První reakce českých občanů - Chceme pomoci!

Chceme pomoci! Taková byla první reakce českých občanů. Jak nám potvrdila mluvčí české pobočky mezinárodní humanitární organizace ADRA Jana Raková, na tuto organizaci se už od úterního odpoledne obrátila řada lidí s nabídkou pomoci. Dále pokračuje Jaromír Marek.

"Máme řadu dobrovolníků, nejčastěji nabízejí svoji pomoc, chtějí přidat ruku k dílu. Například se nám přihlásila zdravotní sestra z České Lípy, která nám telefonovala, že by si to vyřídila v práci a jednak, že by byla schopna si zajistit vízum. těch lidí ochotných hned pomoci je celá řada."

Podle Jany Rakové čekají na pokyna a požadavky z centrály, která shodou okolností sídlí právě ve Washingtonu. Zatím není jisté, zda čeští záchranáři do spojených států odcestují. Více Jana Raková.

"Jak známo, zatím jsou pozastaveny všechny lety do USA a záchranářů je na místě poměrně dost, takže nevíme zda pomoc bude v oblasti záchranářských prací. Je to gesto sounáležitosti, záchranáře máme a jsou připraveni okamžitě pomoci."

Připravenost pomoci obětem tragédie vyjádřila i Česká katolická charita. Pokračuje její mluvčí Marta Fischerová.

"Při podobných katastrofách funguje zavedený mechanismus, kdy do 48 hodin vyhodnotí místí Charita požadavky na pomoc a prostřednictvím Charitas Internacionalis, což je mezinárodní sdružení charitativních organizací, rozešle výzvu charitám na celém světě. Takovou situaci jako včerejší obrovské neštěstí jsme ještě nezažili. Nemáme žádné informace, které by nám pomohly rozhodnout se jak pomoci. Čekáme stále na vyjádření americké Charity, která bude specifikovat potřeby. Česká Charita je připravena okamžitě na tyto potřeby reagovat."

Svoji připravenost pomoci vyjádřila i záchranářská kynologická jednotka, specializovaná právě na vyhledávání osob v sutinách domů. "Každý máme sbaleno a můžeme letět třeba hned!", uvedl vedoucí zásahové jednotky, která má 18 speciálně vycvičených psů Jaroslav Sedlák. O tom, zda a jaký charakter bude mít pomoc Spojeným státům se rozhodne v nejbližší době.