Radio Praha vyvezlo český rock do Evropy

Konzert der Gruppe Zrní im Berliner Kleisthaus

Abychom byli konkrétnější, tak vítězka naší soutěže, kladenská kapela Zrní, si koncem minulého týdne zahrála v Berlíně, což byla součást její ceny. Soutěž Český rock do Evropy v únoru vyhlásil Český rozhlas ve spolupráci s časopisem Rock a Pop a Českým centrem Berlín.

Martin Krafl (vpravo)
S tímto nápadem přišel šéfredaktor Radia Praha Gerald Schubert. Podle něj vysílání Českého rozhlasu do zahraničí exportuje zprávy a publicistiku, ale poměrně málo času věnuje muzice.

Kapela Zrní
"Já jsem si myslel, že by bylo dobré jednou 'exportovat' celou skupinu. A zároveň je to způsob, jak nás trochu prezentovat i tady vůči české veřejnosti. Protože většina Čechů tady v České republice ani neví, že Český rozhlas vysílá do zahraničí, protože cílová skupina samozřejmě žije v zahraničí. Tak jsem si myslel: to by byla příležitost spojit síly zahraničního i domácího vysílání."

Radio Praha našlo spojence ve zpravodajském Radiožurnálu, hudebním Rádiu Wave a čtyřech regionálních stanicích, kteří soutěž propagovali na domácí půdě spolu s časopisem Rock a Pop a speciální internetovou stránkou na serveru Radia Praha. Písničku poslalo neuvěřitelných 235 českých amatérských kapel, ze kterých odborná porota vybrala finálovou desítku. Hlasování posluchačů a čtenářů pak rozhodlo o vítězství skupiny Zrní, která tak získala možnost zahrát si v zahraničí. Schubert pokračuje:

Koncert v berlínském Kleisthaus
"Na to jsem já sehnal dalšího partnera, to byl Martin Krafl, bývalý mluvčí Václava Havla, později pak mluvčí České televize, který je teď ředitelem Českého centra v Berlíně. Ten do toho rád šel, protože to také považoval za dobrý nápad. Martin Krafl kapele organizoval a financoval veškeré zázemí, transport do Berlína, místo, kde se ten koncert může odehrávat."

Kapela Zrní v berlínském Kleisthaus
Tím byl berlínský Kleisthaus, kde Martin Krafl kapelu i osobně uvedl na pódium. "Celý koncert považuji za velmi úspěšný. Bylo tam zhruba 300 lidí, z toho asi 250 místních, a 45 českých fanoušků skupiny Zrní se do Berlína dostalo autobusem, který jsme organizovali my, protože jsme si mysleli, že to je dobré gesto, nejenom poslat do Berlína tu skupinu, ale i jejich fanoušky, kteří dokonce měli ještě před koncertem možnost se procházet po Berlíně,"říká Schubert.

"Já myslím, že se to určitě vyplatilo. Protože nejenom že jsem si to užila, ale bylo to všechno hezký, prošla jsem se s kamarádama, hezký památky... Koncert byl super a hrozně moc se mi to líbilo," potvrdila jedna z fanynek předešlá slova Geralda Schuberta. Podle něj se o návštěvnost kromě Českého centra v Berlíně logicky staralo i samo Radio Praha: "V rámci našeho německého vysílání jsme odvysílali různé anonce a příspěvky, že to bude, tak snad máme i v Berlíně posluchače, kteří to slyšeli a kvůli tomu přišli."

Skupinu Zrní teď ještě čeká 9. července koncert v pražském Karlíně, kde má Český rozhlas své studio A.

Foto: Gerald Schubert

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio