionu. K překvapení přítomných se totiž muž zhroutil a utrpěl poranění hrudníku se zástřelem do plíce, žaludku a sleziny. Letecky byl transportován do nemocnice.