Prohlédněte si obrazovou kroniku metropole na výstavě Praha fotografická

Prague

Skoro 300 fotografií od zhruba 80 autorů si může prohlédnout návštěvník Staroměstské radnice, kde až do konce srpna probíhá výstava Praha fotografická 2009. Průvodkyní po výstavě nám bude Věra Matějů, předsedkyně Svazu českých fotografů.

"Je to výstava vítězných a vybraných snímků ze soutěže, která se koná už 13 let a je to soutěž fotografií o Praze. My tady máme pět kategorií, které se každým rokem naplňují.

Cenu Svazu českých fotografů získal Jakub Kencl za fotografii Metro Prosek
Je to krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Kronika hlavního města, Problémy Prahy a speciálně městská část Smíchov plus máme jednu zvláštní kategorii a to je téma dopravy. Lze tady vidět fotografie ze všech těchto oblastí, jak ty klasické hezké fotografie Prahy tak i to, jak lidé v Praze žijí, co jim na ní vadí. Ta výstava i soutěž je otevřená všem fotografům - amatérským i profesionálním, každý, kdo má pocit, že může něčím přispět na to téma Praha jako hlavní město, jako proměna, tak se může zúčastnit. Razíme takové heslo: Letos si můžete výstavu prohlédnout a příští rok se můžete zúčastnit a mít tady pověšenou fotografii. Vlastně podmínkou pro tu účast v soutěži je, že to nesmí být fotografie starší než jeden rok, takže vždycky každý rok vystavujeme jen to, co se v tom roce událo. Hodně zajímavé je to, že tím ti fotografové vytvářejí takovou obrazovou kroniku toho města. Mnohé z těch věcí v okamžiku, kdy je tady vidíte na výstavě, už neexistují."

Mohly bychom se podívat na některé fotografie, které by stály za zmínku?

"Ano, určitě...Tohle třeba je jedna z vítězných sérií Lucie Svobodové, to je život na sídlišti. Tady naproti máme téma zvířátka a lidé, to je první cena tady v té kategorii a jsou to myslím velmi citlivě udělané černobílé fotografie od autora Tichého. Máme mnoho fotografií z dopravy, máme tady i fotografie z určitých událostí: scénické večery, prodloužená, tváře demonstrací, takže je to velmi rozmanité."

Jedna ze sekcí se věnuje problémům Prahy, objevují se stále tytéž problémy? Tady vidíme nepořádek, zničené domy, kontejnery, počmárané domy...Jsou ty zachycené problémy stále stejné?

"Myslím si, že je to až překvapivé, že ano. Člověk by řekl, že za tu dobu od revoluce by některé problémy mohli vyřešit. Je to ale dané i tím tématem: zadáte téma a fotograf jde a hledá to, co je problém. Tady třeba stojíme před fotografiemi znečištěné Vltavy. Je to velmi populární kategorie, jak se říká, každý umí kritizovat a lidé jsou schopni najít nejrůznější problémy. Někdy jsme si v porotě říkali, v čem ten problém vlastně je."

Výstavu představila členka poroty soutěže Praha fotografická 2009 a předsedkyně Svazu českých fotografů Věra Matějů.