Prezidentský pár navštívil karlovarský festival

Václav Havel na festivalu

A nyní se půjdeme podívat do západočeských lázní Karlových Varů, kde je v plném proudu mezinárodní filmový festival. Kolem dvouset projekcí zde zhlédlo více než 50 tisíc diváků. I když je léto v plném proudu, většina filmových představení je beznadějně vyprodána. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Václav Havel na festivalu
V pondělí prezident festivalu Jiří Bartoška přivítal prezidenta republiky Václava Havla. Ten se podíval na francouzsko-italský snímek Intimita a poté zamířil do improvizovaného stanu a objednal si vývar a bílé víno. Zde se k němu připojila manželka Dagmar a odpoledne ho čekal další film, tentokrát při uzavřeném promítání a to Nevěsta větru, v němž vystupují Alma Schindlrová a muži jejího života - skladatel Gustav Mahler, literát Franz Werfel a malíř Oskar Kokoschka. Prezident Václav Havel pro Český rozhlas uvedl, že osobní zkušenosti se mu do děje filmu nepromítaly.

"Ani bych tolik neřekl, že nějaké mé osobní zážitky či zkušenosti jsem v tom nalézal. Spíš jsem v tom nalézal dobu, kterou mám velmi rád - první třetinu dvacátého století v Rakousko - Uhersku."

Prezident festivalu Jiří Bartoška a herec Ben Kingsley
Posledním bodem návštěvy prezidentského páru byla večeře, kam byli pozváni Jiří Bartoška, oscarový britský herec Ben Kingsley a předseda poroty polský režisér Krzysztof Zanussi. I když pro prezidenta návštěva ve Varech končila, diváci se mohli ještě podívat mj. na českou premiéru amerického filmu Patnáct minut. Je to první hollywoodský snímek, ve kterém dostal jednu z hlavních rolí český herec Karel Roden.