Projekt Poslední adresa připomíná oběti komunistického režimu
Ulice Úvoz, Trojická, Krátkého nebo Eliášova - všude tam naposledy bydleli lidé, kteří se stali obětí komunistického režimu a domů se už nikdy nevrátili. Jejich osudy teď připomíná projekt Poslední adresa, který byl v Česku spuštěn 27.června, na Den památky obětí komunistického režimu.
"Jedná se o poslední adresu lidí, kteří byli z politických důvodů zatčeni a na tuto adresu se už nikdy nevrátili. Buď byli popraveni, nebo jejich život skončil jiným způsobem v soukolí totalitního režimu."
Oběti dvou totalit z jednoho domu
První tabulka je umístěna na poslední adrese studenta právnické fakulty Veleslava Wahla, který byl zatčen v září 1949 a popraven 16. června 1950. Na stejném místě už najdeme také jeden z kamenů zmizelých, které připomínají oběti 2.světové války. Zdejší "stolperstein" byl položen na památku Josefa Růžičky, který zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.
"Tuto adresu jsme vybrali shodou okolností. Zajímal nás osud Veleslava Wahla. To, že ve stejném domě žil Josef Růžička, který byl shodou okolností otcem Wahlovy manželky, také politické vězenkyně Taťány Růžičkové, je náhoda. My to ve svých materiálech akcentujeme, ale stále platí, že jak „stolpersteiny“ tak tabulky Poslední adresy mají vyzvednout zmařený lidský život v důsledku politického procesu. Souvislost, která tady je, je souvislostí přirozenou. Jaký bude její výklad, záleží na každém z nás."
Oběti komunistického režimu si lidé v úterý připomněli na mnoha místech, třeba u pomníku na pražském Újezdu nebo přímo v areálu pankrácké vazební věznice.