Přehled tisku

0:00
/
0:00

České dráhy jsou velkým favoritem na ironickou Cenu pro Velkého bratra, kterou v říjnu udělí organizace Iuridicum Remedium. Podle Lidových novin si dráhy nominaci získaly kvůli projektu čipových karet, díky kterým budou moci shromažďovat přesné a jmenovité informace o pohybu svých cestujících. Čipové karty mají být vedeny na konkrétní jméno cestujícího a dráhy z nich mohou získávat informace o jeho pohybu, tedy kdy, kam a odkud cestoval.

Podle některých polských poslanců směřuje korupční skandál kolem privatizace Unipetrolu k osobě expremiéra a současného šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Jak píše Mladá fronta Dnes, polští zákonodárci, kteří zřídili vyšetřovací komisi rozkrývající veškeré aktivity ropného gigantu PKN Orlen, dávají aféru do souvislosti s nejasnostmi kolem financování Grossova bytu. Přímé důkazy o korupci - jako třeba údaje z bank o převodech peněz či odposlechy - k dispozici ale nejsou. Tvrzení Poláků se opírají o zvukové nahrávky schůzek mezi polským lobbistou Jackem Spyrou s bývalým členem vedení PKN Orlen Kryzstofem Kluzkem. Spyra na setkáních, která si tajně Kluzek nahrával, hovořil o strategii ovlivňování a uplácení na české i polské straně. Každá ze stran měla podle Spyry dostat úplatek 21 milionů eur. Kluzek předal nahrávky prokuratuře. Nyní jsou na expertize u odborníků, a jestli se potvrdí jejich pravost, bude je polská prokuratura brát velmi vážně, cituje list krakovského prokurátora.

O kauze píší také Hospodářské noviny. Předseda vlády Jiří Paroubek prověřuje kvůli korupčnímu skandálu kolem privatizace Unipetrolu aktivity společnosti Setuza. Policie a tajné služby mají podezření, že v rozpoutání aféry v Česku sehráli roli lidé, kteří jsou s firmou spojeni. Premiér měl požádat ministra spravedlnosti Pavla Němce o "inventuru" trestních kauz, které byly vedeny proti zástupcům Setuzy. Paroubek dal také najevo, že je proti připravovanému plánu na převod třímiliardového dluhu Setuzy z konsolidační agentury na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Premiér chce důkazy, že pak podnik znovu nedostanou do rukou lidé, kteří jeho dluhy způsobili. Podle nejmenovaného Paroubkova spolupracovníka vedlo premiéra k těmto opatřením několik důvodů: za prvé nechce čelit skandálu, že dál zvýhodňuje jednu firmu. Obává se, že pokud jsou podezření o likvidačních aktivitách vůči politikům pravdivá, může se před volbami terčem stát kdokoli. A pak nechápe, že policie dodnes nebyla schopna potvrdit ani vyvrátit řadu podezření kolem Setuzy, řekl Hospodářským novinám zdroj blízký premiérovi.


Mladá fronta Dnes se věnuje kandidátům ODS a ČSSD, kteří svedou souboje v nadcházejících volbách do sněmovny. Deník se domnívá, že předseda ODS Mirek Topolánek zatím svým vystupováním nepřesvědčil, v Praze se však od něj přesto očekává drtivé vítězství nad vicepremiérem Martinem Jahnem.Lidové noviny se domnívají, že pražský lídr ČSSD má mnoho nevýhod. Hrát bude podle deníku roli, že premiér Jiří Paroubek používá Jahna jen jako "návnadu", aby ubral hlasy Topolánkovi. List poukazuje i nato, že Jahn není členem ČSSD, takže ve straně nemůže nic ovlivnit. Lidové noviny také připomínají Jahnovu nechuť spolupracovat s komunisty v souvislosti s nedávnými Paroubkovými výroky o výhodách možné menšinové vlády ČSSD s podporou KSČM. Premiér Paroubek by mohl mít podle Mladé fronty Dnes na Ústecku ve volebním souboji potíže. "Populární starosta Ústí Gandalovič mu může být silnějším soupeřem než Topolánkovi Jahn," upozorňuje deník. Za "sebezničující politiku" pak označuje záměr ČSSD postavit do čela středočeské kandidáty šéfa strany Stanislava Grosse. "Kandidát s takto pošramocenou pověstí nemůže přinést kladné body, ani kdyby byl výřečný jako Blair a Clinton dohromady," domnívá se deník.


Za "zkraty" označuje Mladá fronta Dnes výroky prezidenta Václava Klause, které se týkají nevládních organizací a Evropské unie a které znovu o víkendu hlava státu prezentovala na konferenci společnosti PepsiCo. "Klausovy zkratky připomínají někdy spíše zkraty," komentuje prezidentovo vystoupení Mladá fronta Dnes a připomíná některé jeho výroky na adresu nevládních organizací a Evropské unie. Podle listu Klaus umí vytvořit působivé slovní obraty a věty, rád však také někdy slovně přehání. "Jen je otázka, když je mužem tak přímé řeči, proč dosud neprozradil, jak hlasoval v referendu o vstupu (do EU) a proč nechce o unii diskutovat veřejně," ptá se deník. Podle Lidových novin prezident začíná "trpět nedostatkem nových myšlenek, jimiž by své posluchače a čtenáře překvapil". Klaus tak podle listu říká stále to samé a pouze ve svých příspěvcích "přitvrzuje".


Komentář deníku Právo se věnuje kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Policie se poté, co nechala uprchnout miliardáře a jeho manželku na Seychely, rozhodla k rafinovanému kroku. Vyšle dva policisty na dotyčný ostrov snů, aby se pokusili dostat bohatého útěkáře zpět do vlasti a předali ho zákonu. Nevím, jak to chtějí dělat, i když tuším, že o té slavné prohlídky vily nás policie dokáže překvapit víc než Ježíšek, píše komentátor. Jestli mají v úmyslu přemlouvat tamní úřady, aby nám vydali svého občana, pak by tam spíše měli letět diplomaté, či lépe ministři zahraničí a spravedlnosti. Moc šancí by neměli, ale aspoň by to mělo fazónu. Třeba ale pan ministr v televizi schválně mlžil a dva agenti mají za úkol kontaktovat samotného uprchlíka. Kdyby je seychelské úřady zatkly za obtěžování tamního občana, zase by bylo čemu se smát. Další možnost, že by naši agenti 007 Krejčíře spoutali a v kufru dopravili do Prahy, předem zavrhuji. Je tu riziko, že by jim během letu někam zase utekl. Každopádně jim závidím, taky chci na Seychely, ale mně tam stát exkluzivní dovolenou nikdy nezaplatí, uvádí komentátor Práva.


Šéf KSČM Miroslav Grebeníček uvažuje o tom, že by opustil předsednické křeslo strany. V čele komunistů by ho případně mohl nahradit místopředseda Poslanecké sněmovny a KSČM Vojtěch Filip, píše Mladá fronta Dnes a Právo. Podle listů Grebeníček svůj záměr skončit v čele strany oznámil v pátek na uzavřeném jednání užšího vedení KSČM. K odchodu ho prý vyprovokovala sílící kritika jeho spolustraníků. "Dal nám vlastně vybrat. Buď odejdu, nebo zůstanu, ale vy mě pak přestanete kritizovat," řekl jeden z předních členů KSČM. Šéf komunistů odmítl informace jakkoliv komentovat. Jak píše Právo, Grebeníček o úmyslu opustit předsednický post v minulosti hovořil už několikrát. Podle některých komunistů, kteří nechtěli být jmenováni, je možné, že chce nyní tímto způsobem pouze otestovat loajalitu členů strany. Jestli Grebeníček skutečně ve funkci skončí, bude jasné až 1. října, kdy se bude jeho záměrem zabývat jednání širšího vedení KSČM.


Vicepremiér Martin Jahn platí za studium svých dvou dcer na pražské British International School 240.000 korun za rok. "Za každou platím školné sto dvacet tisíc korun ročně," řekl Mladé frontě Dnes Jahn. Plné roční školné je podle listu na soukromé britské škole zhruba 300.000 korun. Jahn tak tři pětiny ceny ušetří díky prospěchovým stipendiím, které jeho dcery dostaly. V pátek Jahn odmítal podrobnosti o podmínkách studia dcer deníku sdělit. Částky prý nyní zveřejnil po domluvě s ředitelem školy, píše deník. Na soukromých školách studují i děti jiných českých politiků. Například ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) posílá svou dceru do francouzského lycea, kde se platí školné 102.000 korun ročně. Dcera bývalého premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana zase od 1. září navštěvuje První obnovené reálné gymnázium v Praze. Za vzdělání dcery Zeman platí 28.000 korun ročně.


České dráhy jsou velkým favoritem na ironickou Cenu pro Velkého bratra, kterou v říjnu udělí organizace Iuridicum Remedium. Podle Lidových novin si dráhy nominaci získaly kvůli projektu čipových karet, díky kterým budou moci shromažďovat přesné a jmenovité informace o pohybu svých cestujících. Čipové karty mají být vedeny na konkrétní jméno cestujícího a dráhy z nich mohou získávat informace o jeho pohybu, tedy kdy, kam a odkud cestoval. Čipy budou navíc schopné do čteček vysílat signály z určité vzdálenosti, tedy bez možnosti ovlivnění ze strany cestujícího. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský Lidové noviny ujistil, že dráhy nebudou údaje získané z karet zneužívat. Cestující, kteří čipovou kartu odmítnou, ale jinou alternativu ke slevovým kartám mít nebudou.


Šéf Městské policie v Soběslavi na Táborsku použil mobilní radar asi za 400.000 korun k soukromým účelům, píší Deníky Bohemia. Bez vědomí starosty, který je jeho nadřízeným, měřil rychlost závodníků tajného motorkářského závodu na Vysočině. Motorkáři podle pořízených snímků dosahovali v uzavřené obci až stošedesátikilometrové rychlosti. Dva z nich havarovali. Šéf strážníků kontroloval rychlost při závodě Highland Run, o němž neměla policie ani tušení. Radar použil na dvou stanovištích, při rychlostní zkoušce a v cíli, kde pořizoval fotografie všech jezdců. Podle jeho slov bylo půjčení přístroje v pořádku. Radar prý použil na vlastní zodpovědnost, píše list. Organizátor tajného závodu listu řekl, že zapůjčení radaru prý bylo domluveno se soběslavským starostou. Neshodl se tak v tvrzení s šéfem soběslavských strážníků. Ten totiž v neděli deníku potvrdil, že starosta jako jeho nadřízený neměl o použití radaru ani tušení.


Ilustrační foto: Radio Prague International
České rodiny mají uloženo celkem 1,5 bilionu korun, což je o 320 miliard korun víc než před pěti lety. Na jednoho člověka tak připadá 150.000 korun úspor. Čtvrtinu peněz si lidé nechávají na bankovních účtech a zbytek peněz investují. Informuje o tom Mladá fronta Dnes a odvolává se na analýzu Českého statistického úřadu, která vyjde dnes. Češi také objevili kouzlo podílových fondů a penzijního připojištění. Lidé naopak nejméně investují do nejvýnosnějších akcií.


Metropolitní muzeum v New Yorku otevře v sobotu velkolepě připravenou výstavu české gotiky s názvem Praha, koruna Království českého, píše deník Právo. NA 230 cenných exponátů zapůjčených z ČR, Německa, Rakouska, Polska, Velké Británie, Itálie, Maďarska a USA má dokumentovat umělecký rozkvět gotické Prahy a českého království za vlády Karla IV. a jeho synů Václava IV. a Zikmunka. Pražský hrad je spolupořadatelem celé akce a kardinál Miloslav vlk se výrazně zasloužil o to, aby se z českých církevních sbírek dostaly do New Yorku nejhodnotější umělecké poklady. Nepochopitelný nezájem o americkou výstavu projevila Národní galerie v Praze, vlastnící jednu z nejbohatších kolekcí české gotiky. Do Metropolitního muzea zapůjčila pouhé čtyři exponáty, dodává Právo.