Prezident kvůli věznění Tymošenkové nepojede na summit do Jalty

Foto: ČTK

Česko se nezúčastní připravovaného summitu středoevropských politiků na Jaltě. Slovensko a Polsko naopak ano. Ve Vysokých Tatrách to o víkendu potvrdili prezidenti takzvané Visegrádské čtyřky. Důvodem odřeknutí ze strany Česka je nesouhlas s vězněním ukrajinské expremiérky Julie Tymošenkové. Naopak všechny tři země Visegrádu se shodly na tom, že nebudou bojkotovat fotbalové EURO, které Ukrajina pořádá spolu s Polskem.

Setkání prezidentů Česka,  Polska a Slovenska ve Vysokých Tatrách,  foto: ČTK
Účast na summitu v Jaltě postupně odřeklo už přes deset evropských prezidentů. Před novináři Klaus řekl, že to od něj není nový a módní postoj. Připomněl svůj loňský dopis, kterým svého ukrajinského kolegu Viktora Janukovyče žádal o osobní ujištění, že případ někdejší premiérky Tymošenkové není politickým procesem. Prezident Václav Klaus ale také poznamenal, že postoj hlavy slovenského státu Ivana Gašparoviče a polského prezidenta Bronislawa Komorowského respektuje.

"Česká republika není sousedem Ukrajiny, na rozdíl od Polska a Slovenska. Proto má trošku jiný pohled, trochu jiný zájem a tím vůbec nekomentuji jejich rozhodnutí, aby oni na Ukrajinu jeli. To, že bychom se pokoušeli zformulovat nějaký společný závěr, to určitě ne."

Julija Tymošenková,  foto: ČTK
Polský prezident Komorowski v reakci na věznění Tymošenkové řekl, že Ukrajinu hodlá vybídnout k tomu, aby zrušila trestní odpovědnost politiků za politická rozhodnutí. Václav Klaus k rozhodnutí dodal:

"Jasně jsem vyjádřil svůj nesouhlas s praktikami typu, že jsou politici zavíráni do vězení za čistě navýsost politická rozhodnutí. To je pro mne absolutně a nekonečně nepřekročitelná věc."

Účast na schůzce na Jaltě slovenský prezident Gašparovič zdůvodnil tím, že s Ukrajinou je třeba komunikovat.

Ivan Gašparovič,  Bronislaw Komorowski a Václav Klaus,  foto: ČTK
"My se nemůžeme vyhýbat otevřenému dialogu s Kyjevem. Taková debata může být prospěšná pro nás, pro Evropskou unii, ale i pro Kyjev. Proto jsme se, i pan prezident Komorowski, rozhodli na Jaltu - pokud se schůzka uskuteční - cestovat."

Na víkendové schůzce hlav států visegrádské čtyřky chyběl nový maďarský prezident. Svou neúčast zdůvodnil tím, že úřadu se oficiálně ujme až v příštích dnech. Prezidenti tří středoevropských zemí se také shodli, že nebudou bojkotovat letní mistrovství Evropy ve fotbale v Polsku a na Ukrajině.

"Já bych chtěl jasně říci, že ČR nemá v úmyslu bojkotovat mistrovství Evropy ve fotbale. Aby to bylo jasné a nevedlo to k jiným informacím. Chtěl bych ale panu prezidentovi Komorowskému říci, že jsem smutný z toho, že on nerozhodl o takovém bojkotu, protože my máme Polsko ve skupině a snadněji by se nám postoupilo do čtvrtfinále."

Česká mise v Afghánistánu
Kvůli věznění Tymošenkové zrušila cestu na mistrovství mimo jiné celá Evropská komise v čele s předsedou José Manuelem Barrosem. Prezidenti hovořili také o podpoře cestovního ruchu, o dopravě nebo o nadcházejícím summitu NATO. Ze schůzky podle prezidenta Komorowského vyplynulo, že Česko, Slovensko i Polsko podporují plán Severoatlantické aliance, který počítá se stažením zahraničních sil z Afghánistánu v roce 2014. Stávající české předsednictví ve V4 převezme Polsko. Varšava chce usilovat o to, aby země tohoto středoevropského seskupení států více slaďovaly společná stanoviska v rámci Evropské unie například v rozpočtové politice.