Reality show VyVolení už má svého vítěze

Vítěz Vladko Dobrovodský, foto: ČTK

Historicky prvním vítězem české reality show, ve které skupina mladých lidí žila izolována od okolí ve vile, se v neděli večer stal sedmadvacetiletý kuchař Vladko Dobrovodský. V soutěži televize Prima VyVolení o ceny v hodnotě 11 milionů korun získal 630.506 hlasů. Porazil tak své poslední dva soupeře z vily. Soutěž shrnuje Martina Lustigová.

Vítěz Vladko Dobrovodský, foto: ČTK
V neděli večer se uzavřela první řada soutěže, která si získala přízeň mnohých televizních diváků a kterou také sledovalo více lidí než konkurenční projekt televize Nova Big Brother. Do televizní historie se však oba pořady nejspíše zapíší i tím, že od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostaly nejvyšší pokuty v historii. Do finálového večera dostala Prima pokuty ve výši 22 milionů korun, Nova pak o pět milionů méně. Další pokuty televizím hrozí. Televize totiž odvysílala před 22. hodinou takové záběry, které podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání mohly ohrozit mravní vývoj mládeže. Vedle pokut show zasáhlo i nucené přestěhování VyVolených na Slovensko, protože Prima včas nezaplatila nájem za pozemek, na kterém stála vila.

Když se Vladko dozvěděl, že stodvacetidenní maraton vyhrál, začal po obrovském psychickém vypětí plakat. Ve studiu později se zjevnou narážkou na svou homosexualitu prohlásil: "Neskutečný díky, prostě. Já nevím, jak vám to mám říct, prostě. Ale já vám řeknu jednu věc. Vždycky jsem si říkal, že prostě člověk jako já, nemůže, prostě vyhrát. Ale jestli někdo řekne, že prostě někdo někoho diskriminuje, tak pěkně kecá, prostě..." Podle svých slov se pokusí zasadit o to, aby sněmovna přijala zákon o registrovaném partnerství.

Vladko Dobrovodský, foto: ČTK
Proč si vlastně reality show získala takový zájem diváků? To je otázka pro socioložku Jiřinu Šiklovou. "Protože v současnosti lidé na jedné straně obdivují celebrity. Domnívají se, že znalostmi o nich pochopí něco ze světa, do kterého by také rádi náleželi. A současně jim reality show umožňuje, že i oni by mohli být tím, že by se do té soutěže přihlásili, také takto slavní a také celebritami. Uspokojuje jim to jakýsi vnitřní pocit ´my bychom také mohli´. A samozřejmě je v tom i kus toho voyerství, přihlížení. A naše dnešní kultura je bohužel taková přihlížející."

VyVolení mají velké plány. Někteří se chtějí prosadit ve filmu, další v hudbě, jeden z nich už o pobytu ve vile napsal knížku. Jiřina Šiklová ale předpovídá, že popularita VyVolených nebude mít dlouhého trvání. Co podle ní VyVolené čeká? "Domnívám se, že je to pár dnů slávy a to je všechno. Bude to asi veliké zklamání, protože je to přesně tak. Udělat takovouhle rychlou kariéru... To je asi náročné pro toho člověka to potom udržet a vydržet na vrcholu. Já se domnívám, že to bude pro ty lidi veliké zklamání, protože zjistí, že na ty první, co tam byli, se už zapomnělo," soudí Jiřina Šiklová. Divácký úspěch VyVolených přiměl Primu k brzkému spuštění druhé řady soutěže. První výběrové castingy už proběhly a start druhé řady se očekává začátkem příštího roku.