Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se pozastavuje nad případy, kdy domovy důchodců žádají od uchazečů o umístění sponzorské dary. "Je taková praxe rozumným využíváním trhu v netržní oblasti? Je to hyenismus ředitelů? Je to nemravné, ba trestné utlačování bezmocných stařenek a stařečků?" ptá se list. Podle něj je tato paradoxní situace je důsledkem "komunismu".

Komentáře tisku vyjadřují pochybnost nad postupem ministra spravedlnosti Pavla Němce v případu člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdal Sáního. Nejvyšší soud v pondělí vyhověl ministrovu návrhu a umožnil vydání Sáního, který byl v květnu nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení, k trestnímu řízení do Kataru. Zároveň jej propustil z vazby na svobodu. Ministr spravedlnosti, píšou Hospodářské noviny, má teď v ruce rozhodnutí Nejvyššího soudu, že nepochybil, když sám rozhodl o předání Sáního stíhání do Kataru. "Pak nám ale jeho kritici, hlavně nejvyšší státní zástupkyně, dluží vysvětlení svého útoku. Vždyť jej vedli tou nejtěžší municí - s odvoláním na nezákonnost postupu ministra spravedlnosti. Je nemožné, aby teď dělali, že se vlastně nic nestalo," míní deník. Jak ale dodává, Němec není rytíř se zářivou zbrojí. "Postupoval formálně správně. Nám zůstávají pochybnosti, proč svou pravomoc uplatnil zrovna v tomto případě," shrnuje. Podle listu existují i další nepříjemné otázky. "Jak vyloučit, že diplomatickým zájmům nebude obětována lidská důstojnost jednotlivce? A kdy konečně bude samozřejmým hlavním hlediskem při výběru ministrů tak citlivých resortů jejich osobní důvěryhodnost, ne politické kšefty?" ptají se Hospodářské noviny. Až Sání zmizí za obzorem, tyto české problémy s sebou neodveze. Komentátorovi Práva se vedle skutečnosti, že katarský princ stál Němcovi za válku s nejvyšší státní zástupkyní, zdá nestandardní i veřejné vyjádření tří soudců Nejvyššího soudu k případu. Všichni tři podpořili Němcův právní názor v tisku, ještě před zahájením soudního líčení, připomíná autor glosy.


Foto: Evropská komise
Mladá fronta Dnes se pozastavuje nad případy, kdy domovy důchodců žádají od uchazečů o umístění sponzorské dary. "Je taková praxe rozumným využíváním trhu v netržní oblasti? Je to hyenismus ředitelů? Je to nemravné, ba trestné utlačování bezmocných stařenek a stařečků?" ptá se list. Podle něj je tato paradoxní situace je důsledkem "komunismu". "Každý systém krom čirého konkurenčního kapitalismu totiž produkuje nedostatek. Tam, kde je nedostatek, nastupují zástupné mechanismy, jak si opatřit kýžené zboží vedlejšími cestami. Je lhostejno, zda jde o posun při čekání na endoprotézu, lůžko v domově důchodců nebo místo na právnické fakultě," míní. Podotýká, že ve chvíli, kdy by vznikl mírný přebytek nabídky nad poptávkou, jako například na trhu běžných bytů nebo pohonných hmot, nabízely by klientům drobné dárky domovy důchodců, a ne naopak.


Stát by měl podle deníku Právo vyplatit firmě Diag Human 2,5 až 4,6 miliardy korun. Vyplývá to ze znaleckého posudku společnosti Ernst and Young, který si u ní arbitři objednali. Spolu s úroky z prodlení, které znalec podle informací deníku do odhadu nezapočítal, by se celkové odškodné mohlo vyšplhat až k deseti miliardám. Pře s firmou Diag Human zatím stála Českou republiku 327 milionů korun. Rozhodčí řízení řeší, jaká vznikla společnosti škoda, když jí počátkem 90. let nevyšel obchod s krevní plazmou. Z obchodu sešlo po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara. Arbitážní řízení trvá již několik let. Právo připomíná, že hlavním problémem bylo to, že se znesvářené strany nedokázaly dohodnout na znalci, jenž by škodu vyčíslil. Nakonec se shodly na společnosti Ernst and Young. S jejím posudkem nyní padla poslední překážka, která dosud bránila vynesení konečného verdiktu v rozhodčím řízení.


Herec Jan Kanyza za normalizace údajně předával komunistické Státní bezpečnosti (StB) informace o nynějším ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi. V seznamech StB je veden jako agent s krycím jménem Honza a podle zápisu spolupracoval v letech 1975 až 1984. Píšou to Mladá fronta Dnes a Blesk. Kanyza však spolupráci s StB popírá. Jandák informaci získal od redaktorů České televize, kteří o Kanyzovi natáčejí reportáž. Aktivní spolupráci svého muže odmítá i Kanyzova manželka. "Estébáci ho kontaktovali, obtěžovali, předvolávali. Ale odolával, určitě na nikoho nic nedonášel. To je stoprocentní," zdůraznila Žofie Kanyzová. Větší přehled o míře Kanyzovy spolupráce skýtá jeho svazek, který se zachoval a obsahuje hlášení o schůzkách s řídícími důstojníky a v některých případech i vlastnoruční hlášení agenta. Svazek už přečetl historik Pavel Žáček, který to udělal na žádost České televize. Můžu říct zhruba tolik - ten svazek má dvě stě stran. A to svědčí o tom, že vztah mezi ním a příslušným útvarem Státní bezpečnosti Praha nebyl okrajový, uvedl Žáček. Sám Jandák se starými událostmi nehodlá příliš zabývat.


Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová chce změnit způsob, jakým je jmenován a odvoláván ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny /VZP/. Podle ní by tuto pravomoc již neměla mít správní rada VZP, ale vláda. Změnu Emmerová zakotvila do novely pojišťovenských zákonů, které předala ministrům, informují Lidové noviny. Ředitelé pojišťoven včetně těch zaměstnaneckých mají mít podle návrhu omezeno funkční období na čtyři roky. Návrh zákona navíc počítá s tím, že ti stávající ve funkci automaticky skončí. Podle Lidových novin však návrh změn vyvolal velký odpor, a to i u některých členů kabinetu. Proti jsou také Hospodářská komora, odbory a zaměstnavatelé. Zástupci VZP se obávají, že změna povede ke zpolitizování volby šéfa pojišťovny na úkor jeho odbornosti. Lidové noviny připomínají, že o odvolání současné ředitelky VZP Jiřiny Musílkové se neúspěšně pokoušelo několik ministrů zdravotnictví za ČSSD.


Arbitráž, v níž Česku kvůli údajně zmařené investici do regionální televizní stanice TV3 hrozí, že bude muset zaplatit přes miliardu korun, je v popředí pozornosti ekonomických stránek tisku. Lidové noviny konstatují, že Česká republika nyní stojí před podobným sporem, v jakém před časem přišla o více než deset miliard korun v souvislostí s televizí NOVA. Zase jde o televizi a o cizí investici a opět je ve hře Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, píše deník a a připomíná ujišťování někdejší radního Petra Štěpánka, že se nemáme čeho bát. Zdravý rozum napovídá, že tentokrát by arbitráž měla dopadnout dobře. Dobrý právník ale hravě nechá vystrčit zdravý rozum na chodbu před jednací síní. Teď jde o to, aby stál na straně českého státu," uzavírají svůj sloupek Lidové noviny.


Královna krásy Diana Kobzanová nebude platit odškodné Miloslavu Zapletalovi, uvádí Mladá fronta Dnes. Nejkrásnější dívka roku 2001 tak ušetří tři čtvrtě milionu korun. Soud jí dal za pravdu ve sporu s prezidentem soutěže, který ji žaloval za to, že se nechala fotit nahá. Soudkyně uvedla, že obžalovaná svým jednáním nepoškodila dobrou pověst žalobce. Když se miss verdikt soudu dozvěděla rozplakala se a dala si panáka slivovice. V místnosti soudu byli jen novináři a Miloslav Zapletal, který musí navíc zaplatit i soudní výlohy právnímu zástupci Kobzanové. Celý případ ale tímto verdiktem skončit nemusí. Soudkyně Zapletalovi poradila, aby žaloval Kobzanovou za porušení smlouvy, kterou musely podepsat všechny finalistky Miss. Jedná se o částku 300 tisíc korun.


Rybáři v Královéhradeckém kraji tvrdí, že v některých lokalitách loví bezohlední pytláci ryby za pomoci harpun. Ročně se jedná o desítky případů, potápěči však kvůli nedostatku důkazů postihům unikají, informuje Mladá fronta Dnes. Podle rybářů vyhledávají potápěči s harpunami především místa s čistou vodou, například zatopené lomy či přehradní nádrž Rozkoš. Rybáři tvrdí, že potápěči mohou v českých vodách nacvičovat na soutěže v takzvané spear fishingu, které se konají například v zemích bývalé Jugoslávie.


Foto: Hangwang,  Creative Commons 3.0
Nečekaný obrat vzal minulý týden vývoj zdravotního stavu muže, který si počátkem srpna spletl smrtelně jedovatou muchomůrku zelenou s holubinkami. Jak píše Právo, muž přežil. V prvních dnech mu lékaři žádnou žanci nedávali. Jediné vysvětlení podle mluvčního nemocnice je, že pochází z jižních krajů Evropy a zřejmě má vůči jedu vyšší odolnost než tuzemci. V Česku se ročně otráví houbami na tři sta lidí. Bohužel mnozí z nich zemřou.