Při summitu NATO panoval klid, obavy z demonstrantů se nenaplnily
Jako město duchů působilo v těchto dnech vylidněné centrum Prahy. Mnoho obyvatel totiž vyhnala schůzka vrcholných představitelů NATO na hory či chalupy, jiní prchli za zbytky tepla na jih. To vše v očekávání mohutných demonstrací, komplikované dopravy i bezpečnostní situace. Summit měl však překvapivě klidný průběh. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.
"Měli jsme při příjezdu velké problémy, i když jsme nevezli žádné zbraně. Drželi nás na hranicích dobrých pět hodin, aniž by nám někdo vysvětlil důvod - bylo to jen kvůli naší literatuře a transparentům. A tak si myslíme, že tu média v lidech vyvolávala strach. Takhle vychází ten teror naopak od vlády a policie, ne od demonstrantů."
Občanské právní hlídky, které monitorují dodržování práv při demonstracích, již dávno upozorňovaly na fakt, že nelze očekávat velkou účast. Na hranicích bylo zadrženo 350 lidí, nechápou tedy, proč policejní prezident mluví o vítězné válce. Někteří demonstranti si myslí, že policie přecenila počet opůrců úmyslně, aby mohla opravedlnit zvýšené náklady na vybavení bezpečnostních složek. Objevují se i spekulace o tom, že klid v ulicích je výsledkem dohody anarchistických uskupení, která se tak pokoušejí zesměšnit monstrózní policejní opatření. Ta kritizoval například novinář a bývalý disident Petr Uhl.
"Ta opatření, která jsou činěna proti těm demonstrantům jsou značně přehnána, protože tolik těch radikálů tady není. Oni nikdy neprotestovali proti NATO a to snad mohla policie vědět. Přesto ale jsou tady v podstatě manévry po Praze, které velmi vadí občanům města. Nepovažuji to za profesionální takto široce pojatá preventivní opatření. Možná je to také způsobeno tím, že vnitro chce posilovat svůj resort a policejní pravomoci a to také je ke škodě demokracie."
Rozsáhlá a v historii země bezprecedentní bezpečností opatření kvůli pražskému summitu NATO považují protestující, komunisté i prezident Václav Havel za nadbytečná. "Až z toho někteří státníci byli trošičku nervózní, jak to, že nikde nejsou žádní lidé a proč tady stojí jen tanky," prohlásil prezident. Ostatní politici však hodnotí bezpečnostní opatření jako přiměřená. Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím uvedl, že kdyby se něco stalo, následovala by opět kritika, že bezpečnost zajištěna nebyla. Naštěstí se při summitu nenaplnily ani obavy z teroristického útoku. Policisté sice v těchto dnech několikrát vyjížděli kvůli varovným telefonátům oznamujícím uložení výbušniny, které se však ukázaly jako plané.