První vakcíny by mělo mít Česko koncem roku, polovina lidí očkování odmítá

Foto: Daniel Schludi, Unsplash / CC0

Do konce letošního roku by do Česka měly dorazit první tisíce dávek vakcíny na covid-19 schválených pro Evropskou unii. Informoval o tom ministr zdravotnictví. V prvním čtvrtletí ministerstvo očekává, že by mohla být očkovací látka asi pro milion lidí. V Česku ale lidé vakcínám příliš nevěří. Podle průzkumu téměř polovina očkování odmítá.

Odborníci i opoziční politici kritizují vládu za to, že Česko není na rozdíl od okolních zemí na očkování dostatečně připraveno. Očkovací strategie není podle nich dostatečně podrobná a na některé důležité otázky vůbec neodpovídá. To ale odmítl ministr Jan Blatný (za ANO).

Jan Blatný,  foto: ČTK / Roman Vondrouš

"Česká republika bude vakcinovat, bude vakcinovat včas a bude na to připravená,“ prohlásil ve středu po návštěvě několika nemocnic v Praze, kde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zjišťovali, jak jsou připravené na očkování.

Ministr informoval, že v rámci Česka bude zhruba 200 očkovacích center ve zdravotnických zařízeních a očkovat bude také asi 5 tisíc lékařů v ordinacích. Podle něj není nutné, aby Česko stavělo po vzoru Německa očkovací centra. Kdyby připravované kapacity nestačily, může se to podle něj řešit využitím stávajících prostor, které byly kvůli pandemii již vyčleněny. „Pokud se týká velkokapacitních očkovacích center, tak jsou v záloze polní nemocnice v Praze a Brně," poznamenal.

Vakcíny budou podle něj dodávany do Česka postupně podle kalendáře, který stanovila Evropská léková agentura. První dodávka je předpokládána koncem roku. Měla by obsahovat 10 tisíc vakcín a očkování začne neprodleně. Jako první budou očkováni zdravotníci v nemocnicích. V prvním kvartálu příštího roku pak přijde do Česka dávka zhruba pro milion osob. „Podle kalendáře jsme schopni zajistit včasné aplikování všech těchto dávek,“ uvedl Blatný.

Ilustrační foto: Angelo Esslinger,  Pixabay / CC0

Podle vládní strategie by očkování mělo být zajištěno pro zhruba 6,9 milionu lidí v Česku. Má být dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. V první fázi se počítá s očkováním lidí starších 65 let, kteří patří mezi nejrizikovější skupiny, lidí s vážnými onemocněními a nejvíce ohrožených zdravotníků.

Očkovat se chce nechat 40 procent lidí

Očkování proti covidu-19 je podle odborníků jedinou cestou, jak se vrátit k normálnímu životu společnosti. K získání kolektivní imunity musí být proočkovaných 65 až 70 procent populace.

Přemysl Čech,  foto: Tomáš Roček,  ČRo

Lidé v Česku ale vakcínám příliš nevěří. V průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas odmítlo vakcinaci 47 procent lidí. Souhlasilo by s ní 40 procent dotázaných. Zbytek respondentů zatím neví.

Hlavním důvodem, proč by se lidé nechali očkovat, je ochrana vlastního zdraví a zdraví blízkých. Odpovědělo tak asi 80 procent dotázaných. Další nejčastější důvody jsou cestování nebo zrušení povinnosti nosit roušku.

"Možnost neomezeného cestování jako důvod k očkování uvedlo 28 procent respondentů. Povinnosti nosit roušku by se rádo zbavilo 25 procent. Ze solidarity by se nechalo očkovat 23 procent respondentů," přiblížil ředitel Medianu Přemysl Čech.

Vstřícnější k vakcíně jsou podle průzkumu muži. „Mužů by se nechalo očkovat 45 procent. Ve vyšší míře by se též nechali očkovat vysokoškoláci,“ dodal Čech.

Neznám lepší ochranu

Pro skoro dvě třetiny odpůrců vakcíny nehraje roli ani fakt, že by očkování vyžadoval a zaplatil jejich zaměstnavatel. Ministr zdravotnictví už dříve uvedl, že ti, kdo se očkovat nenechají, nebudou nijak sankcionováni.

Očkování je ale podle něj jediná a nejefektivnější cesta, jak zvítězit nad koronavirem a začít žít zase běžným životem.

„Lidéjí často mívají z očkování obavy. Ve společnosti se poslední dobou množí dezinformace o očkování. To dokáže napáchat mnohdy více škody než pandemie samotné nemoci. Pokud jde o očkování obecně, máme doložené, že nás některé nemoci, ať už jde o spalničky, záškrt nebo třeba pravé neštovice, nepoložily takříkajíc na lopatky právě díky vakcínám. Jako lékař neznám lepší ochranu, než je právě očkování,“ uvedl ministr Jan Blatný.