Protikorupční nadace oceňovala

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Za malé miliony stop velkým rozkradeným miliardám," shrnul cíle Nadačního fondu proti korupci jeden z jeho zakladatelů, herec Jan Kraus. Cílem fondu je odměňovat lidi, kteří upozorňují na korupci a aktivně proti ní bojovat.

Ondřej Závodský a Libor Michálek  (vpravo),  foto: ČTK
Fond měl před svým vznikem problémy s registrací. Soud totiž boj proti korupci nejdříve neuznal jako veřejně prospěšnou činnost. Fond založil úspěšný podnikatel Karel Janeček společně s majitelem pivovaru Stanislavem Bernardem, hercem Janem Krausem, ekonomem Tomášem Sedláčkem a někdejším rozvědčíkem Karlem Randákem. "Situace u nás je taková, že lidé, kteří se něčeho odváží, to velmi často odnesou a nemají z toho žádný prospěch. Myšlenka byla podpořit lidi, kteří se odváží proti korupci něco udělat," uvedl Karel Janeček, když ve středu předával ceny ve výši půl milionu a sto tisíc korun prvním dvěma mužům, kteří upozornili na možnou korupci ve státní správě. Fond ocenil Libora Michálka, bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí, a Ondřeje Závodského, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra. Karel Janeček také vysvětlil, jakou další podporu je Nadační fond proti korupci schopný poskytnout:

Zleva Karel Randák,  Jan Kraus,  Stanislav Bernard,  Monika Vondráková,  Tomáš Sedláček a Karel Janeček,  foto: ČTK
"Tento Nadační fond bude nejen dávat odměny, ale bude dávat i morální a mediální podporu těm, kteří se něčeho odváží. Budě pro korupčníky těžké vzít jim slovo, protože Nadační fond je podpoří. Poskytne i právní služby."

Důvody své účasti na založení protikorupčního fondu vysvětlil i Stanislav Bernard:

"Vidím tady to, že celá společnost se dostává do situace, kdy na jedné straně máme stamiliardové schodky rozpočtu, jinými slovy se zadlužujeme, zadlužujeme naše děti, a na druhé straně už každý normální člověk v této zemi ví, že se tady krade ve velkém, že tady krade kdekdo, že celá ta země je prostě prorostlá korupcí. A jak proboha chcete po lidech, aby se uskromnili, když vidí všude kolem sebe podvody, zlodějinu a lumpárny?"

Nadace podle Stanislava Bernarda nebude přijímat sponzorské dary od politických stran a s politiky hodlá spolupracovat jen za předpokladu jejich skutečného zájmu a ne "přiživování se na tiskových konferencích".

Podle člena správní rady Nadačního fondu proti korupci a bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka patří mezi cíle fondu odhalování korupce s významným ekonomickým dopadem na veřejnou správu a podpora projektů odhalujících korupci. Vysvětlil také, jak bude tento fond financován:

"V první fázi to financují především zakladatelé fondu, tedy konkrétně pan Janeček, jeho firma a společníci firmy. Do budoucna samozřejmě počítáme s příspěvky. A počítáme s příspěvky samozřejmě nejenom od fyzických osob, ale i od právnických osob."

Norman Eisen,  foto: ČTK
Kromě přímé podpory lidí, kteří s korupcí bojují, bude snahou nově vzniklého Nadačního fondu také docílit zrušení listinných akcií na majitele. Jak ale upozornil předseda české pobočky Transparency International David Ondráčka, velkým systémovým problémem zůstává v Česku ochrana oznamovatelů korupce:

"V době, kdy někdo prostě na něco upozorní, hned potom mu hrozí, že přijde o místo a že bude perzekvován. V té chvíli potřebuje zásadní pomoc. A pokud potom přijde zpětně nějaká odměna, která ho ocení a upozorní na jeho čin veřejnost, tak to je dobře. Právní ochranu ale potřebuje v době, kdy mu hrozí, že přijde o práci a třeba o existenci."

Nový americký velvyslanec v Praze Norman Eisen snahy Nadačního fondu proti korupci otevřeně podpořil. "Věřím, že každý člověk má právo žít v zemi bez korupce, takže bojujete za důležité lidské právo," poznamenal diplomat. Zdůraznil nutnost vytvořit systém podpory těch, kteří na korupci upozorní. "Jsem rád, že jsem v Praze v době, kdy česká občanská společnost začíná proti korupci vystupovat," prohlásil Norman Eisen. Českým politikům doporučil, aby využili této možnosti a prosadili takové pojistky, aby "systém zůstal čestný". Korupce podle něj ohrožuje ekonomickou spolupráci, protože odrazuje zahraniční investory, snižuje produktivitu práce i růst pracovních míst.