Přehled tisku

0:00
/
0:00

Filmový trh v Česku po několika letech zvyšování návštěvnosti a tržeb letos výrazně oslabil. Podle Hospodářských novin lidé přestávají chodit do kin. Jejich tržby v pololetí meziročně klesly o 24 procent. Podle ředitele společnosti Falcon Jiřího Bradáče za propadem stojí hlavně malý počet divácky atraktivních snímků. Zatímco letos podle něj z českých filmů u diváků výrazně zabodoval pouze Román pro ženy, loni v první půlce roku byly úspěšné filmy Kameňák 2 a poslední díl Básníků.

Vladimír Darjanin,  foto: ČTK
Komentáře hlavních českých deníků se věnují zejména možnému kandidátovi na funkci ministra kultury Vladimíru Darjaninovi, který by nahradil zesnulého Pavla Dostála. Právo s odvoláním na dobře informované zdroje píše, že generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku nabídku stát se ministrem kultury předběžně přijal. Sám Darjanin se ale k případnému vládnímu angažmá odmítl vyjádřit. Režiséra, kulturního producenta a manažera jmenovala generálním komisařem české účasti na výstavě v Japonsku vláda Miloše Zemana v roce 2002. Darjanin založil společnost, která se orientuje na výrobu televizních dokumentů. Jeho počinem je třeba cyklus Deset století architektury, jenž se šest let vysílal v České televizi.

"Je to už pomalu zvyklost polistopadové politiky: když premiér potřebuje narychlo obsadit 'kulturu' na zbylý čas do voleb, sáhne po nestranické osobnosti z branže. Po Pavlu Tigridovi a Martinu Stropnickém nyní přichází třetí pokus. O dost spornější," píšou Hospodářské noviny. Darjaninův záběr je přímo úctyhodný - operní režisér, televizní producent, znalec obrazů, architektury a klarinetu. "Ale také podnikavec, který před volbami zkasíroval od tehdejšího ministra Lachnita zakázku snů - dva milióny za 28 plytkých cédéček - a na novinářské dotazy opáčil, že kšeft je kšeft," poznamenává list.

Mladá fronta Dnes píše, že vše, co je dosud známo o Darjaninově profesní kariéře, svědčí pro to, že funkci ministra zvládne. Přesto by však neměl být jmenován, míní list. Podle něj je totiž nyní vhodná chvíle k postupnému zrušení ministerstva. Jak namítá, ochranu památek a podporu domácí "vysoké" kultury mohou zajistit zákony a fondy. A církevní agenda pod tento úřad zjevně nepatří, soudí list.


Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) bude v příštích parlamentních volbách kandidovat zřejmě v Ústeckém kraji. Vyhne se tak přímému střetu s šéfem ODS Mirkem Topolánkem, jenž má vést pražskou kandidátku. Informují o tom deníky Právo a Lidové noviny. Podle Lidových novin by v Praze nemusel kandidovat ani Topolánek, jenž pochází z Ostravy. "Jeho touha porazit Paroubka je ovšem tak silná, že by nakonec mohl chtít kandidovat v severních Čechách," řekl listu zdroj blízký vedení ODS. Tomu se ale tamní občanští demokraté silně brání. "Máme dost kvalitních vlastních kandidátů na lídra. Topolánek navíc neumí na Paroubka reagovat. Taky by se mohlo stát, že nám ty volby prohraje," obává se jeden z členů vedení Ústeckého kraje. Vedení ČSSD má podle Práva jasno v obsazení jedenácti ze čtrnácti volebních krajů. V Praze má jako jednička nastoupit vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, který je nestraník, a ve středních Čechách předseda ČSSD Stanislav Gross.

V sociální demokracii sílí hlasy volající po svolání mimořádného sjezdu. A jak Lidové noviny upozorňují, šlo by opravdu o sjezd mimořádný - konal by se v pražské Sazka Aréně a pozváni by měli být všichni členové ČSSD. Zatím je to však názor menšinový a vedení nejsilnější vládní strany tvrdí, že jeho uskutečnění nepřichází v úvahu. S myšlenkou na uspořádání mimořádného sjezdu přišli poprvé členové platformy Za renesanci ČSSD letos v dubnu. V současnosti se zdá, že návrh začíná mít širší podporu než tehdy. Napomohlo tomu i nedávné setkání premiéra Jiřího Paroubka s bývalým šéfem strany Milošem Zemanem. O něm je totiž známo, by rád do rozhodování o stranických věcech zapojil všechny straníky, připomínají Lidové noviny.


Blízký spolupracovník uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a někdejší obchodní ředitel firmy Čepro Martin Pechan, jenž podle policie způsobil finančními machinacemi škodu kolem osmi miliard korun, vycestoval bez problémů do zahraničí. Soud totiž zamítl požadavek státního zastupitelství, aby ho vzal do vazby. Píše to Mladá fronta Dnes. Pechan je podle dostupných informací už minimálně dva týdny v USA. Cestu plánoval delší dobu. "Letěl za moře na několikatýdenní dovolenou, kterou chce strávit v Americe ježděním na motorce," potvrdil listu jeden z blízkých Pechanových spolupracovníků. Policisté se podle listu o cestě dozvěděli přímo od Pechana. Zamítnutí žádosti státní zastupitelství odůvodnilo tím, že Pechan nemá koho ovlivňovat. Mluvčí soudu Milan Zobač uvedl, že je navíc stíhán delší dobu i v jiných případech a nikdy se o útěk nepokusil.


Energetická společnost ČEZ může mít podle Lidových novin problémy s nedostatkem povolenek na vypouštění skleníkových plynů. Důvodem je rostoucí poptávka po energii a možné výrobní výpadky jaderných elektráren, což by firmu přinutilo spalovat více uhlí. To by ovšem vedlo k větší potřebě emisních povolenek. Místopředseda představenstva ČEZ Alan Svoboda podle listu uvedl, že střední Evropa bude potřebovat do roku 2007 více energie. Důvodem je podle něj nejméně dvakrát rychlejší ekonomický růst v zemích střední Evropy než v eurozóně. V rámci snížení emisí v EU má ovšem každá členská země přidělený počet povolenek. Ty se v rámci každého státu ještě rozdělují mezi jednotlivá odvětví a firmy, připomínají Lidové noviny. Na rozdíl od ČEZ se analytik z Atlantik FT Petr Sklenář domnívá, že energetická společnost bude v následujících dvou letech s emisními povolenkami naopak v přebytku.


Jeden den v parlamentních rekreačních střediscích v Lipnici nad Sázavou a v Harrachově stojí 43 korun na osobu. Politici zde nemají levné jen ubytování, ale i jídlo. Plná penze - tedy snídaně, oběd i večeře - stojí 166 korun. Na provoz v Lipnici sněmovna letos vydá 5,4 milionu korun, ale na poplatcích získá jen jeden milion. Stejně ztrátové je i druhé poslanecké rekreační středisko v Harrachově, jež letos prodělá dva miliony. Píše to Mladá fronta Dnes. Zdůvodnění mimořádně laciné rekreace je podle deníku stejné jako u výhodných cen v parlamentních restauracích - započítávají se jen režijní náklady. Na dovolenou politiků tudíž přispívají daňoví poplatníci. V Lipnici právě strávil týdenní dovolenou se svou rodinou šéf sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve srovnatelně vybaveném penzionu by zaplatil za jeden den ubytování patnáctkrát více, píše Mladá fronta Dnes. Kromě něj byli tento týden v Lipnici i poslanci Miloš Titz z ČSSD a Kateřina Dostálová z ODS. Během letních prázdnin se jezdí do Lipnice rekreovat také zaměstnanci sněmovny. Přes rok toto zařízení často slouží pro výjezdní jednání nejrůznějších parlamentních výborů a komisí. Přispívání státu na lacinou dovolenou má mezi politiky i kritiky. "Panebože, snad máme jako poslanci a senátoři takový plat, abychom si mohli dovolit dovolenou za normální ceny," míní například senátor Robert Kolář (člen senátního klubu ODS), který už v roce 1999 protestoval proti rekonstrukci areálu v Lipnici za 90 milionů korun. Obec na Vysočině s 650 obyvateli získala podle ministerstva financí jen za poslední léta několik dotací ze státního rozpočtu.


Čeští zemědělci a agrární politici požadují, aby obchodní řetězce musely prodávat předepsaný podíl potravin tuzemské výroby. Píšou to Hospodářské noviny, podle kterých si tak chtějí zajistit co největší odbyt své produkce dotované státem. Zemědělci podle listu tvrdí, že jim jde především o výrobky z domácích surovin a že taková pravidla mají i země původní evropské patnáctky EU. Na tom, aby zemědělci do obchodních řetězců prosadili více českých potravin, trvá především Agrární komora. Zemědělci podle Hospodářských novin uvádějí konkrétní příklady, jimiž by se Česko mělo řídit. Jejich argumentace je ale podle deníku mylná. "Informace o stanovení podílu domácích potravin v obchodních sítích v zemích Evropské unie je nepravdivá. Takové požadavky by nebyly v souladu s evropskou legislativou," sdělil listu Marek Neumann z tiskového odboru českého zastoupení Evropské komise.


Počet žen postižených rakovinou prsu rok od roku v Česku mírně stoupá. Píše to deník Právo s tím, že pokud se přijde včas, je nemoc většinou vyléčitelná. Ročně jí u nás onemocní na pět tisíc žen a téměř dva tisíce jí podlehnou. Nejvíce rakovina prsu postihuje ženy mezi padesátým a šedesátým rokem věku, ale výjimkou nejsou ani dvacetileté dívky. Dědičnost je v těchto případech zhruba deset až patnáct procent. Vyskytne-li se v rodině u matky nebo babičky rakovina prsu, je nezbytné, aby každá další ženská generace chodila na pozorování už od dvaceti let věku, a to v pravidelných půlročních intervalech.


Pán prstenů - Dvě věže
Filmový trh v Česku po několika letech zvyšování návštěvnosti a tržeb letos výrazně oslabil. Podle Hospodářských novin lidé přestávají chodit do kin. Jejich tržby v pololetí meziročně klesly o 24 procent. Podle ředitele společnosti Falcon Jiřího Bradáče za propadem stojí hlavně malý počet divácky atraktivních snímků. Zatímco letos podle něj z českých filmů u diváků výrazně zabodoval pouze Román pro ženy, loni v první půlce roku byly úspěšné filmy Kameňák 2 a poslední díl Básníků. "Film typu Pána prstenů letos v kinech prostě nebyl," dodal Bradáč. Ztráty podle Hospodářských novin zaznamenal rovněž trh s filmovými DVD. Zvyšují se prodeje, ještě rychleji však padají ceny videodisků. Důvodem je především pirátství.


Množství nevyžádané elektronické pošty v Česku stále roste a blíží se celosvětovému průměru. Podle Hospodářských novin tvoří spam v Česku téměř dvě třetiny všech e-mailů. Nevyžádaná reklamní sdělení stále nejvíce obsahují nabídky nejrůznějších přípravků na zlepšení sexuálních prožitků, píšou Hospodářské noviny s odvoláním na představitele českých portálů. Podle analýzy expertů z portálu Atlas.cz tvořily tyto reklamy zhruba 15 procent nevyžádané pošty. Stále častěji poštovní schránky uživatelů zahlcují také informace o zaručeně bezpečných způsobech, jak vydělat peníze.


Z internetových stránek příznivců knih o kouzelnickém učni Harrym Potterovi zmizely veškeré odkazy, na nichž bylo možné stáhnout pirátský překlad šestého dílu slavné série Harry Potter a Princ dvojí krve. Jak píše Právo, nakladatelství Albatros, které je výhradním majitelem licenčních práv na dílo Joanne Rowlingové, již dříve uvedlo, že šíření neautorizovaného českého překladu nejnovějšího pokračování příběhů na internetu je v přímém rozporu s autorským zákonem a platnou legislativou. Tím, že autoři pirátský překlad z internetu odstranili, považuje Albatros tuto záležitost za uzavřenou, řekl Právu Patrik Šalamon z nakladatelství. Šestý díl Harryho Pottera by se v českých knihkupectvích mohl objevit do letošních Vánoc.


Cyklistická exhibice na Václavském náměstí v Praze, jejíž ozdobou měly být hvězdy z Tour de France, skončila neslavně, píše Mladá fronta dnes. Desítky závodníků včetně těch nejlepších neodstartovaly. Tvrdí, že pořadatelé porušili finanční dohody. Mezi těmi, kdo po hádce odřekli start, byl i Němec Jan Ullrich, který na Tour skončil třetí. Stejně se rozhodl i týmový kolega Lance Amstronga George Hincapie a mnozí další. Závodníci říkají, že za účast měli dostat zaplaceno předem. "Dvě hodiny před startem jsem informoval závodníky, že pořadatelé nemají peníze," řekl manažer hvězd Thomas Franzl. Ředitel závod u Martin Dvořák se brání. Podle něj chtěli závodníci hotovost a oni měli šeky.