Prezidenti V4 chtějí vstup svých zemí do Schengenu v roce 2007

Zleva: László Sólyom, Ivan Gašparovič, Václav Klaus a Lech Kaczyński, foto: ČTK

V Lánech se na dvoudenním summitu sešli prezidenti zemí Visegrádské čtyřky. Hovořili o oddalování vstupu do schengenského prostoru, o volném pohybu pracovních sil i o dalších otázkách Evropské unie. Dvoudenní summit hlav států Česka, Slovenska, Polska a Maďarska přímo na místě sledovala Martina Lustigová.

Zleva: László Sólyom, Ivan Gašparovič, Václav Klaus a Lech Kaczyński, foto: ČTK
Visegrádské seskupení funguje už patnáct let. Český prezident Václav Klaus uvedl, že společné cíle středoevropských zemí "nejsou prázdná množina": "Prostě jsou společné zájmy, vyplývají z naší geografické blízkosti, vyplývají z naší minulé zkušenosti, vyplývají z našeho členství v Evropské unii." A jak doplňuje slovenský prezident Ivan Gašparovič, spolupráce středoevropských zemí má stále smysl: "Všichni jsme navzájem potvrdili oprávněnost a také perspektivu našeho sdružení. O tom, že V4 nabývá svého postavení a také určité formy vážnosti a důležitosti, svědčí i to, že některé země, jako Rakousko, Slovinsko, Bulharsko, mají zájem vstoupit do V4. My ale nejsme statutárně organizovaná skupina, nabádáme je ke spolupráci v rámci plus."

Státy Visegrádské čtyřky budou společně usilovat o dodržení termínu pro rozšíření schengenského prostoru. Prezidenti se shodli, že všechny země Visegrádu jsou připraveny do schengenského prostoru vstoupit již v příštím roce. "Názor je jednotný. Všichni čtyři prezidenti zdůraznili Schengen jako naprostou prioritu a jistý pocit diskriminace, pokud by toto bylo oddalováno. To je unisono názor těchto čtyř zemí a je naprosto jasné, že bude prosazován a v tomto smyslu bude prosazován i společnou cestou,"uvedl Václav Klaus.

Středoevropské státy také velmi citlivě vnímají, že zdaleka ne ve všech starých zemích EU mohou jejich občané pracovat. Václav Klaus připomněl, že brzy se tato otázka pootočí - po vstupu Rumunska a Bulharska do EU se i státy Visegrádu ocitnou v pozici starších zemí, které cítí ohrožení svých pracovních trhů.

Václav Klaus s manželkou při návštěvě Slaného, foto: ČTK
Zatímco v otázce Schengenu jsou středoevropské státy jednotné, v pohledu na budoucnost Evropské unie se liší. Například Maďaři už - na rozdíl od nás - schválili euroústavu. "Odhaduji, že identické společné stanovisko Visegrádské čtyřky v této věci podle mého názoru nebude. Vidím evidentní odlišnost postoje Maďarska od dalších zemí." Státy Visegrádské čtyřky také podle prezidenta Klause vědí, že úvahy o brzkém přijetí eura jsou už věcí minulosti: "Všechny země jsou si velmi dobře vědomy toho, že to bude otázka daleko pozdějších termínů."

Prezidenti si během summitu našli čas i k bilaterálním jednáním. Například Ivan Gašparovič a Lászlo Sólyom se dohodli, že současné vzepjaté emoce mezi Slovenskem a Maďarskem budou tlumit při diskusích s vysokoškolskými studenty. Václav Klaus a Lech Kaczynski zase hovořili především o vnitropolitické situaci ve svých zemích.

Summitu se nevyhnulo diplomatické faux pas - maďarská vlajka byla v Lánech omylem zavěšena opačně. Lászlo Sólyom, Ivan Gašparovič, Lech Kaczynski a Václav Klaus ukončili dvoudenní setkání v České republice odhalením "prezidentské lavičky", která bude sloužit návštěvníkům parku lánského zámku. Nebude to jediná připomínka letošního summitu - ve Slaném, kde se prezidenti sešli v pátek dopoledne, zase zrekonstruovanou barokní kašnu nazvali Kašna čtyř prezidentů.