První venkovský orloj je v Kryštofově údolí

Orloj v Kryštofově údolí, foto: Hadonos, CC BY-SA 3.0 Unported

Vesnička Kryštofovo údolí se může pochlubit prvním venkovským orlojem. Je na něm 22 figur a stal se pro turisty novou atrakcí.

Kryštofovo údolí
Kryštofovo údolí pod horou Ještěd je jednou z mála našich obcí, kde se podařilo dochovat zbytky staré lidové sudetoněmecké architektury. K zajímavostem jako je barokní kostelík nebo muzeum betlémů teď přibyla další atrakce - orloj.

Nejznámějším orlojem v Česku je samozřejmě ten na Staroměstském náměstí v Praze, další je v Olomouci a chystají se na něj i v Jihlavě. Orloj v Kryštofově údolí je však první vesnický. Duchovním otcem, návrhářem, stavitelem a investorem orloje je Martin Chaloupka. Orloj vznikl ze staré trafostanice, která obci dělala spíše ostudu.

"Jsou na něm osazeny dvě statické figury - Barborka a sv. Kryštof, máme rozpohybovaného ponocného, který zvedá trubku k ústům a kolem něho obíhá pejsek."

Když odtroubí ponocný, spustí se na orloji nejdůležitější činnost na vsi: krmení a napájení dobytka. Následuje dvanáct apoštolů, jak je známe z pražského orloje.

Orloj v Kryštofově údolí, foto: Hadonos, CC BY-SA 3.0 Unported
Nápad na využití někdejší trafostanice dostal Martin Chaloupka asi před sedmi lety. A přišel s tím na zastupitelstvo. Právě pochybnosti lidí ho spíš motivovaly. Trafostanici koupil a začal jednat. V září roku 2006 se konečně podařilo získat stavební a další nezbytná povolení, aby se z bývalé trafostanice stal orloj. Na jaře 2008 získal dotaci z krajského úřadu, ze které byl uhrazen odbíjecí stroj se dvěma zvony. Přes léto se Martinovi Chaloupkovi podařilo zprovoznit pumpování vody na spodním reliéfu, a nakonec byl v září doplněn reliéf slunečních hodin na jižní fasádě.

Orloj v Kryštofově údolí, foto: Václav Žmolík, ČRo
Aby se nápad s orlojem mohl uskutečnit, bylo třeba dát dohromady partu nadšených a zručných odborníků: figury jsou dílem řezbáře Václava Plechatého. Autorem pohybových mechanik je Jiří Otmar. Ten se chtěl co nejvíce vyhnout elektronice a proto většinu součástí ovládá elektromotor pomocí soustavy řetězů a řemenů. Všechny díly vznikly zdarma v zámečnické dílně Františka a Petra Budákových. Zajímavé jsou i kovářské prvky.

"To je práce uměleckého kováře Jana Nikendaye. Mimo jiné dělal třeba na liberecké radnici rytíře."

Každá figura má také svého patrona - politiky, herce i moderátory.

"Jiří Lábus má selku, jak je zvyklý z těch Vávrových, které dělá, Jiřinka Bohdalová má kravku, Marcelka Augustová moderátorka z České televize má slepici."

Orloj odbíjí každou čtvrthodinu, čas je řízen satelitem. Protože je unikátní zařízení nějakou dobu ve zkušebním provozu, řada lidí už se přijela do Kryštofova Údolí na venkovský orloj podívat a nešetří chválou.

10
50.773372230000
14.932737350000
default
50.773372230000
14.932737350000