Prezident vytrvale odkládá podpis Lisabonské smlouvy

Foto: Evropská komise

Sice ve vší slušnosti, ale přece: prezident je ve sporu s vládou, kterou jmenoval ani ne před sedmi týdny. Nijak nepřekvapivým důvodem je Lisabonská smlouva o reformě Evropské unie.

José Barroso a Václav Klaus,  foto: ČTK
Senát s ní vyslovil souhlas tři dny před květnovým jmenováním nové vlády a nastupující premiér Jan Fischer uvítal ukončení ratifikačního procesu v parlamentu. Pár dní nato vyslovil přání, aby svůj podpis pod smlouvu přidal i prezident Václav Klaus. Ten však dává najevo, že spěchat nehodlá. Minulý týden, těsně před začátkem summitu unie v Bruselu, navíc hlava státu premiérovi napsala, že připravované záruky pro Irsko před opakovaným referendem o Lisabonské smlouvě chápe jako mezinárodní smlouvu, k níž vláda potřebuje prezidentovu plnou moc. Premiér odepsal, že půjde o mezivládní smlouvu a bez plné moci se obejde.

Unie pak záruky pro Irsko schválila, a Václav Klaus vznesl své výhrady: "Říkat na straně jedné, že se tím slibem nemění nic na Lisabonské smlouvě, no to je hloupost. Jestli se říká, že ač je tam napsáno, že zdaleka všechny země nebudou mít svého komisaře, teď najednou se slibuje, že budou, no tak každý normální člověk, žáček první třídy, ví, že to je změna Lisabonské smlouvy a že ji někdo slibuje. Takže je to změna a mohli bychom říkat další příklady."

Zdroj: Evropská komise
Není důvod k otevření ratifikace, zopakoval premiér Fischer. To tvrdí i ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle a dodává, že záruky pro Irsko nemění Lisabonskou smlouvu, pouze ji vysvětlují, dokonce i ve zmíněném případě o počtu komisařů.

Prezident zatím stále odkládá podpis Lisabonské smlouvy. Chce si počkat na rozhodnutí německého ústavního soudu, na výsledek referenda v Irsku, na podpis polského prezidenta a na případný výsledek nového jednání českého ústavního soudu: "Já určitě spěchat nebudu. Já určitě počkám, až všechny ty věci, o kterých jsem hovořil, a mezi to patří ústavní stížnost našich senátorů, já v každém případě počkám, až se uskuteční."

Skupina senátorů z ODS o novém posouzení smlouvy ústavním soudem hovoří už několik měsíců, žádný podnět však podán nebyl. A i když jeden z nich přiznal, že jde o zdržovací taktiku, senátor Jiří Oberfalzer hovoří o objektivních překážkách: "Máme připraveny některé základní body a některé analýzy. Vzhledem k tomu, že jeden z našich expertů utrpěl úraz, tak jsme se trošku zdrželi."

Referendum v Irsku, na které prezident stejně hodlá čekat, ale proběhne v říjnu, kdy by se měly konat i české sněmovní volby. Fischerův kabinet tak nemusí být poslední vládou ČR, která s hlavou státu vede při kvůli Lisabonské smlouvě.