Proč se Francouzi učí česky?

lotrinsko.jpg
0:00
/
0:00

Kde se v Lotrinsku na východě Francie vzali Češi? A kde se bere zájem tamějších Francouzů o češtinu? I o tyto otázky se při své návštěvě Lotrinska zajímala Alena Gebertová z francouzské redakce Radia Praha. Jeden z rozhovorů, který tam natočila, pro české vysílání zpracoval Peter Gabaľ.

Jen od letošního března existuje Francouzsko-česká asociace v Nancy. Jak ale říká její předsedkyně Lea Hansch-Šabršulová, krátkost tradice nijak neomezuje aktivity asociace:

"Náplň této asociace je už velice bohatá. Máme kursy češtiny pro Francouze, míníme také mít kursy francouzštiny pro Čechy, kteří sem přijíždějí a kteří francouzštinu neznají. Pochopitelně různá setkání, cesty do České republiky, výstavy, koncerty, ochutnávky české kuchyně, českého piva, českého vína. Naše aktivity nemají omezení."

Členy asociace, jak už název napovídá, jsou Francouzi i Češi. Jak ti se vlastně dostali do Lotrinska na východě Francie?

"V Lotrinsku jsou Češi, protože před II. světovou válkou sem přišli za prací, takže jsou tady jejich synové, jejich děti; jsou zde lidé, kteří zde zakotvili po roce 1968; jsou zde mladé dámy, které se sem provdaly; jsou zde Češi, kteří zde pracují."

Kursy češtiny, které se dnes vedou pod hlavičkou Francouzsko-české asociace, ale nejsou v Nancy žádnou novinkou, říká Lea Hansch-Šabršulová.

"Jsem velice ráda, že jsme mohli založit první kurs češtiny, který fungoval v Lotrinsku, je tomu více než deset let, a to bylo v rámci družby mezi městy Ludres a Domažlice. Tam mám stále věrné posluchače, kteří už mluví česky a češtinu si pořád prohlubují. A v rámci asociace máme teď kurs začátečníků, do kterého chodí asi deset posluchačů."

Francie s Českou republikou bezprostředně nesousedí a zájem Francouzů v Lotrinsku o češtinu je do jisté míry překvapivý. Už několik let je totiž možné studovat ji na universitě v Nancy. Přesto jsou zde i zájemci, kteří netouží po diplomu a specifické odbornosti, jen se prostě chtějí domluvit česky. Proč? Důvody jsou pestré.

"Proč se učit česky? Protože máme v Čechách přátele a chceme se s nimi domluvit. Protože pojedeme do Čech pracovat. Protože jsme našli v Čechách dívku a chceme s ní komunikovat lépe. Je to vždy otázka jazykové komunikace."