Prezidentova slova povzbuzení i varování

Václav Klaus přednesl 7. září na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny v Praze projev o směřování země, foto: ČTK

Poslanecká sněmovna v úterý zaznamenala desátou návštěvu prezidenta republiky. Zatímco Václav Havel byl v historii České republiky v dolní komoře parlamentu osmkrát, Václav Klaus přišel v roli hlavy státu podruhé. Naposled k poslancům promluvil před sedmi lety.

Václav Klaus přednesl 7. září na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny v Praze projev o směřování země,  foto: ČTK
V úvodu svého vystoupení Václav Klaus poznamenal, že není zastáncem oslabování ideového politického soupeření, věří prý ale v jeho kultivovanější a vyzrálejší podobu. Ústavnímu soudu vyčetl, že bezprecedentně zasáhl, když zrušil loňské chystané předčasné volby:

"Jde mi o autoritu parlamentu jako suveréna, jako primárního zdroje, z něhož vyvěrají a z nějž jsou odvozeny všechny další moci ve státě - tedy včetně moci výkonné a soudní. Pro demokracii je ničivé, bude-li pokračovat trend, který v posledních letech pozorujeme u nás i v celé Evropě, že si různá soudní tělesa pro sebe usurpují větší díl moci, než jim přísluší. Nesmíme se smířit s tím, že Ústavní soud, místo toho, aby ústavu vykládal, do základního zákona naší země samovolně zasahuje a nad rámec svých pravomocí ústavní zákony mění."

Prezident Klaus také varoval před automatickým přejímáním zákonů Evropské unie:

"Zvláště těch jejích částí, které se netýkají chodu společného evropského prostoru, ale které "shora" a často mimořádně necitlivě zasahují do výsostných a detailních pravomocí České republiky a zájmů jejich občanů. Je třeba dávat pozor i na to, že takzvané povinné přebírání norem Evropské unie v předcházejících letech v nemalém počtu případů krylo pokusy některých domácích politických sil vnášet do našeho právního prostředí prvky, které by při standardní parlamentní proceduře neměly šanci na úspěch."

Foto: ČTK
Po letošních parlamentních volbách podle prezidenta Klause "došlo k překreslení politické mapy" a nastaly překvapivé změny. Mezi nimi vypočítal odchod KDU-ČSL ze sněmovny i fakt, že dvě v posledním dvacetiletí nejsilnější strany na levici a pravici výrazně oslabily na úkor stran nových, které naopak získaly velmi silný mandát. Tuto situaci je podle Václava Klause třeba využít k prosazení tolik potřebných reformních kroků, na jejichž nutnost upozorňoval už před sedmi lety:

"Řekněme si to naprosto jasně: reforma veřejných financí, což je vlastně reforma vztahu státu a občana, zůstává zásadní věcí naší nejbližší budoucnosti. Je smutné konstatovat dnes, po sedmi letech, že i teď je tato tolik potřebná reforma vztahu občana a státu zásadní věcí naší nejbližší budoucnosti. Právě tuto reformu zůstali politici našim občanům po celou tuto dobu dlužni."

Poslancům a poslankyním Václav Klaus řekl, že mají "velkou příležitost vrátit sněmovně v očích veřejnosti vážnost, která jí patří".