Propad letošní sklizně ovlivní ceny vína

Hrozen

Ceny moravského vína půjdou v příštím roce nahoru. Na vině je očekávaný výrazný propad letošní sklizně. Tématu se věnoval Jan Hloch v rozhovoru s předsedou Svazu vinařů ČR Jiřím Sedlem.

Jiří Sedlo
Pane předsedo, vinaři očekávají v letošním roce výrazný propad sklizně. Podle odhadů sklidí na vinicích zhruba o polovinu méně hroznů než je průměr v posledních deseti letech. Jaký by to mělo mít vliv na cenu vína v příštím roce?

"Už teď se projevuje navýšení ceny hroznů. Dá se očekávat, že se to nějakým způsobem promítne i do vína, ale do jaké míry teď nejsem schopen říct. V každém případě zvýšená cena nepokryje náklady pěstitelů. Cena vína v obchodech by se mohla zvednout mezi pěti až deseti procenty."

Jak dalece se při tvorbě ceny bude kalkulovat s tím, že je tady dnes už velmi široká nabídka i zahraničních vín?

"Právě proto nepočítám s tím, že by se zvýšila cena tak, aby se promítla zvýšená cena hroznů. Také pěstitelům se nepromítly do ceny hroznů jejich skutečné náklady v plné výši, ale pouze částečně. Obdobně tomu bude u zpracovatelů, u producentů vína."

Myslíte si, že když bude úroda tak slabá, může jít o kvalitní ročník?

"Velmi často se stává, že když je nízký výnos, tak je vysoká kvalita, ale může tomu být i jinak. Dneska mám sklizenou polovinu hroznů a druhá polovina ještě visí na keřích."

Tím, že se očekává poloviční výnos oproti průměru posledního desetiletí, zaznamenáváte od větších odběratelů už objednávky, protože mají strach, že se k lahvím, se kterými kalkulují, nedostanou?

"Menší náznaky byly patrné u Svatomartinského, protože se obávali, že ho bude málo, což se může stát. Tím, že se opozdila sklizeň, tak nebude Svatomartinského takové množství, jak by ho bylo potřeba."

Myslíte si, že se tak slabý rok z hlediska úrody může v nejbližších letech opakovat?

"Já nevím, v Bibli je něco o sedmi letech neúrody. My doufáme, že se něco takového opakovat nebude. Stává se, že několik let po sobě jsou horší roky a pak se to zase zlepší. Dva dobré roky jsme měli, minulý rok už byl podprůměrný a teď je špatný, tak doufám, že se to otočí."

Pokud ne, ohrozilo by to možnost fungování vinařů, především na Moravě?

"Réva je poměrně trvalá kultura. Když vysadíte vinici, tak s ní počítáte 25 až 30 let. Jeden dva roky by pěstitele neměly úplně zlikvidovat, ale nikomu to nepřidá."