Přehled tisku

0:00
/
0:00

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila v úterý správní řízení s provozovateli televizí Prima a Nova. Důvodem jsou stížnosti diváků na reality show VyVolení a BiG Brother, na které si denně u rady stěžuje deset až 20 diváků. Vadí jim prý hlavně vulgárnost, například odhalování účinkujících, jejich chování nebo sprostá slova. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

Televize Prima je na prodej. Zájem o ni mají tří vážní zájemci: největší evropský provozovatel televizního vysílání RTL, švédská firma MTG a dokonce i světový gigant News Corp. australského miliardáře Ruperta Murdocha. Na prodej televize Prima strategickému investorovi může mít významný vliv i úspěch reality show VyVolení, která zatím na hlavu poráží konkurenční program Novy Big Brother. "Mohu potvrdit, že se tu se zájemci o koupi netrhnou dveře," cituje Mladá fronta Dnesředitele Prima Martina Dvořáka. Prodej by podle deníku mohl významně ovlivnit český televizní trh, protože v případě úspěchu RTL nebo News Corp. by se Prima stala součástí obřích firem. Strategický investor by Primě přinesl peníze, které potřebuje pro rozvoj a nákup programů pro souboj s konkurenční Novou, kterou od loňského roku opět ovládá americká CME.


Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila v úterý správní řízení s provozovateli televizí Prima a Nova. Důvodem jsou stížnosti diváků na reality show VyVolení a BiG Brother, na které si denně u rady stěžuje deset až 20 diváků. Vadí jim prý hlavně vulgárnost, například odhalování účinkujících, jejich chování nebo sprostá slova. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Další protesty diváků vyvolalo i nevázané pití alkoholu. Rada nyní vyzve provozovatele obou soutěží, aby se ke správnímu řízení vyjádřili. Po dalším zvážení jim pak rada může udělit pokutu až deset milionů korun.


Politici chtějí získat body i na hurikánu Katrina, který zvedl světové ceny ropy a zničil New Orleans, píšou ve svém sloupku Lidové noviny. Podle deníku zavánějí politické hrátky kolem pohonných hmot jednoznačně populismem. Opoziční ODS navrhuje snížit spotřební daň, vládní ČSSD to odmítá a chce pouze slevit těm nejvíc postiženým. Měnit spotřební daň bez analýzy by bylo podle listu přinejmenším nezodpovědné. Polský příklad, kde politici skutečně snížili daň na benzin, není tím pravým, protože polská vládnoucí garnitura snížila daně necelé tři týdny před volbami v honbě za procenty voličů. "Humbukem je však i stomilionová náplast, která má hradit zvýšené náklady na provoz aut postiženým. Jednak stát dá peníze postiženým pozdě, až od příštího roku. Budou to navíc jen drobné ve srovnání s miliardami, které stát získá díky vysokým cenám benzinu," napsaly Hospodářské noviny.


Nad návrhem nového zákoníku práce se zamýšlí komentátor deníku Právo. Zásadním problémem podle něj je, že nikdo nedá dohromady takový pracovní zákoník, tak ideální předpis, kterému by tleskali všichni, od podnikatele Andreje Babiše po prodavačku v hypermarketu. Nad zákoníkem visí otazník, protože se z něj stává koaliční problém. Výsledkem je, že je jeho projednávání o dva týdny odloženo. Za tu dobu se vláda bude snažit učinit ho liberálnějším ve prospěch zaměstnavatelů, naopak ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se bude snažit uchovat v něm co nejvíc ze svého návrhu. "ČSSD bude muset svým kritikům v některých bodech ustoupit, premiér to již naznačil. Nejhorším řešením pro soc. dem. by totiž byl zákoník práce odložený do politického babyboxu, odkud by si ho volbách mohla ODS vyzvednout a 'vychovat' k obrazu svému," napsalo Právo.


Martin Jahn
Nasazení nestraníka Martina Jahna do čela volební kandidátky ČSSD v Praze je podle komentářů tisku pouze lacinou volební vějičkou. Lze si jen těžko představit, jakou podporu sociálních demokratů by mohl liberální Jahn najít pro své myšlenky v budoucnu, tvrdí komentátorka Mladé fronty Dnes. Komentátor Práva přiznává, že si neví rady s otázkou, na koho Jahn může v Praze zapůsobit. "Pravicový volič má svou ODS, případně výběr menších subjektů stejného zaměření. Ryze levicový občan sáhne buď po nabídce KSČM, anebo, bude-li uvažovat o ČSSD, se Jahna spíše lekne," míní komentátor Práva. A bezprizorní liberál, trpící existencí ODS, podle autora glosy na Jahna sice může kývnout, ale ne na ČSSD, které by takto podal pomocnou ruku.


Dva chebští strážníci zbili a zranili při práci sedmadvacetiletého Filipa Kadlece, stavbyvedoucího opravy domu. Strážníkům se nelíbilo, že skládal materiál z nákladního auta v místě, kde je ulice příliš úzká, píše v regionálním vydání Mladá fronta Dnes. Stavbyvedoucí má nalomené zápěstí, pohmožděné krční obratle, vazy v ramenou a lokti, řadu podlitin, bolesti hlavy a leží doma s rukou v sádře a s plastovým krunýřem na krku. V Dlouhé ulici opravuje firma Kadlecova otce fasádu a má od města povolení k záboru prostranství před domem. Jak řekl listu starosta Chebu Jan Svoboda, událost přešetřují a vypadá to, že strážníci situaci nezvládli a použili velmi hrubé násilí zcela neoprávněně. Je rozhodnut, že po prošetření celé věci přistoupí i k dalším personálním změnám v městské policii. "Už je toho příliš," poznamenal starosta na adresu městské policie, která se v posledních měsících potýká s trestním stíháním i obžalobami několika svých členů ze zneužívání pravomoci.


Probudit se bez ječivé výzvy budíku je pro většinu českých školáků nedosažitelný sen. Pro malé Francouze a Brity je to realita: škola jim nezačíná v osm hodin ráno, ale později. Čtvrtina dospělých se v průzkumu pro Mladou frontu Dnes přimlouvá: nechte děti ráno přispat! Podle nich je tak brzké vstávání týráním. I když začátek vyučování mají už téměř rok ve svých rukou výhradně ředitelé škol a mohou sami rozhodnout, kdy ráno poprvé zazvoní, naprostá většina se jich drží osmé hodiny. O tom, že by ředitelům škol doporučila, aby první vyučovací hodinu posunuli na později, ministryně školství Petra Buzková ale neuvažuje.


Vítejte v ČR. Zde končí Evropská unie. Soukromý pozemek. Takové pomyslné chráněné území euroskeptických postojů vytvořil ze svého pozemku nedaleko Javorníka hradní mluvčí Petr Hájek. Jak píší Lidové noviny, svůj názor na EU vyjadřuje také silně přeškrtnutou unijní vlajkou a zdůrazněným státním znakem se lvy a orlicemi. Hájkovy recese si všimla i světová agentura AFP. Rozhodně není jediným euroskeptikem mezi Klasovými blízkými. Zamítavý postoj k unii spojuje skoro všechny prezidentovy muže. Jeho tajemník Ladislav Jakl předem hlásal, že bude hlasovat proti vstupu ČR do unie, vedoucí kanceláře Jiří Weigel zase prezentuje na přednáškách euroskeptické názory, uvádí Lidové noviny.