Premiér Miloš Zeman na návštěvě v USA

Miloš Zeman

Svého zpravodaje má Radio Praha v těchto dnech i ve Spojených státech. Náš redakční kolega Jaromír Marek doprovází na cestě po USA premiéra Miloše Zemana. V telefonátu ze San Franciska k Zemanově návštěvě řekl:

"Jeho cesta do Spojených států má vlastně dva cíle. Jednak je to vyjádřit podporu Spojeným státům v jejich boji proti terorismu, a dále je to jakási ekonomická mise, která by měla napomoci rozvoji hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy. Premiér Zeman několikrát zdůraznil, že Česká republika má zájem o americké investory a zrovna tak má zájem o to, aby se čeští producenti více uplatňovali na americkém trhu. Součástí jeho programu je celá řada jednání, která by měla právě k tomuto směřovat. Například v San Francisku bude mít v úterý jednání ve firmě ETI, což je firma, kde se montují trolejbusy firmy Škoda, které jezdí v San Francisku jako součást hromadné dopravy. Takže to je jeden z projektů, který je nastartován a podle názoru premiéra Zemana i podle ekonomů by to určitě neměl být projekt poslední."

Minulý týden byla v České republice zveřejněna zpráva, že Spojené státy požádaly o nasazení naší protichemické jednotky v boji proti terorismu, a vzápětí na to byl ze strany spojenců Miloš Zeman velmi diplomaticky kritizován za to, že tuto informalci zveřejnil. Jak se k tomu staví sám Miloš Zeman nebo máte už nějaké informace o reakcích Spojených států?

"Já jsem se na to ptal osobně pana premiéra Zemana. Vlastně smyslem té cesty je vyjádřit Spojeným státům podporu v boji proti terorismu. Miloš Zeman několikrát zdůraznil, že Česká republika by chtěla toto úsilí podporovat konkrétními činy a jedním z nich bude vyslání protichemické jednotky. A k těm spekulacím o jakési kritice ze strany Spojených států Miloš Zeman prohlásil, že sám se ptal velvyslance Spojených států v Praze, jestli tato informace je diskrétní. Měla se mu dostat informace, že tato informace není embargovaná, že může být zveřejněna, tudíš, jak sám premiér prohlásil, informaci dal do médií bez nějakých dalších podrobností. S tím, že až tedy bude zcela jasně řečeno, kde ta jednotka bude operovat, budou řečeny další informace. Jen vyvrátil spekulace, že tato jednotka by měla působit ve Spojených státech. To rozhodně ne. Bude spíše směřovat do oblasti bezprostředního konfliktu."