Premiér Paroubek na Slovensku

Český premiér Jiří Paroubek (vlevo) a slovenský prezident Ivan Gašparovič, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek je na návštěvě Slovenska. Je první oficiální zahraniční cestou od jeho jmenování předsedou vlády. Tématem byly česko-slovenské vztahy, euroústava i Benešovy dekrety, proti jejichž otevírání se postavili čeští i slovenští politici. Podrobnosti uslyšíte přímo z místa od Romana Casada, kterému zatelefonoval Jaromír Marek.

Český premiér Jiří Paroubek (vlevo) a slovenský prezident Ivan Gašparovič, foto: ČTK
"Jedná se o první oficiální návštěvu premiéra Paroubka v zahraničí a tradičně mířil na Slovensko. Už sice jednal např. ve Velké Británii a Rusku, ale to byly návštěvy pracovní. Na Slovensku se setkal s prezidentem Ivanem Gašparovičem a premiérem Mikulášem Dzurindou. Tématem jejich rozhovorů byl nedávný vývoj kolem evropské ústavy. Premiér paroubek zdůraznil, že ČR hodlá pokračovat v ratifikačním procesu a že by se k ní měly vyjádřit všechny země EU. Slovensko už tentobproblém neřeší, to už euroústavu schválilo."

otázka: Neozývají se v této souvislosti na Slovensku hlasy, který by ratifikaci euroústavy chtěly zpochybnit nebo revokovat?

"Určitě ano, zní zde hlasy o tom, že ústava je mrtvá. Na to odpověděl premiér Paroubek, že je potřeba pokračovat v ratifikačním procesu a bude-li potřeba, může se na tento proces určit delší čas než jen dva roky. Navrhl také možnost, že by se referendum ve Francii a Nizozemsku opakovalo."