Problémy a otázky okolo případného prolomení těžebních limitů zaměstnávají obyvatele severních Čech i politiky

Foto: www.czechcoal.cz

Název Horního Jiřetína byl v únoru v médiích skloňován velmi často. Severočeská obec je totiž ohrožena možným prolomením těžebních limitů. Další těžba hnědého uhlí by Horní Jiřetín i blízké Černice vymazala z mapy. Zájem médií i politiků vyvolala v polovině února informace, že ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský žádal ministerstvo životního prostředí, aby neposílalo Hornímu Jiřetínu peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod.

Výstavba čističky a kanalizace by stála okolo 290 milionů korun, 219 milionů by mohla obec získat z evropských fondů, necelých 13 milionů by pak šlo ze Státního fondu životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí i Horní Jiřetín odklad odmítají, o dotaci rozhodne ministerstvo financí. Navíc Horní Jiřetín patří mezi obce, které by měly mít do konce roku 2010 odpovídající čističku a kanalizaci už vybudovanou, jinak hrozí sankce.

Podle ministra průmyslu Tošovského by se ale mělo počkat, jak dopadnou jednání o prolomení těžebních limitů, které platí od devadesátých let.

""Mně by připadalo jako plýtvání penězi daňových poplatníků, čili obyvatel tohoto státu, abychom z jedné strany investovali do takovýchto projektů a z druhé strany potom za pár let přišli s tím, že tedy všechno tady odsud pryč."

Kdy a jaká vláda by o prolomení limitů těžby hnědého uhlí, mohla rozhodnout, ale zatím není vůbec jasné.

K výrokům ministra Tošovského se vyjádřil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. V otevřeném dopise požádal ministra, aby svůj postoj změnil, o prolomení limitů se podle něj dosud nerozhodlo, a proto není možné pohlížet na dotace jako na plýtvání. Paroubek také připomněl, že ČSSD prosazuje, aby bylo o limitech uspořádáno krajské referendum. Pro referendum je i hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

"Krajské referendum by bylo takové nejdůležitější, které by mělo proběhnout, než dojde k tomu, že budeme říkat ano, prolomíme limity. To znamená, že chceme znát názor občanů Ústeckého kraje, jich se to týká, těžko nám o tom bude rozhodovat někdo z Brna nebo jižních Čech."

Ilustračnífoto: Czech Coal
Podle průzkumu agentury SANEP s další těžbou na Mostecku nesouhlasí či spíše nesouhlasí zhruba 45 procent lidí, naopak asi 36 procent uvedlo, že souhlasí nebo spíše souhlasí. I podle respondentů průzkumu by o prolomení těžebních limitů měli rozhodnout místní občané v krajském referendu.

Někteří obyvatelé Horního Jiřetína už s těžaři jednají, podle prvních odhadů by za své domy mohli dostat až dva miliony čtyři sta tisíc korun. Jiní nechtějí o stěhování ani slyšet. Místostarosta obce Vladimír Buřt uvádí:

"My máme nějaké oficiální údaje, ty jsou staré třeba tři roky. Pak máme samozřejmě informace z našeho každodenního styku s obyvateli a myslíme si, že právě podle těch všech informací, které máme jako obec k dispozici, se ten poměr se příliš nemění. Opravdu je nějakých 70 % lidí, kteří chtějí zůstat v Horním Jiřetíně a nějakých 25 - 30% lidí, kteří chtějí vyjednávat nebo už vyjednávají s těžaři na nějakém odškodnění či odsunu."