Rakouští odpůrci Temelína opět blokovali hraniční přechody

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín z neděle na pondělí více než šest hodin blokovali provoz na hraničním přechodu Dolní Dvořiště-Wulowitz a o něco kratší dobu na přechodu Studánky-Weigetschlag. Protestovali tak proti veřejnému slyšení o této elektrárně, které se má konat v úterý ve Vídni. Další podrobnosti má Josef Kubeczka.

Až do pondělní druhé hodiny ranní byl neprůjezdný hraniční přechod Dolní Dvořiště-Wulowitz. Původně povolená blokáda asi jednoho kilometru silnice E 55 se po dvou a půl hodinách změnila v nepovolenou ve chvíli, kdy členky organizace Matky proti atomovému nebezpečí z rakouského Freistadtu černo-bílými páskami a svými těly přehradily silnici ještě před vjezdem na objížďku, která umožňovala řidičům blokádu objet. Několik desítek policistů jenom přihlíželo. Krátce před jedenáctou hodinou nedělního večera policisté začali podle příkazu okresního hejtmana z Freistadtu prověřovat dokumenty demonstrantů a fotografovat je polaroidy. Hejtman také upozornil demonstranty, že jim hrozí pokuta ve výši 300 až 3 tisíce šilinků. Ti ale neuposlechli a setrvali na místě až do druhé hodiny ranní. Na přechodu Weigetschlag-Studánky došlo k úplné blokádě provozu jen na půl hodiny kolem půlnoci.

Úterní veřejné slyšení o temelínské jaderné elektrárně, které bylo příčinou další blokády hranic, považuje Josef Neumiller, šéf hnutí Stop Temelín, za frašku:

"To není vážný dialog. Mimo to, jestli k tomu veřejnému slyšení mají falešné dokumenty o výsledcích zkoušek jako podklady, pak je to fraška. Platí však, že my chceme ty doklady. Jestli je to ale past, pak jsme všechno ztratili, protože není pravda, co tam psali. Je to propaganda především."

Po demonstraci u česko-rakouských hranic a následné blokádě chtějí odpůrci jaderné energetiky u jižních sousedů Česka překazit úterní veřejné slyšení k Temelínu. Rakouská média mezitím podrobně informují o poškozené betonové desce pod turbinou jihočeské jaderné elektrárny. Radko Pawlovitz, zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení, se podle deníku Kurier domnívá, že testy v Temelíně byly vedeny i přesto, že vibrace výrazně překročily přípustné hodnoty. Všechna rakouská sekupení proti atomu se chystají masívně protestovat proti úternímu veřejnému slyšení ve vídeňském Hofburgu. Aktivisté chtějí svými těly uzavřít vchod do hradu.

Proti Temelínu se ostře vyslovil také přední politik rakouské strany Svobodných Jörg Haider. Podle korutanského hejtmana Česká republika s Temelínem neprojde do Evropské unie.