Prezident Václav Klaus promluvil v Senátu

Václav Klaus přichází v doprovodu předsedy Senátu Petra Pitharta (vpravo) na svou první návštěvu horní komory parlamentu ve funkci prezidenta, foto: ČTK

Poprvé v roli prezidenta republiky promluvil Václav Klaus ve čtvrtek v Senátu. A poprvé od vzniku horní komory parlamentu, ke které byl Klaus spíše skeptický, senátory ujistil o jejich důležitosti a nezastupitelnosti v legislativním procesu. Prezidentovo vystoupení sledoval Josef Kubeczka.

Václav Klaus přichází v doprovodu předsedy Senátu Petra Pitharta  (vpravo) na svou první návštěvu horní komory parlamentu ve funkci prezidenta,  foto: ČTK
Jelikož byl prezident Klaus v Senátu poprvé od chvíle, kdy před více než rokem stanul v čele státu, poděkoval nejprve těm, kteří mu v prezidentských volbách dali hlas. Těm ostatním slíbil:

"Ty zbývající se budu snažit přesvědčit v následujících čtyřech letech."

Ve svém projevu pak kritizoval příliš velký počet zákonů. Pozastavil se mimo jiné nad důsledky rychlých změn právního řádu, který se tak stává nepřehledným, nesrozumitelným a v současném rozsahu špatně aplikovatelným. Zákonů je daleko více, než je žádoucí, uvedl Klaus. Na místě je proto snaha o jejich zredukování.

"Setkávám se dokonce s poněkud provokativní tezí, že by v průměru bylo výhodnější a pro český právní řád lepší, kdyby byl každý další zákon zamítnut, než aby byl přijat."

Prezident zároveň varoval před nezamýšlenými doprovodnými důsledky přijímaných zákonů. "Nepodléhejme slepé víře, že pomocí nejrůznějších regulací, omezení či naopak selektivních zvýhodnění dosáhneme předem zvoleného cíle. Buďme si vědomi, že čím složitější je síť těchto zásahů, tím větší je riziko nezamýšlených důsledků,"řekl Klaus.

Mnozí senátoři se s jeho slovy ztotožnili. Pochopitelné je to u předsedy Občanské demokratické strany Mirka Topolánka.

Václav Klaus poprvé zavítal do Senátu ve funkci prezidenta,  foto: ČTK
"Já jsem rád, že prezident zvolil přesně tuto formu v Senátu, protože se nemusel věnovat jednotlivostem a všednímu dni. Věnoval se trochu nadčasově, nadhledově právě tomu legislativnímu procesu a právnímu řádu jako celku."

Mnohém více překvapil unionistický místopředseda Senátu, někdejší Klausův ministr vnitra Jan Ruml, který po prezidentově vystoupení řekl, že k základní myšlence jeho projevu nemůže mít výhrady.

"Lze v podstatě souhlasit i s tím, že máme příliš mnoho novel zákonů a my bychom měli být při legislativní činnosti pozornější a nezatěžovat náš právní řád nad míru, ale tvořit kvalitní zákony. S tím, myslím, souhlasit lze. Já, narozdíl od jiných kolegů, kteří to interpretují trošičku jako invektivu vůči zákonodárnému sboru, jsem to takto neviděl. Myslím si, že ten projev byl v pořádku."

Václav Klaus by si přál, aby se i Senát podílel na, jak řekl, "redukční dietě našeho příliš přetučnělého právního řádu". Předseda horní komory Petr Pithart chce proto upravit Ústavu tak, aby už Poslanecká sněmovna nemohla prosadit zákon odmítnutý Senátem a vetovaný prezidentem pouze nadpoloviční většinou všech svých členů, ale vyšším počtem hlasů. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek si zase umí představit, že by vláda připravila vyčištění právního řádu od zákonů, které jsou "mrtvé, staré nebo mimo realitu". Legislativní proces se ale podle něj nemůže zastavit.

Právníci si ale myslí, že redukovat právní řád není tak jednoduché. Nárůst počtu zákonů jde podle jejich názorů ruku v ruce s rozvojem moderního státu.