První proces v Česku s člověkem propagujícím komunismus

Levicový radikál David Pěcha 26.8. před soudem v Šumperku, foto: ČTK

Šumperský okresní soud se v úterý vůbec poprvé v naší historii zabýval případem člověka obžalovaného z propagace komunismu. 25letý extrémní levicový radikál David Pěcha se toho měl dopustit tím, že v utralevicovém časopise Pochodeň zveřejňoval v letech 1999 a 2000 články s výzvou k opětovnému nastolení komunistického režimu i za cenu násilí. Proces sledoval Josef Kubeczka.

David Pěcha ve svém samizdatovém časopise Pochodeň i na internetu vyzýval ke znárodnění majetku, návratu ke starým pořádkům i za cenu ozbrojeného násilí. Obžaloba ho viní ze tří trestných činů: propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, pomluvy a šíření poplašné zprávy. Pěcha svou vinu popírá a tvrdí, že jde o politický proces a že je obětí současného režimu:

Příznivci Davida Pěchy demonstrující před budovou Okresního soudu v Šumperku,  foto: ČTK
"Obžaloba v případě mé osoby není na místě. Já se cítím jako svědek skutečného porušování lidských práv, které má na svědomí, dle názoru naší strany, tento společenský systém. Já zde odhaluji, že v tomto společenském systému vůbec neplatí Listina základních práv a svobod, vůbec neplatí svoboda slova, vůbec neplatí svoboda vyjadřování. Pouze taková, která by podporovala tento společenský systém, pouze taková, která by stála na jeho straně a která je něčím, co se dneska nosí."

Politologa Miroslava Mareše jsem se tedy zeptal, zda v kauze Pěcha skutečně jde o propagaci komunismu, anebo je flagrantně porušována svoboda slova:

"Tady samozřejmě záleží na současných českých zákonech, protože ty umožňují stíhat za propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody občanů nebo, podle nového znění paragrafů, práva a svobody člověka. Nicméně z obecného hlediska se zdá, že tyto paragrafy působí české justici řadu problémů, ať už se to týká případů pravicového nebo levicového extremismu. Mým osobním názorem je, že by se Česká republika spíše měla blížit americkému modelu demokracie a stíhat teprve nějaké bezprostředně hrozící násilí, bezprostředně hrozící nebezpečí teroristického útoku, puče nebo něčeho podobného, směřujícího k ohrožení nebo odstranění demokracie."

Mnozí pozorovatelé poukazují na skutečnost, že česká policie někdy i tvrdě zakročuje proti projevům pravicových extremistů, ale extremismus levicový ji nechává klidnou. Zajímal mě proto názor vydavatele Michala Zítka, který už opakovaně stál před soudem proto, že vydal bez patřičného komentáře knihu Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Zeptal jsem se ho, zda se cítí být na jedné lodi s Davidem Pěchem:

"Ono to je o hodně složitější, protože já jsem vydavatel a svoje politické názory nešířím. To zaprvé. Za druhé jsou spíše liberální, takže z této pozice ne. Ale z pozice člověka, který chce poslouchat ty ostatní, a vlastně Hitlera jsem vydal právě proto, že jsem si ho chtěl přečíst, tak si samozřejmě chci přečíst i Pěchu. Chci si přečíst v podstatě každého, kdo si myslí, že má komu co říct, a chci si udělat obrázek o tom, jestli s tím člověkem dále komunikovat, jestli mu věřit, jestli má smysl od něj číst něco dalšího a podobně. Pokud to Pěchovi zakážeme teď, tak kdo bude zítra?!"

Soud s Davidem Pěchou bude pokračovat 23. září.